Anzer balı faydaları, nasıl üretilir, nasıl kullanılır ve neye iyi gelir?

Tarih:

Paylaş:

Anzer Balı

Anzer balı, dünyada sadece Rize’nin İkizdere ilçesindeki Anzer Yaylası’nda üretiliyor. Anzer balı oldukça zor bulunan bir bal çeşidi olarak öne çıkarken faydaları da saymakla bitmiyor. İşte Anzer balı faydaları.

Anzer Balı Türkiye’de Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylasi adıyla isimlendirilen ve bir diğer adıyla Anzer Ballıköy yaylasiına gelerek, Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda Anzer yaylasında binlerce çiçek çeşidi olduğu görülmüş, ancak bu çiçeklerin içerisinde bazı toksonların (çiçek türleri) en az 80, 90 tanesinin sadece Anzer yaylasına has endemik çiçek türü olduğu fark edilmiş ve bu endemik çiçeklerin özlerinden Kafkas arılarının topladığı bala dünyaca kalitesi ve markasıyla bilinen meşhur Anzer Balı Denir.

Muhteşem Görkemiyle Anzer Yaylası
Muhteşem Görkemiyle Anzer Yaylası

Anzer Balı Faydaları

Vitamin ve mineral kaynağı olan bal, bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuda birçok faydası vardır. Kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir, demir sayesinde dolaşım sistemine yardımcı olur. Doğal enerji kaynağı olarak bildiğimiz bal, birçok sağlık problemini önlemede önemli rol oynuyor.

 • Serbest radikallerle savaşan anzer balı güçlü bir antibiotiktir.
 • Cilt hücrelerini yenileyerek cildi güzelleştirir.
 • Yorgunluktan ve hastalıklardan kaynaklanan ağrıların azalmasını sağlar.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Sinir sistemini dengede tutar.
 • Akciğerin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
 • Damarların sertleşmesini engeller.
 • Yağ yakımını hızlandıran anzer balı kilo vermeyi kolaylaştırır.

Anzer Balı Nasıl Üretilir?

Anzer Balı Nasıl Üretilir?
Anzer Balı Nasıl Üretilir?

Anzer yaylasin da Anzer’e Balı üretimi haziran ayının ilk haftasıyla bilikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını Atan Anzer Yaylasi Doğal güzelliğini haziranla başlayıp Temmuzda doruğa taşıyıp Ağustosta tamamlar.

Anzer Balli köyde iklim şartlarına bağlı olarak Ağustosun birinci yada ikinci haftasında Anzer balı sağım işlemi ( Anzer balı hasatı ) denilen işlemle Anzer Balları kovanlardan alınır.

Anzer Yaylasi’nda Anzer balı hasatı Hava şartlarının etkisine, çayırların ( çimenlerin erken biçilmesine bağlı olarak Anzer balı üretim miktarı az yada çok üretim olarak değişkenlik arz etmektedir.

Anzer‘de ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yaylasın’da yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzerbalı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır. Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı dededen toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri günümüze kadar kullanılarak gelen dünyaca  meşhur Kaliteli bir baldır.

Anzer Balı Nasıl Kullanılır?

Anzer balını eğer Ağır hasta kullanacak ise doktor bilgisiyle kullanmasını tavsiye edilir. Anzer balı kullanımı küçük, büyük, ve bebekler olmak üzere üç şekilde kullanılır. 1

 1. Büyüklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir çorba kaşığı.
 2. Küçüklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir şeker kaşığı.
 3. Bebeklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir çay kaşığı .

Anzer balı kestane balı , komar balı, deli bal gibi acı bir bal değildir. Tansiyonu düşürmez.

NOT: Ilık süt yada su ile şerbet yapılarakta tüketilebilir.

Anzer Balı, Polen Arı sütü ve Propolis Karışımı

1 Kğ Anzer Balına
 • 250   gr Anzer Poleni
 • 100   gr Arı Sütü
 • 100   gr Katı Exratı Propolis
 • 20   gr Zencefil
 • 30   gr Öğütülmüş Çörek Otu
 • 20   gr Tarçın

2 kg’lık boş bir kavanozda katılarak mükemmel bir karışım yapılabilir. 

Not : Karışım yapıldıktan sonra  sabah yemeklerden bir saat  önce aç karnına;

 • Büyüklere  1 Çorba Kaşığı
 • Küçüklere   1 Şeker Kaşığ
 • Bebeklere    1 Çay Kaşığı  

Gece  yatarken yemeklerden  en az bir saat sonra;

 • Büyüklere   1 Çorba Kaşığı,
 • Küçüklere   1 Şeker Kaşığı,
 • Bebeklere    1 Çay Kaşığı düzenli olarak kullanılmalıdır.

Not : Karışımı kesinlikle tahta yada plastik kaşıkla kullanınız. Arı ürünlerine alerjisi olanlar  kesinlikle doktor  tavsiyesi ile  kullanılması uygundur.

Unutmadan böyle bir karışım İlaç değildir.

blank
Gürsel Değirmenci
İlk önce oyunun kurallarını öğrenmelisiniz, sonra da herkesten iyi oynamayı. - Albert Einstein

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Konular

Farmasi kolajen kullananlar yorumları

Sigara kullanımı, hava kirliliği, stres, aşırı yorgunluk, egzersiz yapmama, nemsizlik, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, yanlış kozmetik kullanımı gibi...

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi)

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi) kimlere nasıl uygulanır? Avantajları ve özellikleri nedir? Şeffaf telsiz tedavi süresi ne kadar ve nelere dikkat edilmeli.

Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Lingual diş teli tedavisi...

Metal Diş Teli Tedavisi

Klasik ortodonti tedavisi olarak bilinen metal diş teli, diş teli çeşitleri arasında en çok kullanılan braket türüdür. Metal diş teli avantajları nelerdir?