Aspir yağının faydaları nelerdir, aspir yağı neye iyi gelir?

0
179

Aspir Yağı

Aspir yağı gayet sağlıklı bir yağdır. Yemek, salata ve birçok yerde kullanılır. Özellikle Amerika, Meksika, Çin ve Almanya’da ekilen, obeziteye karşı kullanılan bir yağ. Amerika ve Almanya’da obezite oranı fazla olduğu için bu yağa çok önem veriliyor. Aspir yağı Türkiye’de üretilmektedir.

Aspir (Carthamus tinctorius) çok dallı, otsu yıllık bir bitkidir. Tohumlardan ekstre haline getirilen yağı için ticari olarak yetiştirilmektedir. Bitkiler 30 ila 150 cm uzunluğunda, çiçekli olurlar. Çiçekleri sarı, turuncu veya kırmızı olabilmektedir ve uzun ömürlüdür.

Her dal, genellikle çiçek başlarında 15 ila 20 tohum içeren 1-5 arası değişen sayıda çiçekten oluşmaktadır. Aspir mevsimlik yağmur alan kurak coğrafyalara özgü bir bitkidir.

Aspir yağının faydaları nelerdir?

Aspir Yağının Faydaları
Aspir Yağının Faydaları
 • Kalp sağlığına iyi gelir, kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık koşullarının oluşma riskini azaltmaktadır.
 • Aspir yağı, vücut kolesterol seviyelerinin sağlıklı bir dengede kalması için vücuda yardımcı olmaktadır.
 • Diyabet kontrolüne destek olur, Omega-6 yağ asitleri kan şekeri düzeylerini dengede tutabilmektedir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur, Aspir yağı kilo vermeye çalışan insanlar için iyi bir seçim olarak bilinmektedir.
 • E vitamini kaynağıdır, Bir çorba kaşığı aspir yağı bile vitamin E açısından oldukça mükemmel bir kaynak olabilmektedir.
 • PMS belirtilerini hafifletir, Menstruasyon dönemi kadınlar için ağrılı ve rahatsız edici olabilmektedir. Aspir yağı linoleik asit içermesi nedeniyle, adet kanaması boyunca yaşanan dramatik hormonal dalgalanmalar gibi semptomları hafifletmek için prostaglandinlerin üretimini dengelemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, Prostaglandin fonksiyonunu yönetmeye yardımcı olabilen aspir yağı, omega-6 yağ asitleri ile de destek olabilmektedir.
 • Üst solunum yollarına iyi gelir, farklı solunum sorunları aspir yağı ile kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.
 • Ruh sağlığına iyi gelir, Aspir yağı depresyon ve stres gibi ruh sağlığı sorunları için oldukça faydalıdır. Vücutta serotonin düzeyleri üretimini artırmakta ve normal bir ruh sağlığının yaşanması için yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sistemini destekler, sindirim sistemini güçlendirmek için aspir yağından faydalanılmaktadır.  Mide işleyişini güçlendirmek için, bir litre suyun içine bir gram aspir yağı ekleyip günlük olarak bu iksirden faydalanabilirsiniz.
 • Saç sağlığına iyi gelir, Aspir yağı, hem saç derisi hem de saçın korunması için sahip olduğu oleik asit nedeniyle oldukça yeteneklidir. Bu sayede saç kökleri sağlığı, saç büyümesi ve gücü için kafa derisindeki dolaşımı artırmaktadır.
 • Cilt sağlığına iyi gelir, Aspir yağı linoleik asit miktarının fazla olması nedeniyle cilt dokusunu geliştirmek için ideal olarak kabul edilmektedir.

Sonuç olarak, aspir yağı PMS belirtilerinin sertliğini azaltabilmekte ve aynı zamanda tehlikeli olumsuz etkilerinden biri olan hormonal takviyeleri yönetmeye yardımcı olmaktadır. Bazı raporlara göre, aspir yağı Alzheimer hastalığı için de etkili olabilmektedir.

Özellikle, cilt gözeneklerinin açılması, döküntüleri ve sivilcelerin azaltılması için bir serum gibi çalışmaktadır. Böylece, cildin daha genç görünmesi için yeni cilt hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

Aspir yağının saça faydaları

Omega-6 asidi içeren aspir yağı cilt bakımında hücrelerin yenilenmesi ve cildin daha esneklik kazanması için sık olarak kullanılmaktadır. Aspir yağı saça faydaları saymakla bitmez, özellikle kuru olan saçların beslenmesinde ve nemlenmesine fayda sağlamaktadır.

Aspir yağı ile saçlarınız daha parlak ve daha sağlıklı olması için aspir yağı ile bakım yapabilirsiniz. Kuru ve cansız bir görünüme sahip olan saçlara aspir yağı ile bakım yapıldığı zaman derinlemesine besleyerek, onarır, parlaklık vererek yeniden eski görünümüne kavuşmasını sağlar.

Aynı zamanda aspir yağı saça faydaları arasında saç derisi için oleic asit içeren aspir yağı saç derisinde kan dolaşımını attırarak saçların güçlenerek beslenmesine yardımcı olur.

Aspir yağının kendisine özgü olan müthiş bir oryantal kokusu bulunmaktadır. Özellikle bu kokuyu alan herkes eminim ki, kendinden geçecektir.

Aspir yağı nasıl kullanılır?

İçeriğinde aspir yağı olan şampuan, saç bakım kremi ya da saç bakım maskesi ile saçlarınıza çok kolay bakım yapabilirsiniz. Genellikle saça uygulanan boya, fön, perma gibi işlemler saçların zayıflayarak güçsüzleşmesine ve matlaşmasına neden olur. Bu problemlerin önüne geçmek aspir yağı ile mümkündür.

Saç diplerine pamuk yardımı ile aspir yağı kompresini uyguladıktan sonra 15-20 dakika arasında bekletip ılık su ve doğal şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Saç bakımı için aspir yağını aktarlardan elde edebilirsiniz, daha sora isterseniz kullandığınız şampuanın ve saç kreminin içerisine ilave ederek rahat bir şekilde kullanarak saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz.

Aspir tohumunun faydaları

Aspir Tohumunun Faydaları
Aspir Tohumunun Faydaları
 • Aspir tohumu özellikle genç yaştaki kadınlar arasında çok yaygın bir sorun olan ağrılı âdete çok yardımcı olabilmektedir.
 • Aspir tohumu afrodizyak etkisi sayesinde tedavi sağlamaktır. Bu tohumlar, cinsel güçsüzlüğü geliştirmek için tavsiye edilmektedir.
 • Bu tohumlar göğüs tıkanıklığı ve nefes darlığı gibi astım semptomlarının hafifletilmesinde oldukça yararlıdır. Balgam söktürücü olan aspir tohumu, mukusu çözme yeteneğine sahiptir.
 • Aspir tohumu kardiyovasküler sağlığını geliştirmede harikalar yaratmasıyla bilinmektedir. Kan basıncı ve kolesterol düşürücü olarak yararlı olduğu bulunmuştur.
 • Linoleik asit açısından mükemmel bir kaynak olan aspir tohumu, linoleik asit eksikliği nedeniyle oluşan egzama gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.

Aspir çayının faydaları nelerdir?

Aspir Çayının Faydaları
Aspir Çayının Faydaları

Aspir çayı, dünya çapında yetişmekte olan otsu aspir bitkisinin yapraklarıyla hazırlanmaktadır. Aspir çayı güçlü fakat oldukça lezzetli bir çaydır. Bu bitkisel çay, sağlığı olan faydalarıyla bilinmektedir. Aspir çayı hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle sıralanmıştır:

 • Bir bardak aspir çayı, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca ateş, öksürük ve bronş spazmlarını tedavi edebilmektedir. Genellikle, bağışıklık güçlendirmek için iyidir.
 • Aspir çayı içmek kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Böylece çeşitli kalp hastalıklarının önlenmesinde etkili olabilmektedir.
 • Bağırsak bozukluğu gibi bir durumda yardımcı olabilen aspir çayı bağırsak hareketliliğini kolaylaştırmaktadır.
 • Aspir çayı kanser hastalarının koşullarını iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.
 • Aspir çayı özellikle menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz oluşumunu önleyebilmektedir.
 • Aspir çayı, topikal olarak da uygulanabilir. Çeşitli çürükler, açık yaralar veya döküntüler gibi cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Aspir yağının zararları nelerdir?

Aspir yağının herhangi bir cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında doktor tavsiyesi almadıkça kullanılması önerilmemektedir.

 • Aspir yağı, kan pıhtılaşmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle, ameliyat durumunda kanama riskini yükseltebilmektedir.
 • Aspir yağı ile birlikte ibuprofen gibi antikoagülanlar ve non-steroid anti enflamatuar ilaçların (NSAID’ler) alınması kanamayı daha da artırabilmektedir.
 • Kanarya otu, krizantem, kadife çiçeği, papatya ve ayçiçeği alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olma riski vardır.
 • Uterus kasılmalarına neden olabileceği için hamile kadınlar tarafından tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Hipotansiyonu olan kişilerde düşük kan basıncını daha da kötü hale getirebilmektedir.
 • Geğirme, gevşek dışkı, bulantı, kusma ve ishal ise aspir yağının bildirilen günlük yan etkileridir.
 • Komplikasyonları önlemek için diğer reçeteli ilaçlarla beraber aspir yağı tüketmekten kaçının.

Bir Cevap Yazın