0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Aspir yağının faydaları nelerdir, aspir yağı neye iyi gelir?

Aspir yağı, doğanın bize sunduğu mucizevi sağlık, güzellik ve şifa kaynakları arasında yer alır. Genellikle sarı, turuncu ve kırmızı renklerde çiçekleri olan aspir bitkisinden çok fazla yağ çıktığı için bazı bölgelerde “yağ bitkisi” olarak da bilinir. Bu nedenle bu bitki kimya, kozmetik ve ilaç sektöründe sıkça kullanılır. 

Bunun yanı sıra aspir yağının içeriğinde Omega 3 ve 6 yağ asitleri, kalsiyum, Demir, fosfor, B1, B2, B3, antiseptikler, antioksidanlar ve E vitamini içerir. Aynı zamanda aspir yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağına alternatif olarak kullanılabilir.

Aspir yağının faydaları nelerdir?

Aspir yağının faydaları nelerdir?
 • Kalp sağlığına iyi gelir, kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık koşullarının oluşma riskini azaltmaktadır.
 • Aspir yağı, vücut kolesterol seviyelerinin sağlıklı bir dengede kalması için vücuda yardımcı olmaktadır.
 • Diyabet kontrolüne destek olur, Omega-6 yağ asitleri kan şekeri düzeylerini dengede tutabilmektedir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur, Aspir yağı kilo vermeye çalışan insanlar için iyi bir seçim olarak bilinmektedir.
 • E vitamini kaynağıdır, Bir çorba kaşığı aspir yağı bile vitamin E açısından oldukça mükemmel bir kaynak olabilmektedir.
 • PMS belirtilerini hafifletir, Menstruasyon dönemi kadınlar için ağrılı ve rahatsız edici olabilmektedir. Aspir yağı linoleik asit içermesi nedeniyle, adet kanaması boyunca yaşanan dramatik hormonal dalgalanmalar gibi semptomları hafifletmek için prostaglandinlerin üretimini dengelemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, Prostaglandin fonksiyonunu yönetmeye yardımcı olabilen aspir yağı, omega-6 yağ asitleri ile de destek olabilmektedir.
 • Üst solunum yollarına iyi gelir, farklı solunum sorunları aspir yağı ile kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.
 • Ruh sağlığına iyi gelir, Aspir yağı depresyon ve stres gibi ruh sağlığı sorunları için oldukça faydalıdır. Vücutta serotonin düzeyleri üretimini artırmakta ve normal bir ruh sağlığının yaşanması için yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sistemini destekler, sindirim sistemini güçlendirmek için aspir yağından faydalanılmaktadır.  Mide işleyişini güçlendirmek için, bir litre suyun içine bir gram aspir yağı ekleyip günlük olarak bu iksirden faydalanabilirsiniz.
 • Saç sağlığına iyi gelir, Aspir yağı, hem saç derisi hem de saçın korunması için sahip olduğu oleik asit nedeniyle oldukça yeteneklidir. Bu sayede saç kökleri sağlığı, saç büyümesi ve gücü için kafa derisindeki dolaşımı artırmaktadır.
 • Cilt sağlığına iyi gelir, Aspir yağı linoleik asit miktarının fazla olması nedeniyle cilt dokusunu geliştirmek için ideal olarak kabul edilmektedir.

Aspir yağı, cilt gözeneklerinin açılması, döküntüleri ve sivilcelerin azaltılması için bir serum gibi çalışmaktadır. Böylece, cildin daha genç görünmesi için yeni cilt hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

Aspir yağı nasıl kullanılır?

Aspir yağı nasıl kullanılır?

İçeriğinde aspir yağı olan şampuan, saç bakım kremi ya da saç bakım maskesi ile saçlarınıza çok kolay bakım yapabilirsiniz. Genellikle saça uygulanan boya, fön, perma gibi işlemler saçların zayıflayarak güçsüzleşmesine ve matlaşmasına neden olur. Bu problemlerin önüne geçmek aspir yağı ile mümkündür.

Saç diplerine pamuk yardımı ile aspir yağı kompresini uyguladıktan sonra 15-20 dakika arasında bekletip ılık su ve doğal şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Saç bakımı için aspir yağını aktarlardan elde edebilirsiniz, daha sora isterseniz kullandığınız şampuanın ve saç kreminin içerisine ilave ederek rahat bir şekilde kullanarak saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz.

Aspir tohumunun faydaları nelerdir?

Aspir tohumunun faydaları nelerdir?
 1. Aspir tohumu özellikle genç yaştaki kadınlar arasında çok yaygın bir sorun olan ağrılı âdete çok yardımcı olabilmektedir.
 2. Aspir tohumu afrodizyak etkisi sayesinde tedavi sağlamaktır. Bu tohumlar, cinsel güçsüzlüğü geliştirmek için tavsiye edilmektedir.
 3. Bu tohumlar göğüs tıkanıklığı ve nefes darlığı gibi astım semptomlarının hafifletilmesinde oldukça yararlıdır. Balgam söktürücü olan aspir tohumu, mukusu çözme yeteneğine sahiptir.
 4. Aspir tohumu kardiyovasküler sağlığını geliştirmede harikalar yaratmasıyla bilinmektedir. Kan basıncı ve kolesterol düşürücü olarak yararlı olduğu bulunmuştur.
 5. Linoleik asit açısından mükemmel bir kaynak olan aspir tohumu, linoleik asit eksikliği nedeniyle oluşan egzama gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.
 6. Aspir çayı, dünya çapında yetişmekte olan otsu aspir bitkisinin yapraklarıyla hazırlanmaktadır. Aspir çayı güçlü fakat oldukça lezzetli bir çaydır. Bu bitkisel çay, sağlığı olan faydalarıyla bilinmektedir. Aspir çayı hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle sıralanmıştır:
 7. Bir bardak aspir çayı, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca ateş, öksürük ve bronş spazmlarını tedavi edebilmektedir. Genellikle, bağışıklık güçlendirmek için iyidir.
 8. Aspir çayı içmek kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Böylece çeşitli kalp hastalıklarının önlenmesinde etkili olabilmektedir.
 9. Bağırsak bozukluğu gibi bir durumda yardımcı olabilen aspir çayı bağırsak hareketliliğini kolaylaştırmaktadır.
 10. Aspir çayı kanser hastalarının koşullarını iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.
 11. Aspir çayı özellikle menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz oluşumunu önleyebilmektedir.
 12. Aspir çayı, topikal olarak da uygulanabilir. Çeşitli çürükler, açık yaralar veya döküntüler gibi cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Aspir yağının zararları nelerdir?

Aspir yağının zararları nelerdir?

Aspir yağının herhangi bir cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında doktor tavsiyesi almadıkça kullanılması önerilmemektedir.

 1. Aspir yağı, kan pıhtılaşmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle, ameliyat durumunda kanama riskini yükseltebilmektedir.
 2. Aspir yağı ile birlikte ibuprofen gibi antikoagülanlar ve non-steroid anti enflamatuar ilaçların (NSAID’ler) alınması kanamayı daha da artırabilmektedir.
 3. Kanarya otu, krizantem, kadife çiçeği, papatya ve ayçiçeği alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olma riski vardır.
 4. Uterus kasılmalarına neden olabileceği için hamile kadınlar tarafından tüketilmesi önerilmemektedir.
 5. Hipotansiyonu olan kişilerde düşük kan basıncını daha da kötü hale getirebilmektedir.
 6. Geğirme, gevşek dışkı, bulantı, kusma ve ishal ise aspir yağının bildirilen günlük yan etkileridir.
 7. Komplikasyonları önlemek için diğer reçeteli ilaçlarla beraber aspir yağı tüketmekten kaçının.

Benzer Konular

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir....

Lingual görünmez diş teli tedavi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti tedavisinde kullanılan görünmez (Lingual) diş telleri; çarpışık, üst üste gelmiş, veya yamuk duran dişleri düzeltmek için uygulanan ancak dışarıdan bakıldığında belli olmayan bir tedavi...