Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaAt kestanesi yağının...

At kestanesi yağının faydaları nelerdir, at kestanesi yağı neye iyi gelir?

Latince adı Aesculus hippocastanum olan at kestanesi, yağı çıkarılarak hastalıklara karşı kullanılan bir bitkidir. At kestanesi yağının faydaları sebebiyle yaygın olarak birçok ülkede kullanılan bir yağdır.

At kestanesi, Asya, Kuzey Amerika, Balkan Yarımadası ve Avrupa’da yetişir. At kestanesinin yaprakları, kabukları, çiçekleri ve tohumları yüzyıllarca süren sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır. Tohumları, Avrupa fitoterapisinde önemli bir konuma sahiptir. At kestanesi, yüksek oranda zehirli madde içerir ve çiğ olarak oral yoldan alındığında ölüme bile neden olabilir. Kurutulup, toz haline getirildiğinde veya yağ haline getirildiğinde zehir kaybolur ve ağız yoluyla tüketilebilir. At kestanesinin ve bu bitkiden elde edilen yağın insan vücuduna birçok faydası vardır.

At kestanesi yağı kozmetik sanayisinde tercih edilen yağlar arasındadır. Genellikle güneş bakım ürünleri, duş jelleri, traş losyonları ve kremlerin içinde bu şifalı yağa rastlamak mümkündür.

At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

 • At kestanesi yağı, özellikle düzenli kullanıldığında varislerin azalmasına yardımcı olur.
 • Günlük cilt bakımınızda da kullanabileceğiniz bu yağ, güneş kremlerinin içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.
 • At kestanesi yağı kan dolaşımını hızlandırarak cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Bu yüzden haftada 1 defa yüzünüze at kestanesi yağı ile masaj yaparsanız cildinizin erken yaşta kırışıklık oluşmasının önüne geçebilir, hatta oluşan kırışıklıkların azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kozmetik bir ürünün içerisinde yer alan at kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırdığı için saçlarında uzamasına etki eder. Aynı zamanda saçı besleyerek, koparak dökülmelerin önüne geçer.

At kestanesi losyonu nasıl yapılır?

At Kestanesi yağını cilde losyon amaçlı kullanılabilir. 2 su bardağı kadar kaynamış olan suyun içine kestanenin iç kısmını rendeleyin ve 1 saat bekletin. Bu karışımı losyon olarak kullanabilirsiniz.

At kestanesi yağını varis tedavilerinde, kramplarda, masajlarda ve bağırsak rahatsızlıklarında aromatik yağ olarak kullanabilirsiniz.

At kestanesi yağı nasıl yapılır?

Sonbahar aylarında olmuş olan kestanelerde 6 adet alın ve kabuğunu soyun. İç kısımlarını iri şekilde rendeleyin. Orta boy kavanozun içine saf zeytinyağı koyun.

Kavanozun 3/1 oranında kestaneyi ekleyin. Güneşte bu karışımı yaklaşık olarak 45 gün boyunca bekletin. Akşamları ağzı kapalı olan kavanozu çalkalayın. Bu yağı ister diğer yağlar ile karıştırarak isterseniz tek başına kullanabilirsiniz.

At kestanesi yağının yüze faydaları nelerdir?

At kestanesi yağının cilde ve yüze faydalarında yaralanmak içi bu yağı direk cildinize sürebileceğiniz gibi diğer yağlar ile karıştırıp kullanmanız mümkün.

 • Cilde canlılık ve parlaklık verir
 • Varislere iyi gelir
 • Kan dolaşımını hızlandırarak kırışıklıkları önler
 • Cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlar

Antioksidanlar hücre hasarını geciktirir veya engeller. At kestanesi yağı da yüksek oranda antioksidan özellik taşır. At kestanesi yağı, uygulandığı bölgede kan dolaşımı arttırır. Kan dolaşımının artmasıyla beraber kollajen ve elastin maddelerinin üretimi artarak cilt gençleşir ve gerginleşir. 1-2 damla at kestanesi yağı doğrudan vücuda masaj yoluyla uygulanabilir.

At kestanesi yağı selülite iyi gelir mi?

At kestanesi yağı selülite iyi gelmektedir. Bölgesel anlamda toparlanmada ve incelmede fazlasıyla kullanılır. Yağı parçalama özelliği bulunur. Vücuda kadifemsi bir görüntü sağlarken sıkılaştırmaktadır.

At kestanesi yağı karın bölgesindeki yumuşama, doku deformasyonunda önüne geçer. Bacak ve kollardaki selüliti ortadan kaldırır. At kestanesi yağını masaj yapma tekniği kullanabilir ve selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

At kestanesi yağı nasıl kullanılır?

 • At kestanesi Yağının Yüzde Kullanımı

At kestanesinin yağı cilde krem amaçlı kullanılır. Gece yatmadan önce her gün kullanılabilmektedir. Gece boyu uyku esnasında hücre yenilenmesi yaşandığı için cilde oldukça fayda sağlar. Yatmadan 1 saat kadar önce at kestanesi yağına zeytinyağı dökerek karıştırın. Bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

 • At Kestanesi Yağının Vücutta Kullanımı

At kestanesi yağını vücudumuza masaj yağı olarak kullanabiliriz. Vücudumuzun neme olan ihtiyacını karşılar. Nasırlara ve kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Çatlak tedavilerinde kullanılır. Damar büzücü olan etkisinden kaynaklı olarak damarlarda kan dolaşımı sağlamaktadır. Vücutta oluşan kılcal damar sorunlarında, varislerde ve şişkinlikler de kullanılır.

 • Yaşlanma Karşıtı Olarakta Kullanılır

At kestanesi yağı kişilerde yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini hızlandırmakta, güzel ve sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı sağlamaktadır. Ciltte var olan çizgileri ve kırışıklıkları belirsizleştirir. Cilde nem verir. Bariyer olan tabakayı gerginleştirir ve güçlendirir. Kırışmaya müsait olan ciltlerde engelleme yapar.

At kestanesi yağının zararları nelerdir?

 • Hamilelik ve emzirme: Emziren ve hamile kadınların at kestanesi yağının ağız yoluyla tüketmemesi önerilir.
 • Diyabet: At kestanesi yağı kan şekeri azaltır. Şeker hastalığınız varsa, hipoglisemi semptomlarını (çok düşük kan şekeri) izleyin ve kan şekerini düzenli olarak kontrol edin.
 • Kanama bozuklukları: At kestanesi yağı kanın pıhtılaşmasını geciktirebilir. Bu yağın kullanılması, kanama bozukluklarından muzdarip insanlarda durmayan kanama ve morarma riskini artırabilir.
 • Sindirim sorunları: At kestanesinin yağı, mide bağırsak yollarını tahriş edebilir. Bağırsak veya mide rahatsızlıklarınız varsa kullanmayın.
 • Lateks alerjisi: Lateks alerjisi olan insanlar da bu yağ alerjik reaksiyon gösterebilir. Kullanılması önerilmemektedir.
 • Böbrek hastalığı: Bu yağ, böbrek hastalığını daha da ağırlaştırabilir. Böbrek problemleriniz varsa kullanmaktan kaçının.
 • Karaciğer hastalığı: At kestanesi yağı kullanımıyla ilgili bir karaciğer hasarı raporu bulunmaktadır. Bu sebeple karaciğer rahatsızlığınız varsa bu yağdan kaçının.
 • Cerrahi: At kestanesi yağı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Ameliyattan önce kullanırsanız, kanama riski daha yüksek olabilir. Ameliyattan en az 2 hafta önce kullanmayı bırakmalısınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.