At Kestanesi Yağının Faydaları

At Kestanesi Yağının Faydaları

At Kestanesi Yağı

Latince adı Aesculus hippocastanum olan at kestanesi, yağı çıkarılarak hastalıklara karşı kullanılan bir bitkidir. At kestanesi yağının faydaları sebebiyle yaygın olarak birçok ülkede kullanılan bir yağdır.

Kan damarlarını koruyucu özelliğinin yanında damar sertliği, varis, hemoroid gibi rahatsızlıklar için kullanılması da at kestanesi yağının yararları arasındadır.

Ayrıca son zamanlarda at kestanesi yağı kozmetik sanayisinde tercih edilen yağlar arasındadır. Genellikle güneş bakım ürünleri, duş jelleri, traş losyonları ve kremlerin içinde bu şifalı yağa rastlamak mümkündür.

Faydaları nelerdir?

  • At kestanesi yağı, özellikle düzenli kullanıldığında varislerin azalmasına yardımcı olur.
  • Günlük cilt bakımınızda da kullanabileceğiniz bu yağ, güneş kremlerinin içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.
  • At kestanesi yağı kan dolaşımını hızlandırarak cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Bu yüzden haftada 1 defa yüzünüze at kestanesi yağı ile masaj yaparsanız cildinizin erken yaşta kırışıklık oluşmasının önüne geçebilir, hatta oluşan kırışıklıkların azalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kozmetik bir ürünün içerisinde yer alan at kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırdığı için saçlarında uzamasına etki eder. Aynı zamanda saçı besleyerek, koparak dökülmelerin önüne geçer.

Losyon Yapımı

Pek çok faydası bulunan At Kestanesi Yağı; Cilde losyon amaçlı kullanılabilir. 2 su bardağı kadar kaynamış olan suyun içine kestanenin iç kısmını rendeleyin ve 1 saat bekletin. Bu karışımı losyon olarak kullanabilirsiniz.

At kestanesi yağını varis tedavilerinde, kramplarda, masajlarda ve bağırsak rahatsızlıklarında aromatik yağ olarak kullanabilirsiniz.

Evde At Kestanesi Yağı Yapımı

Sonbahar aylarında olmuş olan kestanelerde 6 adet alın ve kabuğunu soyun. İç kısımlarını iri şekilde rendeleyin. Orta boy kavanozun içine saf zeytinyağı koyun.

Kavanozun 3/1 oranında kestaneyi ekleyin. Güneşte bu karışımı yaklaşık olarak 45 gün boyunca bekletin. Akşamları ağzı kapalı olan kavanozu çalkalayın. Bu yağı ister diğer yağlar ile karıştırarak isterseniz tek başına kullanabilirsiniz.

Kullanım Şekilleri

  • At kestanesi Yağının Yüzde Kullanımı

At kestanesinin yağı cilde krem amaçlı kullanılır. Gece yatmadan önce her gün kullanılabilmektedir. Gece boyu uyku esnasında hücre yenilenmesi yaşandığı için cilde oldukça fayda sağlar. Yatmadan 1 saat kadar önce at kestanesi yağına zeytinyağı dökerek karıştırın. Bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

  • At Kestanesi Yağının Vücutta Kullanımı

At kestanesi yağını vücudumuza masaj yağı olarak kullanabiliriz. Vücudumuzun neme olan ihtiyacını karşılar. Nasırlara ve kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Çatlak tedavilerinde kullanılır. Damar büzücü olan etkisinden kaynaklı olarak damarlarda kan dolaşımı sağlamaktadır. Vücutta oluşan kılcal damar sorunlarında, varislerde ve şişkinlikler de kullanılır.

  • Yaşlanma Karşıtı Olarakta Kullanılır

 At kestanesi yağı kişilerde yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini hızlandırmakta, güzel ve sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı sağlamaktadır. Ciltte var olan çizgileri ve kırışıklıkları belirsizleştirir. Cilde nem verir. Bariyer olan tabakayı gerginleştirir ve güçlendirir. Kırışmaya müsait olan ciltlerde engelleme yapar.

Selülite Tedavisi

At kestanesi yağı selülite iyi gelmektedir. Bölgesel anlamda toparlanmada ve incelmede fazlasıyla kullanılır. Yağı parçalama özelliği bulunur. Vücuda kadifemsi bir görüntü sağlarken sıkılaştırmaktadır.

At kestanesi yağı karın bölgesindeki yumuşama, doku deformasyonunda önüne geçer. Bacak ve kollardaki selüliti ortadan kaldırır. At kestanesi yağını masaj yapma tekniği kullanabilir ve selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

Yorum Gönder