At kestanesi yenir mi, zehirli mi, yenirse ne olur, nasıl anlaşılır?

0
986

Bir çoğumuz at kestanesini duymuş yada görmüşüzdür. At kestanesine bazı yörelerde yaban kestanesi, yabani kestane de denilmektedir. Bugün bir çoğumuzun merak ettiği at kestanesi yenir mi, nasıl yenir, yenirse ne olur, diğer kestanelerden nasıl ayırt edilir?

Eski dönemlerde yeşilin ve ağaçların yaygın olduğu dönemlerde ağırlıklı yöre köylüleri at kestanesini pişirip ağrı olan bölgelere uyguladıkları halk arasında bilinir. Şimdilerde bu şifalı bitki ilaç ve kozmetik saniyede baş rolü üslenmiş bulunmakta. Aktarlardan tutunda birçok üretici firma bu mucize bitkiden masaj jelleri ve cilt ürünleri ve şampuanlar vs. vs. kullanıyor ve çok ta beğeni topluyor.

At kestanesi yenir mi?

At kestanesi yenir mi? sorusunun cevabı; evet yenilebilir ama belirli işlemlere tabi tutularak ve bir uzman gözetiminde olması koşuluyla şeklindedir.

At kestanesi kesinlikle çiğ olarak tüketilmemesi gereken bir meyvedir. Önce kurutulup, sonrasında öğütme işlemi ile toz kıvama getirilen at kestanesi tozu bir bardak suya bir kaşık ilave edilmek suretiyle; basur tedavisi, varis ve ishal gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.

At kestanesi zehirli mi?

At kestanesi yenir mi? sorusunun ardından en çok sorulan diğer soruya yani; at kestanesi zehirli mi? sorusuna geçelim. Bu sorunun net cevabı evet zehirlidir. At kestanesi doğru şekilde kullanımda bize faydalar sağlarken, yanlış şekilde tüketilmesi hayati tehlikelere yol açmaktadır. Bu aynı zamanda at kestanesi neden yenmez? sorusunun da cevabıdır.

At kestanesi yenirse ne olur?

At kestanesi doktor kontrolünde bilinçli bir şekilde tüketildiğinde; kolesterol, damar hastalıkları v.b hastalıkların tedavisinde etkili olabilmektedir. Ancak; yanlış şekilde yenirse gıda zehirlenmesi söz konusu olabilmektedir. Eğer bilmeden at kestanesi yediyseniz mutlaka en yakın sağlık hizmetlerine başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

At kestanesi nasıl anlaşılır?

At kestanesi ile normal kestane arasındaki en temel fark boyutudur. At kestanesini ayırt etmenin yolu gözle boyut kontrolüdür. At kestaneleri normal kestanelere göre daha büyük boyuttadır.

At Kestanesi ne zaman olur ve ne zaman toplanır?

At kestanesi ağaçları Nisan – Temmuz ayları arasında çiçeklenmeye başlarlar. Meyvelerin toplanma dönemi ise genellikle sonbahar aylarıdır.

At kestanesi ile normal kestanesi arasındaki fark nedir?

Normal Kestane: Normal kestaneler at kestanelerine göre daha küçük boyuttadır. Rahat bir şekilde bu kestaneye alerjiniz yoksa yenilebilir. B1, B2, C vitaminleri, yoğun şekilde lif, düşük oranda da yağ içerirler. Ayrıca içerisinde praoteinler ve çeşitli mineraller vardır.

At Kestanesi: At kestanesi daha önce de bahsettiğimiz gibi zehirli bir türdür ve boyut olarak normal kestaneden daha büyüktür. Doğru kullanımda özellikle ağrı kesici, damar hastalıkları, basur tedavisinde yardımcı bir üründür.

Bir Cevap Yazın