Aynısafa çayının faydaları nelerdir, aynısefa çayı neye gelir?

Aynısefa çayının faydaları

Bilimsel adı Calendula officinalis olan aynısefa, bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmemekte, pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sıklıkla yetiştirilmektedir. Bahçe Nergisi, Altıncık, Marigol, Souci, Ölü Çiçeği olarak da bilinen aynısefa, alternatif tıpta kullanılan birçok bitki gibi vitamin ve şifa kaynağıdır. Şimdi, aynısafanın faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Alternatif tıpta, birçok bitkisel çaylar gibi, aynısefa çayı vitamin ve şifa kaynağı olarak gösterilmiştir. Aynısafa çiçeklerinden hazırlanan ve tüketilen çay hipertansiyon ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

Bu çay nefes darlığı ve ödemlerden kurtulmak için birebirdir. Ayrıca bu mucizevi bitki çayı sinir sistemini sakinleştirir. Uykusuzluk sorunu çözmek için de aynısefa çayı içmek tavsiye edilir. Rahatsız edici baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk hissini giderir.

Aynısafa Çayı Faydaları

 • Boğaz ağrısı, kabarcıklar, iltihaplı diş etleri ya da pamukçuğu hafifletmeye yardımcı olarak ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.
 • Çaya küçük bezler batırıldığında iltihaplı cilt hastalıkları bölgesine bir kompres olarak uygulanabilir.
 • Ev yapımı bir temizleme mendili olarak bebekte oluşan pişik için kullanılabilir.
 • Alerji, kuruluk ve viral pembe göz nedeniyle gözlerde oluşan kaşıntıyı almak için kompres olarak uygulanır.
 • Sivilce ve akneye eğilimli ciltlerde kullanılır.
 • Ayak mantarları için ayak yıkama suyuna eklenebilir. Ayrıca iltihaplı bölgeyi yatıştırmak için banyo suyuna da eklenebilir.
 • Kaşıntılı kafa derisi için şampuanladıktan sonra durulanma suyuna eklenebilir.
 • Dezenfekte edici sprey olarak kullanılabilir.
 • Aynısefa çayı mide ülseri, sıkışık lenf nodları ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmakta, diğer yandan vücut ateşini düşürmek için çalışmaktadır.
 • Buzlar katarak soğuk aynısefa çayı hazırlayabilirsiniz.
 • Hamile olmayan köpekler, kediler, atlar, inekler, tavşan, keçi, tavuk ve ördeklerde pire ısırığı, egzama, çizik, sıyrıklar, kaşıntılı bölgeyi rahatlatmak için uygulanabilir.

Aynısefa çayının faydaları saymakla bitmez, ama siz yinede bir bitki çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Aynısafa çayı vitamin C ve E, ayrıca kalsiyum açısından oldukça doğal bir kaynaktır. Diğer yandan bir dizi saponinler, müsilaj, kuersetin, beta karoten ve kompleks polisakkarit bileşenler içerdiği gibi uçucu yağlara da sahiptir. Aynısafa çayı çok keyifli bir lezzeti bir bitki çayıdır.

Aynısafa bitkisini eski yunanlılar çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanmışlar: iyileşmeyen yaralar, yüksek ateş, çıban ve karbonküller, kötü huylu tümörler ve diğerleri. Hatta, İbn Sina kendi yazılarında Aynısafa bitkisinin tüm zehirlere ve özellikle zehirli hayvanların sokmasına karşı başarılı ilaç olduğunu belirtmiştir.

Aynısafa Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • Aynısafa çayı hazırlamak için ilk önce, bir çay kaşığı kurutulmuş aynısefa bitkisi, su bardağı dolusu kaynar suya ilave edin.
 • Daha sonra üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlemeye bırakın.
 • Demlenen çayı süzüp afiyetle tüketebilirsiniz.
 • Günde 3 bardak aynısafa çayını tüketebilirsiniz.

Aynısafa Çayı Zararları

Öncelikle hamilelerde düşük yapabilir. Yüksek tansiyon zamanı dozajı aşamadan kullanılmalıdır. Bu bitkiye özel alerjisi olanlara aynısefa çayı içmesi tavsiye edilmez.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.