Aynısefa çayının faydaları

Aynısafa Çayının Faydaları

Aynısafa; Latince ismi calendula officinalis olan aynı zamanda nergis olarak da bilinen bir bitkidir. Bir yıllık olan bu bitkinin özelliği çiçeğidir ve yetişmesi oldukça basittir. Her yıl kolayca aynısafa tohumlarıyla yetişmektedir. Oldukça güzel renklere sahip olan aynısefa bitkisi hem bahçeleri süslemekte hem de sağlığa oldukça faydalı yararlar sunmaktadır.

Alternatif tıpta, birçok bitkisel çaylar gibi, aynısefa çayı vitamin ve şifa kaynağı olarak gösterilmiştir. Aynısafa çiçeklerinden hazırlanan ve tüketilen çay hipertansiyon ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Bu çay nefes darlığı ve ödemlerden kurtulmak için birebirdir. Ayrıca bu mucizevi bitki çayı sinir sistemini sakinleştirir. Uykusuzluk sorunu çözmek için de aynısefa çayı içmek tavsiye edilir. Rahatsız edici baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk hissini giderir.

Aynısefa çayının faydaları saymakla bitmez, ama siz yinede bir bitki çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Aynısafa çayı vitamin C ve E, ayrıca kalsiyum açısından oldukça doğal bir kaynaktır. Diğer yandan bir dizi saponinler, müsilaj, kuersetin, beta karoten ve kompleks polisakkarit bileşenler içerdiği gibi uçucu yağlara da sahiptir. Aynısafa çayı çok keyifli bir lezzeti bir bitki çayıdır.

Aynısafa bitkisini eski yunanlılar çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanmışlar: iyileşmeyen yaralar, yüksek ateş, çıban ve karbonküller, kötü huylu tümörler ve diğerleri. Hatta, İbn Sina kendi yazılarında Aynısafa bitkisinin tüm zehirlere ve özellikle zehirli hayvanların sokmasına karşı başarılı ilaç olduğunu belirtmiştir.

Aynısafa Çayının Faydaları

 • Boğaz ağrısı, kabarcıklar, iltihaplı diş etleri ya da pamukçuğu hafifletmeye yardımcı olarak ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.
 • Çaya küçük bezler batırıldığında iltihaplı cilt hastalıkları bölgesine bir kompres olarak uygulanabilir.
 • Ev yapımı bir temizleme mendili olarak bebekte oluşan pişik için kullanılabilir.
 • Alerji, kuruluk ve viral pembe göz nedeniyle gözlerde oluşan kaşıntıyı almak için kompres olarak uygulanır.
 • Sivilce ve akneye eğilimli ciltlerde kullanılır.
 • Ayak mantarları için ayak yıkama suyuna eklenebilir. Ayrıca iltihaplı bölgeyi yatıştırmak için banyo suyuna da eklenebilir.
 • Kaşıntılı kafa derisi için şampuanladıktan sonra durulanma suyuna eklenebilir.
 • Dezenfekte edici sprey olarak kullanılabilir.
 • Aynısefa çayı mide ülseri, sıkışık lenf nodları ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmakta, diğer yandan vücut ateşini düşürmek için çalışmaktadır.
 • Buzlar katarak soğuk aynısefa çayı hazırlayabilirsiniz.
 • Hamile olmayan köpekler, kediler, atlar, inekler, tavşan, keçi, tavuk ve ördeklerde pire ısırığı, egzama, çizik, sıyrıklar, kaşıntılı bölgeyi rahatlatmak için uygulanabilir.

Aynısafa Çayının Hazırlanışı

2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa çiçeğinin üzerine 1 su bardağı kaynar su koyun. 15 – 20 dakika demlenmeye bırakın. Kaynatmaya gerek yok. Sonra süzün. Günde 2 kere yarim bardak için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz.

Aynısafa Çayının Zararları

Öncelikle hamilelerde düşük yapabilir. Yüksek tansiyon zamanı dozajı aşamadan kullanılmalıdır. Bu bitkiye özel alerjisi olanlara aynısefa çayı içmesi tavsiye edilmez.

Yorum Gönder