Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaB1 ve B2...

B1 ve B2 Vitaminleri

B1 Vitamini (Tiyamin)
B1 Vitamini (Tiyamin)

B1 ve B2 Vitaminleri; B1 vitamini vücudun enerji üretimi için gerekli aktivasyonları yerine getirir. Tiyamin halk arasında ‘moral vitamini’ olarak ta bilinmektedir. Sinir sistemine oldukça yararlı etkileri bilim adamları tarafından yapılan incelemelerle kanıtlanmıştır.

Günlük olarak tiyamin ihtiyacının karşılanması gerekir. Diğer B grubu vitaminleri ile kullanıldığı zaman yani kompleks olarak kullanıldığında etkisi daha uzun süreli ve kalıcı olmaktadır. B1 vitamini vücutta kan dolaşımını düzenler, sigara ve alkolün etkilerine karşı,damar sertleşmesine karşı koruyucudur ve iştahsızlık gidericidir.

B1 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

Tiyaminin bulunduğu besinlerin başlıcaları; bezelye, pancar, ceviz, kayısı, patates, hindistan cevizi, soğan, ıspanak, havuç, soya fasulyesi, fındık, pirinç kabuğu, bira mayası, süt ve süt ürünleri, meyveler ve deniz ürünlerinde oldukça bol miktarlarda bulunur. B1 vitamini içeren besinlerin fazla kaynatılması vitamini yok etmektedir. Yiyecekler pişirilirken bu hususa dikkat etmelidir. B1 vitamini hidroklorik üretimine yardımcı olur. Hidroklorik, kan hücrelerinin oluşumu ve dolaşım sistemi için gereklidir.

B1 Vitamini Eksikliği

B1 vitaminin eksikliğinin belirtileri; refleks hareketlerinin durması, denge kaybı, artan ağrılar, his kaybı, yanma ve sızı gibi vücuttaki etkiler B1 vitamininin eksikliğinin göstergesidir. B1 vitamini içeren besinlerin alınmadığı ya da eksik alındığındı taktirde ; solunum yetmezliği ve kalpte çarpıntı hissi olabilir, sinir sistemi dokuları,sindirim sistemi ve beyin hücrelerinde hasarlar oluşabilir ve son olarak hafıza kaybı ve zihinsel problemler yaşanabilir. Beriberi hastalığı ve Wernicke-Korsakoff sendromu (bir çeşit beyin hastalığı) da görülebilen diğer hastalıklar arasındadır.

B1 Vitamini Kullanımı

Bir yetişkin günlük olarak minimum 1.5 mg B1 vitamini almalıdır. Bu seviyenin altında kalındığı taktirde vücutta hafif derecede yorgunluk ve iştahsızlık olmaktadır.

Çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde tiyamin alması oldukça önem arz eder. Çocuklarda sinir siteminin ve beyin dokularının gelişmesi bu vitamine dolaylı olarak bağlıdır. Çocuklarda tiyamin eksikliği sonucunda; kusma, halsizlik, kalp çarpıntısı, kalp yetmezliği, nefes almada zorluklar ve huzursuzluk gibi birçok rahatsızlık görülebilir.

Hamilelik dönemlerinde tiyamin eksiliği sonucunda bebekler de, kalp yetmezliği, ses kaybı ve beriberi hastalığının oluşma riski artmış olur.

B2 Vitamini (Riboflavin)

B2 Vitamini
B2 Vitamini

Bitkisel kaynaklı olan B2 vitamini,karbonhidrat,yağ ve protein metabolizmasına yardımcı olur. B2 vitamini suda eriyebilen bir vitamindir ve vücut tarafından depolanamaz. Işığa karşı duyarlı olmayan riboflavin uzun süre güneş altında tutulmamalıdır aksi taktirde vitamin özelliğini kaybedebilir.

Riboflavininin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

Riboflamin vitamini barındıran besinlerin başlıcaları ; yeşil yapraklı bitkiler,soya fasülyesi, ıspanak, kuru baklagil, yoğurt, süt mamulleri, yumurta ve domateste bolca bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi B2 vitamini içeren besinlerin yeteri kadar alınmaması, sinir sisteminin bozulmasına, büyüme ve gelişme sorunlarına, görme bozuklukları,unutkanlık ve depresyon gibi rahatsızlıklara davetiye çıkartılmış olunur. B2 vitaminlerinin pişirilmesinden sonra oluşan besin suyunun dökülmemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse; yoğurdun üzerinde oluşan su, riboflavin açısından oldukça zengindir. Bu besin suyu saklanmalı ve diğer besinlerle tüketilmelidir.

Riboflavin Eksikliği

B2 vitamininin yeteri kadar tüketilmesi; vücut için gerekli enerjinin üretilmesi,migren etkisinin azaltılması,göz ve deri hastalıklarının önlenmesini doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir.

Tahıl ürünleri B2 vitamini açısından yetersizdir.Halkımız genellikle tahıl ürünlerinin ağırlıklı olduğu besinleri tüketmesinden dolayı, B2 vitamini eksikliği sıkça yaşanmaktadır. Yaşlıların yüzde otuz üçü riboflavin yetersizliği yaşamaktadır. Etkileri ciddi boyutlara ulaşmamaktadır.

Riboflavin Kullanım Miktarı

Normal bir yetişkinin riboflavin kullanma miktarı ; 1.2-1.4 mg civarındadır. Ancak hamile bayanların ve çocukların riboflavin kullanma miktarları değişkenlik göstermektedir.

B2 vitaminine karşı alerjik rahatsızlığı bulunan kişiler hekim kontrolü altında besinlerini tüketmelidir. Özellikle çocuklar ve hamile bayanların bu hususa dikkat etmesi gerekir.Çocuklarda riboflavin kullanımının fazlalığı; bulantı, kusma ve idrarın sararması gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Çocuklar günlük olarak 0.4 mg ve 1.2 mg düzeyleri arasında riboflavin almalıdır. Tabi ki bu miktarlar çocukların yaşına ve vücut yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Hamile bayanların günlük olarak riboflamin kullanım miktarı 1.6 ve 1.8 mg arasındadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.