Badem yağı sakal çıkarır mı, sakala bıyığa nasıl uygulanır?

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Badem Yağı Sakal Çıkarma

Birçok araştırma sonucunda badem yağının sakallara yararlı olduğu çünkü sakallardaki kepeği azaltarak sakalın altındaki deriyi nemlendirdiği, yani kurumasını engellediği ve ölü derileri temizlediği gözlemlenmiştir.

Sağlıklı sakalların uzamasını sağlayan tatlı badem yağı sakallara güzel bir görünüm verir, yumuşatır. Hatta badem yağı cilde uygulandığında kuru ve pul pul dökülen ciltlere günlük bir nemlendirici olarak kullanılabilmektedir.

Vücuttaki magnezyum eksikliğinin saç ve sakal dökülmesini tetiklediği ortaya çıkmıştır, badem yağı ise hem magnezyum hem de biyotin açısından zengin içeriği sayesinde sakal ve saç uzamasına yardımcı olur.

Evde Sakal Yağı Yapımı

Evde sakal yağı yapmak istediğinizde az miktarda jojoba yağı, badem yağı ve hindistan cevizi yağını karıştırarak oluşturacağınız tarifi sakallarınıza özellikle diplerden başlayarak uyguladığınızda ve son olarak tarak yardımıyla dağıttığınızda bakımınız tamamlanmış olacaktır. Gece uyumadan önce sürerek veya sabah duş aldıktan sonra uygulayarak tüm gün parlak sakalların tadını çıkarmanız mümkündür.

Ayrıca kaliteli bir badem yağı hızlıca emilir, ciltte de saçta ya da sakalda da güzel bir his ve koku bırakır. Kısacası badem yağı yalnızca saç ve cilt için değil, sakallarına iyi bakmak isteyen ve uzatmak isteyen kişiler tarafından da kullanılmakta olan yararlı bir yağ çeşididir.

Sakala Bıyığa Nasıl Uygulanır?

  1. Öncelikle sakallarınızı yahut bıyığınızı ıslatın ve tarayın. Badem yağı ıslak kıllarda daha hızlı emilir. Taramak sakal ve bıyıktaki karışıklığı düzeltecektir.
  2. Yağı sakallarınızın/bıyığınızın altına geçecek şekilde sürün; Bir miktar yağı avucunuza alın, daireler çizerek masaj yapın. Bu yöntem yeni kılların çıkmasını, kıl köklerinin güçlenmesini sağlar.
  3. Yağın her yere ulaşması için sakalınıza/bıyıklara badem yağını uyguladıktan sonra da tarayın. Bir saate yakın bekleyin ve sonrasında yağın sakallardan/bıyıktan çıkması için güzelce şampuanlayın.
  4. Su ile durulayın, ardından havluyla kurulayın. 1 hafta sonra aynı işlemi tekrar yapın. Zamanla sakalınızdaki/bıyıktaki değişimi fark edeceksiniz.

Badem yağı, sakallarda ve bıyıklardaki seyrelmeyi ve dökülmeyi de kontrol altına alır. Badem yağı, sakalların düzenli çıkmasını sağlar, elektriklenmeyi en aza indirir ve sakallarınızı kolayca şekillendirmenize olanak sağlar. Bu yüzden çoğu insan badem yağını doğal şekillendirici olarak kullanır. Badem yağı sadece sakallı erkekler tarafından değil ayrıca uzun saçlı insanlar tarafından saçlar için de kullanılır.

Sakal Çıkarıcı Doğal Formül

  • 3 çay kaşığı argan yağı
  • 1,5 çay kaşığı jojoba yağı
  • 1,5 çay kaşığı tatlı badem yağı
  • 7 damla lavanta yağı
  • 5 damla biberiye yağı
  • 3 damla sedir ağacı yağı

Küçük cam bir şişe içinde bütün malzemeler karıştırılır. Malzemelerin birbirine iyice karışması için yavaşça sallayın. Sakalınızın uzunluğuna göre 3-5 damla yağı avcunuza alın. (Sakallar daha uzun ise bir ya da iki damla daha dökebilirsiniz.) Diğer elinizin parmak uçlarını yağa batırın. Sakallarınızın her yerine masaj yaparak yağı uygulayın. Sonrasında sakallarınızı güzelce tarayın. En iyi sonuçları almak için, günlük olarak sakallarınızı yıkayıp, havluyla kuruladıktan sonra, bu yağı sakallarınıza uygulamalısınız. Aynı formülü bıyık için de kullanabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.