Ballı Yüz Maskesi Tarifleri

Sivilce veya sivilceden arta kalan izler için 8 ballı yüz maskesi tarifleri

Balın cilde faydalarından yararlanmak için mutlaka bal maskesine ekleyeceğiniz yada cildinize uygulayacağınız balın gerçek ve doğal bal olmasına dikkat edilmelidir. Unutmayın her bal bal değildir. Ucuz ve gerçek olmayan bal yarardan çok zarar sağlar.

Ballı Yüz Maskesi Tarifleri

Sivilce veya civilceden arta kalan iz, akneleri yok edebilmeniz için evde kolayca yapabileceğiniz 8 ballı yüz maskesi tarifi. Balın cilde faydaları olduğundan bu maskeler cildinizde harika değişimler yaratacaktır. Cilt sorununuza uygun olan maskeyi uygulayabilirsiniz.

1- Bal ve Yumurta Akı Maskesi

 • 1 Adet yumurta akı
 • 1 Yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Yumurta akını ve balı bir kase içerisinde karıştırın. Hazırladığınız karşımı direk cildinize uygulayın. Ortalama 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Daha ilk kullanımdan itibaren cildinizin yumuşacık ve nemli olduğunu göreceksiniz. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

2- Kuru Cildi Nemlendiren Bal Maskesi

 • 1 Adet şeftali
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Şeftalinin kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkararak rondodan geçirerek püre haline getirin. Şeftali püresine balı ekleyin ve iyice karıştırarak maskeyi hazır hale getirin. Parmaklarınız yardımı ile maskeyi yüzünüze hafif baskı yaparak uygulayın. Ortalama 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulamanız yeterlidir. Özellikle kış aylarında bu maskeyi yaparak cildin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Kuru cilt tipine sahip olanların mutlaka denemesi gereken bir maske tarifidir. Haftada 1 defa yapmanız yeterlidir.

3- Gözenekleri Temizleyen Bal Maskesi

 • 1 Adet elma
 • 5 Yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Elmanın kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra mikserde balla beraber iyice krem kıvamına gelen kadar karıştırın. Temiz cildinize direk uygulayın ve ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayarak cilt gözeneklerinde biriken kiri yağı temizleyebilirsiniz. Sivilceleri ve siyah noktaları yok etmek için bu maskeyi kullanarak kısa sürede sonuç almanız mümkün.

Cildi arındıran ve gözenekleri temizleyen bir diğer maske ise 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı jojoba yağı yada Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Göz çevresi hariç yüzünüzün her yerine sürün 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

4- Cilt Lekeleri İçin Bal Maskesi

Eşit miktarda bal ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı cilt lekeleri olan bölgeye nazik hareketlerle masaj yaparak sürün. 5 dakika bekledikten sonra pamuk ile silin ve ılı su ile durulayın. Cilt lekelerinden kurtulmak için haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

5- Sivilce için bal maskesi

Aşırı yağlı cilt tipinin en belirgin sorunlarından biride sivilcedir. Gözeneklerin yağdan ve kirden dolayı tıkanması ile oluşan sivilceden kurtulmak için sade bal maskesi yapmak yeterlidir. Sivilce olan bölgeye az miktarda bal sürün ve yarım saat kadar bekleyin. Dilerseniz yüzünüzün her bölgesinde sürebilirsiniz. Günlük olarak yüze bal sürmek sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

6- Ballı Limonlu Yüz Maskesi

Geçmişten günümüze etkisi kaybetmeyen ve en çok kullanılan maske tariflerinden biridir. Ballı limonlu yüz maskesi sivilce, siyah nokta, cilt lekeleri başta olmak üzere kullanım alanı en fazla olan maskelerden biridir.

Eşit miktarda limon ve ballı karıştırarak sorunlu olan bölgeye yada göz çevresi hariç bütün yüzünüze uygulamanız yeterlidir. 15 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Cilt lekelerinden sivilce izlerinden kurtulmak için 1 yada 2 ay boyunca düzenli olarak uygulamanız yeterlidir.

7- Ballı Yoğurt Maskesi

Bal ve yoğurt maskesi cildi güzelleştirmek ve cilt bakımı yapmak için kullanılan maske tariflerinden biridir. Yapılışı kolay ama etkisi büyük olan bal yoğurt maskesi ciltte peeling etkisi yaratır, cildi nemlendirir, cildin yağ dengesini sağlar ve ciltte ölü hücreleri atarak yeni hücre oluşumunu destekler.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Malzemeleri bir kabın içerisine ekleyin ve iyice karıştırın. Temiz cilde dairesel hareketlerle uygulanması yeterlidir. Ortalama 5 ile 10 dakika kadar beklemesi yeterlidir. Haftada 2 defa uygulamanız yeterlidir. İlk uygulamadan itibaren cildinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz.

8- Bal Maskesi Sivilce İzleri

Bal maskesi sivilce izleri için etkili yöntemlerden biridir. Sivilceler gittikten sonra kalan sivilce izlerinden kurtulmak için bal maskesini uygulayabilirsiniz.

 • Yarım çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı muskat ( Aktarlardan alabilirsiniz, toz haline getirmek için havadan dövün.)
 • Yarım çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı organik bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bütün malzemeleri bir cam kase içerisine ekleyin yoğun bir kıvama geldikten sonra yüzünüzün göz çevresi hariç her yerine sürün. Ortalama yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Sivilce izlerinden kurtulmak için bal maskesini haftada 1 defa olmak üzere en az 2 boyunca denemeniz gerekmektedir. Cildi cilt renk tonunu açan bal maskesi ciltte peeling etkisi yaratan yeni derinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yorum Gönder