Biberin Faydaları

Biberin Faydaları

Biber

Kırmızı biber, karabiber, çarliston biber, yeşil biber vb. Bütün biber çeşitlerinin renkleri, yapıları ve tatları çok farklı olduğu gibi sağlık açısından faydaları aynı şekilde farklılık gösterebilmektedir. Fakat genel hatları ile biber, çeşitlerinin sindirim sistemi sorunlarını giderdiğini, hafif baş ağrılarına iyi geldiğini, öksürüğe karşı etkili olduğunu ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylemek mümkündür.

C vitamini içeriği ile iyi bir antioksidan besin olan ayrıca yüksek miktarda lif içeriği ile de çok sağlıklı olan yeşil biberi sofralarınızdan eksik etmeyin.

Yeşil biberin içerisinde bol miktarda C vitamini, beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitamini mevcut. A, E ve C vitaminleri içerdiği için antioksidan özelliği yüksek bir sebze olduğu için sağlığımız üzerine çok olumlu etkileri var.

Yeşil Acı Biberin Faydaları

Yeşil Acı Biberin Faydaları
Yeşil Acı Biberin Faydaları

Acı biberin sağlık açısından birçok faydası vardır. Acı biberin içerdiği kapsaisin olarak adlandırılan madde, çok geniş yelpazede genel sağlığa faydalıdır. Acı biberin faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Acı biber kalp sağlığına faydalıdır. Damarlarda plakların oluşmasına engel olabilir. Böylece kan akışının sağlıklı devam etmesini sağlar ve kalbin yorulmasına engel olur.
 • Yazının içerisinde bahsettiğimiz gibi, biberin ısıyı arttırıcı özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde, biber kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.
 • Acı biber, başta cilt kanseri olmak üzere diğer kanser çeşitlerine karşı korucuyu rol üstlenir. Kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Acı biber, bütün vücutta kan dolaşımının artmasını sağlar. Hipertansiyona faydalıdır.
 • Acı biberin sindirim sistemine çok faydası vardır. Sindirim sistemi organlarının neredeyse tümünün sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.
 • Bazı kaynaklar acı biberin lösemi ve akciğer kanserine karşı koruyucu maddeler içerdiğini belirtmektedir.
 • Solunum yollarına faydalı olan acı biber, astım, bronşit ataklarının şiddetini düşürebilir.

Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı Biberin Faydaları
Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı biber, içerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla genel vücut sağlığına faydalıdır.  Kırmızı biberin içeriği C vitamini, diğer besin kaynaklarından çok daha fazladır. Hatta limonun içerdiği C vitamininin 5-6 katı daha fazladır. Bu yüzden çok etkili bir antioksidan olarak ön plana çıkar. Kırmızı biberin faydaları diğer biber türlerinin sağlığa olan faydalarıyla benzerdir. Kırmızı biberin faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Diğer biber türlerinde olduğu gibi kırmızı biber genel sağlık ve sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Prostat ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltan kırmızı biber, aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini de sağlayabilir.
 • Bol miktarda C vitamini içeren kırmızı biber, bu özelliğinden dolayı çok etkili bir antioksidandır. Etkili bir antioksidan olarak kırmızı biber, cilt sağlığından kalp sağlığına kadar çok geniş bir alanda fayda sağlar.
 • Kırmızı biber, kilo vermeyi kolaylaştırır. Az miktarlarda sabahları süte karıştırılarak aç karınla içilmesi ayrıca yağların eritilmesini sağlayabilir.
 • Yüksek düzeyde A vitamini içeren kırmızı biber, göz sağlığı için çok faydalıdır.
 • Hafıza ve beyin sağlığına faydalı olan B vitamini içeren kırmızı biber, düzenli tüketilmesi durumunda beyin, hafıza ve hatta ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kırmızı biberin bol miktarda potasyum ve C vitamini içermesi aynı zamanda metabolizma ve bağışıklık sistemine faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırarak hastalıklara karşı mücadeleyi arttırır.
 • Kırmızı biberin bol miktarda E vitamini içermesi kan hücreleri için faydalıdır. Bu özelliği sayesinde kan hücrelerinin başta kanser hücreleri olmak üzere, diğer virüs ve mikroplara karşı direncini arttırır.

Biberin Zararları Nelerdir ?

Kırmızı, Yeşil Biberlerin Olası Zararları
Kırmızı, Yeşil Biberlerin Olası Zararları

Beyaz biber normal dozlarda alındığında sağlık açısından zararı olmaz. Karabiber ve acı biber yakma hissi verebilir. Karabiber ve acı biber büyük miktarlarda alındığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Acı biber ve karabiberin yanlışlıkla akciğere gitmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, özellikle çocuklarda…

 • Birçok sağlık uzmanı, kara biber ve acı biberin doğrudan cilde uygulanmasının bir sakıncası olmadığını savunurken, bazı uzmanlar farklı cilt yapılarında alerjiye neden olduğunu söylemektedir. Çocuklar için direkt cilde uygulanıp uygulanamayacağı noktasında bir bilgi yok. Gözlerle temas ettiğinde yanma ve kızarıklıklara neden olabilir.
 • Gebelik döneminde aşırıya gitmeden biber kullanımı güvenilir görünüyor ama aşırı miktarda karabiber tüketimi düşük yapmayı tetikleyebilir. Gebelik esnasında topikal olarak uygulanmasının güvenilir olup olmadığı konusunda bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden gebelik esnasında biberin cilde uygulanmasından kaçınmanızı öneririz.
 • Emzirme döneminde biberin aşırıya gidilmeden tüketilmesinde bir sakıncası yoktur. Emzirme döneminde kara biber ve acı biber tüketimi ile ilgili bilimsel bir araştırma sonucu bulunmamaktadır. Bu yüzden en doğrusu az dozlarda tüketmektir.

Tavsiyeler

Biberin birçok faydasını ele aldığımız yazımızda, biberin faydalarından maksimum yararlanmak için taze olarak tüketilmesini öneririz. Biber, doğru ve aşırıya gidilmediği sürece  güvenle tüketilebilir.

Yorum Gönder