Brüksel lahanasının faydaları nelerdir, Brüksel lahanası neye iyi gelir?

A , K, C vitamini ve potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum ve magnezyum mineralleri bakımından zengin içeriğe sahip olan Brüksel lahanasının faydaları, yan etkileri ve zararları nelerdir?

0
207

Brüksel lahanası bir lahana türüdür ve bilimsel adı Brassica oleracea’dır. C vitamini, K vitamini, folat, beta karoten, B6, B1 vitamini ve diyet lifinin çok iyi bir kaynağı olan Brüksel lahanası, aynı zamanda potasyum, manganez ve omega-3 yağ asitleri, demir, fosfor, magnezyum, B2,  E vitamini, bakır ve kalsiyum bakımından da zengindir. 100 gramında 63 kalori vardır.

156 gram Brüksel lahanası günlük  C vitamini ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılar. Brüksel lahanası; kolonda kanser hücrelerinin gelişimini yüzde 47-52, akciğerdeki gelişimini yüzde 27-67 oranında azaltır ve kesin bir şekilde akciğerdeki kanser öncesi lezyonlarını yüzde 85-91 arası küçültür.

Cilt sağlığı için önemli bir antioksidan olan C ve A vitaminini yüksek miktarda içermesi, düzenli olarak Brüksel lahanası tüketen bireylere büyük bir avantaj sağlar.

Aynı grupta bulunan diğer sebzelerle benzer fayda göstermesinin yanı sıra, özellikle hamilelikte bolca tüketilmesi faydalıdır.

Brüksel lahanası, aşırı pişirildiklerinde kokusundan dolayı kötü bir şöhrete sahiptir, ancak çeşitli sağlık yararları onları harika bir süper yiyecek yapan birçok özelliğe sahiptir. Yeşil yapraklı sebzelerde, kilo kaybını teşvik edebilen, sindirime yardımcı olan ve potansiyel olarak kalp hastalıkları ve kanseri önleyen özellikler vardır. Brüksel lahanası da bunlardan biridir.

Brüksel lahanası, diğer yeşil sebzelerle karşılaştırıldığında protein bakımından özellikle yüksektir. Şimdi, Brüksel lahanasının sağlık yararlarından bazılarına daha yakından bakalım… Brüksel lahanasının faydaları nelerdir?

Brüksel Lahanası Faydaları

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasının sağlık açısından yararlarından bazıları şunlardır:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirme

Brüksel lahanasının en etkileyici özelliklerinden biri de yüksek C vitamini içeriğidir. Tek bir brüksel lahanası, günlük önerilen C vitamini miktarınızın % 120’sinden fazlasını içerir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyardığı ve vücutta bir antioksidan görevi gördüğü için bağışıklık sisteminizin sağlığı için oksidatif stresi ve kronik hastalık olasılığınızı azaltmak için kritik bir önem taşır.

 • Hamilelikte çok önemli

Brüksel lahanası içinde bulunan üst düzey bir folik asit bebek bekleyen anneler için oldukça önemlidir. Folik asit, her yıl binlerce bebeği etkileyen nöral tüp defektlerinin önlenmesinde oldukça yararlıdır. Ayrıca B-Ailesi vitaminleri bebeklerin gelişimsel süreçlerinde çok önemlidir.

 • Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Avusturya’da yapılan bir araştırma, sebze tüketimi ile kanserin önlenmesi arasında bazı pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Brüksel lahanasını tüketmenin oksidatif DNA hasarına karşı korunmada yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir başka araştırma, Brüksel lahanasının kolorektal kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu, esas olarak Brüksel gibi önemli sebzelerde bulunan glikozinolatların varlığından kaynaklanmaktadır. Çalışmalar ayrıca, bu lifli sebzelerin antioksidan içeriğinin oksidatif stresi azaltabildiğini ve böylece kansere karşı koruyabildiğini buldu.

 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

K Vitamini en çok göz ardı edilen vitaminlerden biridir, ancak bu vücutta kanın pıhtılaşması için gereklidir. Bir fincan Brüksel lahanası önerilen günlük K vitamininin % 240’tan fazlasını içerirken, aynı zamanda kalp sağlığını korur ve kemik gücünü artırır.

 • Dengeli hormon seviyeleri

Araştırmalar Brüksel lahanasında bulunan aktif bileşenlerin ve uçucu bileşiklerin tiroid bezini ve vücuttaki birçok işlevini etkilediğini göstermiştir. Bu, metabolik fonksiyondan sindirim verimliliği ve enerji seviyelerine kadar her şeyi etkileyen vücuttaki hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

 • Metabolizmayı artırır

Riboflavin, folat, pantotenik asit, B2 vitamini ve diğerleri de dahil olmak üzere içerdiği yüksek B-Ailesi vitaminleri, Brüksel lahanasını sağlıklı bir metabolizmanın önemli bir parçası haline getirir. Bu, vücudun besini daha etkin bir şekilde sindirmesine, besin maddelerini daha verimli kullanmasına ve kalorileri daha hızlı yakmasına yardımcı olabilir.

Zararları ve yan etkileri

 • Gaz yapıcı özelliği bilinmektedir. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına sahip kişiler dikkat etmelidir.
 • Bazı uzmanlar guatr hastalarının tüketmemesini savunur.
 • Fazla tüketimi idrar yolunda tahrişe ve su kaybına neden olabilir.
 • İshal sorunu yaşayanlar dikkat etmelidir.
 • Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Doğru tüketim için doktorunuza danışınız.

Bir Cevap Yazın