Bulgurun faydaları nelerdir, bulgur neye iyi gelir?

Bulgurun faydaları nelerdir, bulgur neye iyi gelir?

Yüksek oranda life sahip olan Bulgur, bağırsak çalışmasında önemli bir role sahiptir. Tok tutucu özelliğe sahip lifler sayesinde kilo kontrolünün sağlanabilmesi açısından önemlidir.

Bulgur, yüksek lif içeriği ile kilo verme programlarında iyi bir seçenektir. Bulgurun glisemik endeksi, benzerleri ile karşılaştırıldığında düşüktür. Kan şekerini hızla yükseltmez ve uzun süre tok tutar. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır.

Bulgur B grubu vitaminler, potasyum, demir ve fosfor bakımından zengindir. İçerdiği folik asitten dolayı, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesidir, vejetaryenler için de önerilir. Ayrıca fasulye, barbunya, mercimek gibi kuru baklagillerle birlikte tüketildiğinde besin kalitesi ve protein değeri artmaktadır.

Bulgurun faydaları nelerdir?

Bulgur
Bulgur
 • Bulgur kandaki yağları düşürücü yönü olduğu bilinen lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır.
 • Karbonhidrat değeri yüksek, protein değeri düşüktür.
 • Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır.
 • İçerdiği folik asitten dolayı, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesidir.
 • Doymamış yağa sahiptir ve toplam yağ oranı düşük olduğu için sağlıklı bir besin maddesidir.
 • Kolesterol içermez.
 • Yüksek mineral ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandırır, kabızlığı engeller ve bağırsak kanserini önlemeye yardımcıdır.
 • Bakliyatlarla karıştırıldığında dünyadaki en önemli besin kaynağı durumuna gelmektedir.
 • Pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı, küf oluşumuna karşı dayanıklıdır ve raf ömrü diğer ürünlerden daha uzundur.

Bulgurun zararları nelerdir?

Bulgurun sağlık açısından her yaştan insan için birçok katkısı vardır. Şimdiye kadar yapılan bu konuyla alakalı bilimsel araştırmalar bulgurun sağlık açısından herhangi bir zararı olduğunu ortaya koymamıştır.

Fakat aşırı tüketilmesi durumunda:

 • Gaz sorunu ortaya çıkabilir, aşırı gaz sonucu karın gölgesinde sancı ve ağrıya neden olabilir.
 • Mide sorunu yaşayan kişilerde mide ağrılarına neden olabilir.

Tavsiyeler

Ufak yaşlardan itibaren bulgurun düzenli olarak tüketilmesi ilerleyen yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Özellikle çocukların sağlam zihinsel ve kemik yapısının oluşmasına bulgurun faydası çok fazladır.

Sonuç

Bu yazı bulgurun faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Bulgur kullananlar bulgurun faydaları ve kalorisi,hamilelikte bulgurun faydaları, bulgurun bebeklere faydaları, bulgurun besin değeri sorgulamaları yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.