Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Tok tutucu, kilo vermeye yardımcı bulgurun faydaları nelerdir?

Yüksek oranda life sahip olan Bulgur, bağırsak çalışmasında önemli bir role sahiptir. Tok tutucu özelliğe sahip lifler sayesinde kilo kontrolünün sağlanabilmesi açısından önemlidir.

Bulgur, buğdayın temizlenmesi, kaynatılması, kurutulması, kabuğunun soyularak değişik tipte değirmenlerde öğütülmesi ile elde edilir.

Bulgur besin değeri açısından en besinlerden biri; çok iyi bir kompleks karbonhidrat ve lif kaynağı. Çinko, kepek, krom ve magnezyum doğal olarak bulgurun içerisinde de yer alıyor. Ayrıca bunlara ek olarak selenyum, fitatlar ile B12 haricindeki tüm B vitaminlerini de içerir. Lif açısından da oldukça zengindir. İşte madeler halinde bulgurun faydaları.

Bulgurun Faydaları

Bulgur
Bulgur
  1. Yüksek oranda lif içermesi ve glisemik indeksi düşük bir besin olmasından dolayı bulgur, kan şekeri dengesinin kontrol altında tutulmasına katkıda bulunur.
  2. Bulgurun içerdiği birçok vitamin özellikle çinko, demir, magnezyum ve krom kemik sağlığının korunmasına destek olur.
  3. Diyet döneminde düzenli olarak bulgur yiyen kişiler daha uzun süre tok kalırlar ve sindirim sistemleri de hızlı çalıştığından kilo vermeye yardımcı olur.
  4. Yapısında ki folik asitin en önemli özelliği anne karnındaki bebek sağlığı için de faydalı olmasıdır.
  5. Bulgurun içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller, özellikle de demir, cildi ve saçı beslemek için mucizevi bir etkiye sahiptir. 
  6. Magnezyum, çinko, folik asit gibi birçok besini içinde barındıran bulgur, sinir sisteminin de sağlıkla çalışmasına yardımcı olur.
  7. Dokuların korunmasında ve dokuların güçlenmesinde çok önemli bir içerik sağlar.

Bulgurun Zararları

Bulgurun sağlık açısından her yaştan insan için birçok katkısı vardır. Şimdiye kadar yapılan bu konuyla alakalı bilimsel araştırmalar bulgurun sağlık açısından herhangi bir zararı olduğunu ortaya koymamıştır.

Fakat aşırı tüketilmesi durumunda:

  • Gaz sorunu ortaya çıkabilir, aşırı gaz sonucu karın gölgesinde sancı ve ağrıya neden olabilir.
  • Mide sorunu yaşayan kişilerde mide ağrılarına neden olabilir.

Tavsiyeler

Ufak yaşlardan itibaren bulgurun düzenli olarak tüketilmesi ilerleyen yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Özellikle çocukların sağlam zihinsel ve kemik yapısının oluşmasına bulgurun faydası çok fazladır.

Sonuç

Bu yazı bulgurun faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Bulgur kullananlar bulgurun faydaları ve kalorisi,hamilelikte bulgurun faydaları, bulgurun bebeklere faydaları, bulgurun besin değeri sorgulamaları yapmaktadır.

Yorum Gönder