Çay ağacı yağının faydaları nelerdir, cilt lekeleri için nasıl kullanılır?

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir? Cilt lekeleri için nasıl kullanılır?

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya ait önemli bir bitki olan melaleuca alternifolia’nın yapraklarının buhar yoluyla damıtılarak elde edilen esansiyel bir yağ türüdür.

Yüzyıllardır, yaraları ve diğer cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bu yağ, topikal olarak (harici kullanım) uygulanabilir veya cilt losyonlarına ve kremlerine eklenebilir.

Sivilce başta olmak üzere, tırnak batması, kepek, uçuk, saç dökülmesi, bit, çıban, uyuz, yanık, böcek ısırmasında, yaralarda, enfeksiyonların tedavisinde, diş ağrısı, boğaz ağrısı, vajinal enfeksiyonlarda, öksürük sorunlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı
 1. Akne ve sivilcelerle savaşarak cildinizin pürüzsüz olmasını sağlar.
 2. Tırnak batması gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplanmalara karşı olumlu etkiler gösteriyor.
 3. Antiviral özelliğiyle virüs kaynaklı en yaygın sorunlardan olan uçuğun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.
 4. Bu mucize yağla buhar banyosu yapıldığında soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, kesilmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara çare oluyor.
 5. Antibakteriyel ve antiviral özellikler göstererek virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırıyor, bu sayede bizi hastalıklardan koruyor.
 6. Böcek, sinek, arı soktuğunda az miktarda yağı damlatın ve ovalayın antiseptk özelliği sayesinde ağrı yada yanma oluşmadan iyileşir.
 7. Vücudun her hangi bir yerinde mantar varsa çay ağacı yağını suyla seyrelterek mantar olan bölgede kullanabilirsiniz. Vajinada mantar yada ayaklarınızda mantar varsa bu yağ çok iyi bir çözüm olabilir.
 8. Çarpma yada düşme sonucu oluşan morluklar hemen geçmiyorsa zeytinyağı ve çay ağacı yağını karıştırın ve moraran bölgeye sürün morlukların hemen yok olduğunu göreceksiniz.
 9. Önemli cilt hastalıklarından siğillere karşı kullanıldığında olumlu etkiler gösteren bu bitkisel yağ, siğillerin yayılmasını önlemekle kalmıyor, aynı zamanda hızlıca iyileşmelerinde de önemli rol oynuyor.
 10. Bakteri, mantar ve virüs karşıtı özellikleriyle doğal dezenfektan özelliği vardır.
 11. Sedef ve egzama gibi deri sorunlarında alternatif olarak kullanılabilir.

Çay ağacı yağının saça faydaları

Çay ağacı yağının saça faydaları
Çay ağacı yağının saça faydaları
 1. Daha gür ve bakımlı saçlara sahip olmak için şampuana 1-2 damla (seyreltilmiş) çay ağacı yağı dökerek uygulayın etkisini hemen görmeye başlayacaksınız.
 2. Kepek oluşumunu engeller. Kepek önleyici pek çok krem yada şampuanda kesinlikle çay ağacı vardır.
 3. Eğer saçlarınızda dökülme varsa çay ağacı ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 4. Kafa derinizde mantar, egzama, iltihap ve kaşıntı varsa düzenli olarak çay ağacı yağı içeren şampuan yada ürünleri kullanmak çok faydalı olacaktır.
 5. Egzama il mücadelede çok etkilidir. Saç bölgesinde çıkan egzamayı yok etmek için çay ağacı yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Çay ağacının bunca faydasından yararlanmak isterseniz onu nerede bulacağınızı ve nasıl kullanacağınızı da bilmek gerekiyor. Öncelikle nerede bulacağınızdan bahsetmek gerekirse, güvendiğiniz aktarlardan ya da kozmetik marketlerden kolayca elde edebilirsiniz.

 • Sivilce: Eğer yüzdeki sivilceler için kullanılacaksa 2 çay kaşığı doğal bal ile 5 damla çay ağacını iyice karıştırın ve bunu sivilceli yüzünüze sürün 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Cilt Lekeleri: Cilt lekeleri için kullanacaksanız 3 damla çay ağacı yağını yüzünüze sürün ve iyice yedirmek için masaj yapın. Sadece pamuk yardımı ile sivilcelerinde üzerine uygulayabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce pamuk ise cildinizi silmek bile hem sivilcelerin hemde cilt lekelerinin geçmesinde çok etkili bir yöntemdir.
 • Ayak Bakım: Ayak mantarı içinse çay ağacı yağını yine doğrudan mantarlı bölgeye sürerek uygulayabileceğiniz gibi ayaklarınızı sokabileceğiniz bir suyun içine 5-6 damla damlatıp ayaklarınızı 20 dakika kadar içinde bekleterek uygulayabilirsiniz.
 • Soğuk Algınlığı: Grip, nezle, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve burun akıntısı gibi sorunlarla mücadele etmek içinse çay ağacı yağıyla buhar banyosu yapmanız uygun olacaktır. Buhar banyosu için genişçe bir kabın içine kaynattığınız suyu döküyor, üzerine yine 5-6 damla kadar çay ağacı damlatıyorsunuz. Ardından başınızın arkasına havlu koyuyor ve suyun yükselen buharını burnunuza çekiyorsunuz. Bunu en az 5-6 kez tekrar ederek çay ağacından faydalanıyorsunuz.
 • Ağız Bakım: Ağız ve diş sağlığı, diş eti iltihaplanması ya da ağız içinde oluşan iltihaplı yaraların daha hızlı iyileşmesi için yarım su bardağı suya 2 damla kadar çay ağacı yağı damlatın ve bu karışımla gargara yapın. Ancak dikkat, karışımı asla yutmayın.
 • Saç Bakım: Saç bakımında kullanmak için şampuanın içerisine 2-3 damla dökmek yeterlidir. Saç dökülmesine, kepeğe karşı çok etkili olan çay ağacı sayesinde saçlarının daha sağlıklı ve canlı olacaktır.

Çay ağacı yağı nasıl seyreltilir?

Çay ağacı yağı nasıl seyreltilir?
Çay ağacı yağı nasıl seyreltilir?

Saf çay ağacı yağı cildi tahriş edici olabilir. Bu kuruluk, yanma, kaşıntı ve soyulmaya sebep olabilir. Cilt bakım ürünlerine genellikle reaktif değilseniz, sivilceniz de çay ağacı yağı kullanmak faydalı olabilir. Ancak kullanmanın en önemli anahtarı saf halde bulunan çay ağacı yağını jojoba, aspir veya argan yağı gibi yağlarla seyreltmektir.

Koyu bir cam şişede, 15 damla çay ağacı yağına iki çay kaşığı tercih ettiğiniz bir yağ koyup karıştırın. Bu seyreltme cildinizde tahrişe yol açmayacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere, düzenli kullandığınız zaman birkaç gün içerisinde iltihaplı sivilcelerin sönmeye başladığını göreceksiniz.

Çay ağacı yağının zararları nelerdir?

Çay ağacı yağı cilde uygulanarak kullanıldığında, özellikle hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Uygulanan bölgede kuruluk, kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi oluşabilir. Bu nedenle uygulamadan önce mutlaka doktora danışmak ve doktor onayı alınırsa küçük bir bölgeye uygulayarak test ederek kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ağız yoluyla doğrudan tüketilmesi ya da çocukların kullanması da tavsiye edilmiyor.

Önemli bir not: Daha önce de söylediğimiz gibi, çay ağacı yağı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmak isterseniz, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun onay vermediği hiçbir ürünü kullanmayın. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.