Çileğin faydaları nelerdir, Çilek yaprağı bakın neye iyi gelir?

Çileğin faydaları nelerdir?

Çilek

Mükemmel bir lif, C vitamini ve antioksidan kaynağı olan çileğin sağlık açısından faydalarına gelin daha yakından bakalım. Çileğin faydaları nelerdir? Çilek neye iyi geliyor? İşte bilinmesi gerekenler…

Nefis, ağız sulandıran ve keyif verici tadının yanında çileğin sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Çilek gerek ilaç sektöründe gerekse kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan bir besindir.

Çilek; tatlı, ekşi ve lezzetli olduğu için meyvelerin kraliçesidir desek yanlış olmaz. Buna bir de sağlığa katkısını eklersek ‘kraliçe’ tabiri eksik kalır. Çilek, antioksidan içeren en iyi 10 besin arasında yer alır ve sağlığa faydaları açısından birçok meyve sebzeden daha önemlidir diyebiliriz.

Çilek, bol miktarda A, C, B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunun yanında, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok miktarda barındırmaktadır.

Çileğin Faydaları

 1. Göz sağlığını korur. İyi bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle gözleri katarakta karşı korur. Gözlerin güneşin sert ışınlarından korunması için C vitaminine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda C vitamini kornea ve retinanın güçlendirilmesinde de önemli bir rol oynar. Çilek de C vitamini içerdiği için göz sağlığı için faydalıdır.
 2. Kırışıklıklara karşı koruma sağlar. C vitamini cildin elastikiyetini ve yaşlanmaya karşı direncini arttırır. Yaş ilerledikçe cildin kolajen yapısı kaybolur. C vitamini kolajen yapının korunmasını sağlayarak daha genç görünmeye yardım eder. Bu nedenle genç görünmeyi sağlaması çileğin faydalarından biridir.
 3. Akneleri yok eder. Akneler ve sivilceler için birçok yöntem mevcuttur. Çilek de onlardan biridir. Bir kasenin içine 8 adet çileği doğrayın. Üzerine 1 yemek kaşığı süt ilave edin. Süt ile birlikte çilekleri ezin. Bu karışımı yüzünüze sürün. 10 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Aknelere karşı haftada bir kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini enfeksiyonlara, hastalıklara karşı korur. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruma sağlar. Ayrıca C vitamini vücudu toksin maddelere karşı korur, yabancı cisimlere karşı beyaz kan hücrelerini uyarır.
 5. Boyun tutulmasına iyi gelir. Boyun tutulması tedavisi için yarım kilogram çilek, iyice ezildikten sonra, temiz bir tülbente konup, boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılıp, ılık suyla yıkanır. Boyun tutulmasına iyi gelmesi de faydaları arasındadır.
 6. İdrar söktürücü ve ishal giderici etkileri vardır. İştah açıcı, ishale karşı ve idrar söktürücü etkileri için 50 gr. kuru yaprak 1 lt. suda kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.
 7. Kalp için faydalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçirme riskini azaltır. İçeriğindeki antosiyaninler sayesinde düzenli tüketildiği takdirde, genç ve orta yaşlı kadınlarda kalp krizi geçirme oranını %32 azalttığı sonucuna varılmıştır.
 8. Gözlerin altındaki morlukları giderir. Bu etkisi için çilekleri dilimleyerek gözlerinizin altına koyun. 10 dakika bu şekilde bekleyin. Sonrasında yüzünüzü yıkayın. Bu uygulama göz altı morluklarının zamanla yok olmasına yardım eder.

Çilek Yaprağının Faydaları

 • Kuru ve yaş haliyle tüketilen çileğin yaprakları da sağlığınız için etkili olmaktadır.
 • Yapraklarını demlediğinizde ve demlenen suyu tükettiğinizde bağırsaklarınızın daha aktif çalışmasını sağlarsınız.
 • Bağırsakları temizler ve vücutta oluşan ödem gibi problemleri ortadan kaldırır.
 • Karaciğer ve böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Çilek yaprağı kalp sağlığı için de çeşitli şekilde kullanılmaktadır.
 • Çilek yaprağı ile gargara yapılırsa ağız içi bakterileri yok edilir ve ağız sağlığı korunur.
 • Bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirir.

Çilek İle Diş Beyaztlatma

Çilek İle Diş Beyaztlatma
Çilek İle Diş Beyaztlatma

Diş beyazlatma konusunda en etkili meyvelerden biri çilektir. Özellikle çocuklar için üretilmiş diş macunları dikkat ederseniz çileklidir. Çilek içinde bulunan malik asit ile dişleri beyazlatır ve dişte oluşan tartarları temizler.

Ayrıca, çilek lif açısından oldukça zengin bir meyve olduğu için ağzınızı temizleyerek ağız sağlığınızı da yapmış olur, ağızda oluşan zararlı bakteriler ve mikroorganizmalardan arındırır. 

Çilek ile dişlerinizi beyazlatmak için çileği çatal yardımıyla ezip püre haline getirin, diş fırçanızı bu püreye batırarak  dişlerinizi her zamanki şekilde fırçalayın. Çileğin mucizevi etkisinden faydalanmak için bu yöntemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Çileğin Besin Değeri

1 kase taze çilek; Yaklaşık olarak 50 kaloridir. 1 gram protein içerir. 11.65 gram karbonhidrat içerir. 3.81 gram lif içerir. 94.12 miligram C vitamini içerir. 23.24 miligram kalsiyum içerir. 16.60 miligram magnezyum içerir. 31.54 miligram fosfor içerir. 44.82 miligram potasyum içerir.

Çileğin Zararları

 • Aşırı tüketimi cilt rahatsızlığı olan kişilerde alerjiye bağlı olarak kaşıntıya sebep olabilir.
 • Çilek içeriğinde oksalat bulundurur. Vücutta oksalat seviyesi arttığında kristalleşme görülebilir. Bunun sonucunda da safra kesesi veya böbrekler etkilenir. Bu nedenle safra kesesi yada böbrek rahatsızlığı olan kişiler çilek tüketmekten kaçınmalıdır.
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.