Cilt Tiplerine Göre Kil Maskesi Tarifleri

Kolayca yapıp uygulayabileceğiniz cilt tiplerine göre kil maskesi tarifleri.

Senin cilt tipin hangisi? İşte size kolayca yapıp uygulayabileceğiniz kuru, yağlı, sivilceli, siyah noktalı, karma cilt tiplerine göre kil maskesi tarifleri.

Kil maskesi cildin canlanmasını, parıldamasını, temizlenmesini, gözeneklerin küçülmesini, sivilce veya siyah noktaların yok olmasını, cildin onarılmasını, beslenmesini ve yumuşamasını, ölü hücrelerin temizlenmesini ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak gibi birçok olumlu etkiye sahiptir.

Kendi cildinizi iyi tespit etmeniz herhangi bir yan etki ile karşılaşmamanız açısından oldukça önemlidir. Bunun dışında kil maskenizi 15 dakikadan fazla cildinizde tutmamanız gerekir. Eğer 15 dakika dolmadan cildinizde yanma, kaşınma gibi durumlar meydana gelirse daha erken de yıkayabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız farklı cilt tipleri için kil maskesi tarifleri.

Bütün Ciltler İçin Kil Maskesi

Malzemeler: 1 çay kaşığı kil, 2 tane aspirin, 1 çay kaşığı limon

Yapılışı: Aspirinleri ezin ve toz haline getirin. Bir tas içine koyduğunuz kilinizin üzerine öncelikle limonu sonra toz haline getirdiğiniz aspirini dökün ve iyice karıştırın. Maskeyi cildinize sürün ardından 15 dakika bekleyin. Eğer bu süre zarfında cildinizde çok fazla ısınma hissederseniz erkenden yıkayın. 10 gün arayla 1 kere yapacağınız kil maskesi cildinizi temizleyip, gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Malzemeler: 1 limonun yarısı, yarım yemek kaşığı elma suyu, yarım tatlı kaşığı vazelin,1 kaşık beyaz kil, yarım yemek kaşığı portakal suyu

Yapılışı: Bütün malzemeleri bir kap içine boşaltın ve maske haline gelene kadar karıştırın. Maskeyi cildinize sürün ve 10 dakika boyunca bekleyin sonrasında bol su ile temizleyin. 7 günde 1 yapacağınız bu maske sayesinde yağlanma ve sivilceler ortadan kalkacaktır.

Normal Ciltler İçin Kil Maskesi

Malzemeler: Yarımşar yemek kaşığı limon suyu, gül suyu, kil

Yapılışı: Malzemelerinizi kap içerisinde iyice karıştırın. Cildinize parmaklarınızla masaj yaparak kil maskesini iyice yedirin. Maske ciltte kuruduktan sonra cildinizin sertleşmemesi için mimiklerinizi çok oynatmayın. Kuruduktan sonra iyice yıkayın. Cildin beslenmesini, canlılık ve parlaklık kazanmasını sağlayan bu maskeyi haftada 1 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Sivilceler İçin Kil Maskesi

Malzemeler: 50 gram maden suyu, 30 gram gül suyu, 1,5 yemek kaşığı kil, 1 dilim limonun suyu

Yapılışı: Malzemelerinizi iyice karıştırın ve cildinize sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin. Cildiniz kuruduktan sonra bol su ile yıkayın ve ardından pamuk ve maden suyu yardımıyla cildinizi silin. 3 günde 1 kere 3 hafta boyunca bu uygulamayı yaptığınızda sivilceleriniz yok olacaktır. Sivilcelerin yok olması için diğer kil maskesi tariflerine göre daha etkili olan bu maskeyi hassas cilde sahip olanların uygulamaması gerekir.

Canlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Malzemeler: Yarımşar yemek kaşığı mısır unu, beyaz kil, 1 çay kaşığı pirinç, yarım çay kaşığı nemlendirici krem, 2 yemek kaşığı su

Yapılışı: Pirinci un haline gelene kadar öğütün. Diğer malzemeleri içine ekleyin ve iyice karıştırın. Oluşan kil maskesini cilde sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra bekletmeden yıkayın. Her hafta bu maskeyi uygulayın.

Siyah Noktalar için Kil Maskesi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı papatya suyu, 1 çay kaşığı kil

Yapılışı: Malzemelerinizi karıştırın. Papatya suyu fazla gelirse diğer bir uygulamada daha az katabilirsiniz. Maskeyi cildinize sürdükten sonra hassas cilde sahipseniz kuruduktan hemen sonra, değilseniz 10 dakika boyunca bekleyin. Sonrasında iyice yıkayın. Bu kil maskesi 4-5 günde bir uygulanabilir.

Vermiş olduğumuz kil maskesi tariflerimizi cildinize uygulamadan önce ya sıcak bir suyla duş alın ya da buhar banyosu yaparak gözeneklerin açılmasını sağlayın. Bu sayede maskeler cilde daha iyi nüfuz edecektir.

Yorum Gönder