Çoban Çökertenin Faydaları

Çoban Çökerten Faydaları

Çoban Çökerten Otu

Sert iğnelerinin ayağa batması nedeniyle ‘Çoban çökerten’ adı verilmiş olan bitki, erkek ve kadın cinsel sağlığı üzerinde oldukça etkili. İktidarsızlık ve düşük gibi sorunlar üzerinde risk azaltan etkisiyle bilinen çoban çökerten bitkisi halk arasında deve çökerten ve çarık dikeni isimleri ile de anılmaktadır.

Tribulus terrestis olarak anılan Çoban Çökerten Otu, yaban kimyonugiller familyasına mensuptur. Halk arasında demir dikeni otu olarak ta bilinir. Toprakta yatık olarak doğal yetişen, sarı çiçekleri olan tek yıllık bir bitkidir. Meyveleri boynuza benzeyen, sivri uçları olan, küçük dikenli bir yapıya sahiptir. Ilıman ve tropik bölgelerin hormonal diüretik bitkisidir. Kök bölümünde sabit yağlar, azot, alkaloit ve resin bulunmaktadır. Kökleriyle toplanan bitkinin diğer bölümleri ve çiçekleri kurutularak kullanılır.

Özellikle meyveleri kurutularak, üzerine kaynar su dökülür. Bu infüzyon yönteminde bitkinin zengin içeriği sıvıya geçmektedir. İçeriğinde olan tribulus maddesinin karaciğerin hormon üretiminde kullandığı yağların emilimine yardımcı olmakta ve hipofiz bezinden testosteron seviyesinin salgılanmasının artmasını sağlamaktadır. Sporla uğraşanlarda kas gelişiminde etkili olduğundan, çoban çökerten kullanmayı tercih eder.

Çoban Çökertenin Faydaları

 • Erkeklerde sperm sayısının ve kalitesinin artırılmasını sağlar ve aynı zamanda ereksiyon probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Sporcuların oldukça sık tercih ettiği bu ot fiziksel performansı, kas gücünü artırır ve bu sayede vücudun dayanıklı olmasına yardımcı olur.
 • Kişiye ruhsal ve duygusal bakımdan zindelik kazandırır.
 • Erkeklerde ortaya çıkan prostat iltihabını giderir ve prostat gelişmesine engel olur.
 • Böbrek kumu ve böbrek taşı gibi böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Antiseptik özelliğinden dolayı idrar yolları açısından doğal bir antiseptiktir. İdrar yollarında ortaya çıkan kanama ve sancılı idrar yapma gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olur.
 • Kadınlarda adet döneminde ortaya çıkan ağrı ve ağır kanamaları giderir ve rahmin büyümesini destekler.
 • Kadınlarda yumurtalık sorunlarında oldukça faydalıdır ve kısırlık tedavisine destek sağlar.
 • Damar tıkanıklığı problemi yaşayan kişilerde ve şeker hastalarına oldukça faydalı olur.
 • Kadınlarda adet öncesi ve menopoz döneminde ortaya çıkan bazı sorunların giderilmesine yardımcı olur ve gebelik döneminde olabilecek düşük sorununun engellenmesini sağlar.
 • Testosteron hormonunun seviyesinin dengede olmasını sağlar.
 • Yüksek tansiyon seviyesinin normale inmesine katkıda bulunur.

Çoban Çökertenin Kullanımı

Çoban Çökerten Otu
Çoban Çökerten Otu

Bu şifalı bitkiyle demlemeyle hazırlanacak çay, gün içinde sadece bir bardak içilmelidir. Daha fazla miktarda içilmesi tansiyonu düşüreceğinden, tavsiye edilmez. Tansiyon hastası olanlar, ilaçlarla birlikte bu bitkiyi nasıl kullanacağını doktoruna danışmalıdır. Bitkiyle hazırlanacak kürler 30-60 gün kadar kullanılmalıdır.

Hazırlanan çayı kısa bir süre buzdolabında saklanabilir. Daha sonra bir müddet ara verilmesi gerekir. Etkili bir bitki olduğundan, mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması gerekir. Erkeklerin dostu olarak tanınan bitkiyi, hazır kapsüller halinde satın almakta mümkündür.

Zararları ve Yan Etkileri

Çoban çökerten otunun bilinçli ve dozunda kullanıldığı takdirde hiçbir ciddi yan etkisi bulunmamaktadır. Aşırı kullanımı, testosteron ya da dht hormonlarının fazla salgılanmasından kaynaklanan tüylenme, aşırı yağlanma ve saç dökülmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Aynı zamanda tansiyonu düşürücü etkiye sahip olmasından dolayı düşük tansiyonu olan kişilerin bu otu kullanmamaları önerilir. Çoban çökerten otu çocuklar ve hamileler tarafından tüketilirken mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.