D vitamini ile D3 vitamini arasındaki farklar nelerdir?

D vitamini ile D3 vitamini arasındaki farklar nelerdir?

D vitamini ile D3 vitamini arasındaki fark: D vitamini insan vücudunun büyüyüp gelişmesi için ihtiyaç duyduğu en kompleks vitaminlerden biridir. D vitaminin kolekalsiferol (D3 vitamini) ve ergokalsiferol (D2 vitamini) adında iki formu vardır.

Ergokalsiferol yani D2 vitamini bitki ve mantarlar tarafından üretilir. Meyve suyu gibi katkı maddeli ürünlerde kullanılır. D3 vitamini ise vücudun yüzeyindeki güneş ışığını sentezlemesi sonucu şekillenir. Genelde vücut derisinin UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca hayvansal ürünler tüketerek de D3 vitamini alınabilir.

D vitamini vücut içinde üretildiği için vitaminden çok hormon olarak görülür. Vücuttaki fosfor ve kalsiyum üretimini düzenlediği için D vitamini çok önemlidir.

Doktor gözetimi veya tavsiyesi olmadan ilaç formunda satın alınan D vitamini oldukça zararlı olabilir.

D vitamini için dışarıdan ek besinlere ihtiyaç duyuyorsanız bitki veya hayvan ürünlerine bakmalısınız. Eğer D3 vitamini için dışarıdan ek besinlere ihtiyaç duyuyorsanız sadece hayvansal ürünlere bakmalısınız. D3 vitamini koyun yününde de bulunur.

D vitamini genelde bazı yiyeceklere eklenerek tüketilir. Fakat D3 vitaminini ancak ilaç veya sıvı halde bulabilirsiniz. D3 vitaminini meyve sularında veya başka yiyeceklerde bulmak kolay değildir.

Diğer bir önemli fark da D2 vitamininin D3 vitaminine kıyasla daha kısa raf ömrü vardır.

D vitamini ile D3 arasındaki farklar

D vitamini ile D3 vitamini arasındaki farkları kısaca anlatmak gerekirse;

  1. D vitamini hem bitkiler hem hayvanlar tarafından üretilir. D3 vitamini hayvanların derilerinde güneş ile meydana gelen sentez sonucu bulunur.
  2. D vitaminin her formu insan vücudu için faydalı değildir. Örneğin D2 vitamininin bir formu vücut için zehirlidir. D3 vitamini genelde vücut için faydalıdır.
  3. D vitaminini katkı maddeli yiyeceklerde veya ilaçlarda bulabilirsiniz. Fakat D3 vitamini sadece ilaç olarak bulunabilir, yiyeceklerde çok nadir bulunur.
  4. Her iki vitaminin besin kaynağı farklıdır.
  5. D2 vitamininin D3 vitaminine kıyasla daha kısa raf ömrü vardır.
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.