0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Defne yaprağı çayının faydaları nelerdir, defne çayı neye iyi gelir?

Defne Yaprağı Çayı

Defnegiller ailesinden olan Akdeniz defnesi olarak bilinen bitki türüdür. Defne yaprağı her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu ve yapraklarının kullanım alanı oldukça geniş olan bir çalı veya ağaç türü olarak bilinmektedir. Bu bitki gerek yemeklere verdiği lezzet olsun gerek alternatif tıpta kullanımı olsun birçok faydası vardır.

Latince adı “Laurus Nobilis” olan defne yaprağının anavatanı Akdeniz ülkeleri olarak bilinmektedir. Bu bitki türü dört mevsim yapraklarını dökmeyen çok yıllık bir bitki türüdür. Defne yaprağı özü yaraları iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Bu yaprakta bulunan bazı bileşenlerin antimikrobiyal yapısıyla yaraları temizlediği ve yaraların iyileşme süresini hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Defne yaprağı vitamin ve minerali bir arada barındırmaktadır. Ayrıca bu bitki türünün içeriğinde yüksek oranda demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Bu vitaminler tarafından zengin olan defne yaprağının çayı da kendisi kadar oldukça faydası bulunmaktadır.

Defne yaprağı çayı geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması özelliği ile bilinmektedir. Bu özelliğinin yanı sıra iştah açar, uyku düzenini düzenler, terlemeyi önler, cildi korur, göz sağlığını korur. Bunun gibi daha birçok rahatsızlıklara faydası bulunmaktadır. Defne yaprağı çayı zayıflatır mı? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız.

Defne yaprağı çayı faydaları

Şifa kaynağı olan defne yaprağının kendisi kadar çayının da oldukça faydası bulundurmaktadır. Bunlardan ilki defne yaprağı soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon hastalıkları ile savaşmada etkilidir.

 • Defne yaprağı çayı solunu yolu problemlerinin giderilmesine yardımcı olan mucizevi bir besin ürünüdür.
 • Defne yaprağı cildi pürüzsüzleştirip, güzelleştirmeye yardımcı olmaktadır.
 • Aynı zamanda saçların hacmini arttırmayı sağlamaktadır.
 • Defne yaprağı çayı vücut direncini korumayı sağlayarak hastalıklara karşı canlı ve dirençli hissetmenize yardımcı olmaktadır.
 • Defne yaprağı sindirim sisteminin rahat çalışmasına da katkıda bulunmaktadır.
 • Vücutta zararlı maddelerin birikmesini önlemektedir.
 • Her sabah tüketilen defne yaprağı çayı sizleri dinç ve enerjik hissetmenizi sağlamaktadır.
 • Şifa deposu olan bu çayı grip ve nezle gibi rahatsızlıkları olan kişiler, bir beze damlatarak başına koyduğu zaman ateşi düşürmeye yardımcı olur.

Defne yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Defne yaprağı çayı nasıl hazırlanır?
Defne yaprağı çayı nasıl hazırlanır?
 1. Defne yaprağı çayı hazırlarken ilk önce 1 su bardağı suyun içine 2-3 defne yaprağı ekleyin.
 2. Daha sonra ilave ettikten sonra 10 dakika demleyin.
 3. Demlenen çayınızı iyice süzüp afiyetle tüketebilirsiniz.

Günde 2 kez defne yaprağı çayı tüketebilirsiniz.

Bu çaydan sadece bir bardak içmek sindirime yardımcı olmaktadır. Vücudunuzdaki hem gazı hem de asidi önlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda, idrar yolu enfeksiyonlarını da önlemeye yardımcı olur.

Defne yaprağı çayı zayıflatır mı?

Defne yaprağı çayı tam bir diyet dostu olarak bilinmektedir. Zayıflamak isteyen kişiler gönül rahatlığı ile bu mucizevi çayı tüketebilirler. Defne yaprağı çayını tarçın kullanarak da tüketirseniz daha sağlıklı olabilir. Hem daha hızlı yağ yakar hem de metabolizmanızın daha iyi çalışmasını sağlar. Fakat gereğinden fazla defne yaprağı çayı tüketmemeye özen gösteriniz. Gereğinden fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Zararları ve yan etkileri nelerdir?

Defne yaprağı çayı da diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir. Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Herhangi bir cerrahi operasyondan 2 hafta önce kullanımı kesilmelidir. Rahatlatıcı (sedatif) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza danışınız.

Benzer Konular

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir....

Lingual görünmez diş teli tedavi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti tedavisinde kullanılan görünmez (Lingual) diş telleri; çarpışık, üst üste gelmiş, veya yamuk duran dişleri düzeltmek için uygulanan ancak dışarıdan bakıldığında belli olmayan bir tedavi...