Deve dikeninin faydaları nelerdir, deve dikeni neye iyi gelir?

Tarih:

Paylaş:

Deve Dikeni

Eryemana dikeni, Kutsal Meryem dikeni olarak bilinen heybetli bir bitki olan deve dikeni, nerelerde yetişir, nasıl kullanılır? İşte deve dikeninin faydaları ve zararları nelerdir?

Devedikeni, güçlü ve çizgili gövdesinin ucundaki iğneli ve mor renkli çiçekleriyle heybetli bir bitkidir. Devedikeni, keskin dikenlerle bezenmiş yeşil kısımlarıyla ilk bakışta diğer kenger türlerini anımsatır. Ama devedikeninin yapraklarının dallanan damarlarındaki beyaz benekler ayırt edicidir.

Bu bitkinin diğer adları eryemana dikeni, Kutsal Meryem dikeni ve kutsal dikendir. Tür adı olan marianum Bakire Meryem’i ifade eder. Bir Orta Çağ söylencesine göre Meryem’in sütünden bir damla bitkinin yapraklarına düşmüştür. Süt yapraklara değdiğinde beyaz benekler ortaya çıkmış ve var olmaya devam etmiştir. Orta Çağ’da insanlar bitkinin görüntüsünde tıbbi olarak nasıl kullanılması gerektiğinin ipuçlarının var olduğuna inanırlardı.

Deve dikeni bitkisi ince ve çengel biçiminde olan otsu bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında çoğunlukla mor renkli çiçekler açar. Çok nadir olarak çiçekleri beyaz da olabilir. Deve dikeni çiçeği yaşken güzel kokuludur.  Kuruyunca bu koku kaybolur.

Deve dikeninin faydaları nelerdir?

 • Deve dikeni genellikle karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Karaciğerin yağ parçalama özelliğini kullanarak bu organda yağ birikmesine engel olur. Dolayısıyla deve dikeni tüketerek karaciğerinizin yağlanmasını engelleyebilir, karaciğer hastalıklarından korunabilirsiniz.
 • Deve dikeni düzenli miktarlarda tüketildiğinde sindirim sistemi ve mide de meydana gelen rahatsızlıkların gelişmesine de engel olur.
 • Alkol kullanımına bağlı olarak vücutta gelişen siroz hastalığına deve dikeni engel olmaktadır. Tabii alkolün vücutta oluşturduğu yıkımı hiçbir ürün engelleyemez. Bizler yine de kullanmamızı tavsiye ediyoruz.
 • Deve dikeni suyunun ateş düşürücü etkisi olduğu söylenmektedir. 
 • Deve dikeni bitkisinin romatizmaya bağlı gelişen hastalıkları da engellediği söylenmektedir.
 • Deve dikeni bitkisinin kanser hücreleri engelleyici etkisi olduğu ve gelişmesini durduğu bilinmektedir.  Günde bir bardak deve dikeni çayının kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Deve dikeni bitkisi özünde bulunan antioksidanlar, yağ asitleri ve silimarin maddesi karşımı kan şekeri seviyesini dengelemek için insülin seviyelerini düzenleyebilmektedir. Eğer diyabet gibi bir durumdan muzdaripseniz, deve dikeni bitkisini deneyebilirsiniz. Hem kan şekeri seviyelerini düzenlemekte hem de diyabete yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Deve dikeni sütünün enfeksiyonlarla ve mantarlarla mücadele ettiği bilinmektedir. Deve dikeni bitkisi, geleneksel tıpta birçok mantar çeşidine karşı kullanılmaktadır. Ayrıca mantar zehirlenmelerinde deve dikeni bitkisi ölümleri önlemek için etkili olabilmektedir.
 • Karaciğer vücuttaki kan temizlediği ve metabolize hızlandırdığı için yağ yakmada önemlidir. Karaciğerin bu fonksiyonlarını deve dikenindeki silimarin maddesi yükseltmektedir; bu nedenle hızlanan metabolizma yağı yakmaktadır. Bunun sonucu da kilo vermenin daha kolay bir hale geldiği anlamına gelmektedir.
 • PMS belirtilerini hafifletmektedir. Bu dönemlerde deve dikeni çayını tüketmek bu rahatsızlıkları hafifletmekte ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Deve dikeni nasıl kullanılır?

 1. ÇAY: 1 çay kaşığı ezilmiş devedikeni tohumunu 1 bardak suda 10 dakika demleyin. Süzün. Günde 1-3 bardak için.
 2. TENTÜR: Karaciğer için kullanıyorsanız alkol ekstreleri önerilmez.
 3. EKSTRE: Karaciğeri korumak için kullanıyorsanız en az % 70 oranında silymarin içeren bir ürün kullanın. Doz genellikle günde 210-420 mg’dır. Araştırmalar devedikeninin fosfatidilkolinle karıştırıldığında emiliminin hızlandığını göstermiştir.

Deve dikeni tohumu neye iyi gelir?

Bu bitkinin tohumları, aktif bir bileşen olan silimarini yüksek konsantrasyonda içermektedir. Bu bileşen oksidatif hasar ve serbest radikallerin üretimini azaltan bir antioksidandır. Ayrıca karaciğer toksinlerinin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır.

 • Karaciğer fonksiyonlarını uyararak hastalık, kötü beslenme, alkol gibi karaciğere zarar veren durumlardan korur. Karaciğer kanseri, siroz ve hepatit olanlar için özellikle yararlıdır.
 • Ciltteki akneleri temizler.
 • Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olur.
 • İrritabl bağırsak sendromu ve Crohn hastalığı belirtilerini yatıştırır.
 • Safra kesesi taşını önler, tedavi eder ve böbrek fonksiyonlarını korur.
 • Sindirime yardımcı olurken aynı zamanda inflamatuar olarak çalışıp iltihaplı bağırsağa yardımcı olur.
 • Özellikle mantar zehirlenmelerinde ölüme karşı bir panzehir olarak kullanılır.
 • Yapılan çalışmalarda, deve dikeni tohumunun kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği ve tümörlere kan akışını azalttığı görülmüştür.

Deve dikeni nerede yetişir?

Deve Dikeninin Faydaları
Deve Dikeninin Faydaları

Deve Dikeni Akdeniz ülkeleri, Güney Rusya ve Kuzey Afrika’da yaygın olmasıyla birlikte ülkemizde Ege ve Marmara bölgelerinde sıkça görülmektedir.

Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlar fakat istenilen boya gelmesi amaçlanırsa zengin humusa gereksinim duyduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bitkinin çoğaltılması için; tohumu ilkbahar sonunda veya sonbaharda şaşırtılmak üzere saksıya ekilmesi gerekmektedir. Ilık iklimlerde kendi kendine dökülen tohumlardan da çıkıp büyür. Limonluklarda ya da bitki örtüsü içinde ilkbahar başında da yetiştirilmeye başlanabilir.

Deve Dikenini yetiştirmek için 75cm aralıklarla seyreltilir ya da şaşırtılır. Evde yetiştirmeye müsait bir bitki değildir.

Bu Bitkiden ürün almak için; toplama yöntemi geçerlidir fakat kökünü elde etmek için ikinci yılında kazılarak yapılması gerektiği bilinmelidir.

Deve dikeninin kimyasal özellikleri

Bu bitkinin bileşiminde karaciğeri koruyucu etken maddeler ve kendine has diğer maddeler bulunmaktadır. Bunlar; flavonolignandan meydana gelen silymarin, taxifolin, quarcetrin, albumin, müsilaj, sabit yağ ve acı maddelerdir.

Deve Dikeni ekstreleri %70–80 silymarin içermesinden dolayı antioksidan etki göstererek karaciğerin serbest radikallerinin zararlarından korur. Aynı zamanda karaciğer hormonlarının ilaçların ve kimyasalların detoksifikasyonundan sorumludur.

Tohumları; %25–30 sabit yağ, nişasta, tanen, silymarinler ki bunlar: silybin, silydianin ve slychristin içermektedir.

Silymarin bileşiklerinin karaciğer hücrelerinde ribozomal RNA moleküllerini sitimüle ederek protein sentezini arttırdığı sanılmaktadır. Aynı preparatlar mantar zehirlenmelerinde amonitin ve pholloidin alkoloidlerinin karaciğerde zehir etkisini önleyici olarak da kullanılmaktadır.

Deve Dikeni bitkisinde bu maddeler yanında, tyramin, flavonid, histamin, reçine, âmine, albümin, agmatin maddeleri de bulunmaktadır.

Deve dikeninin zararları nelerdir?

Çoğu yetişkin için ağız yoluyla alındığında deve dikeni güvenli olarak kabul edilmektedir. Deve dikeni bazen müshil etkisi görebilmektedir. Diğer daha az yaygın yan etkileri arasında ise bulantı, ishal, hazımsızlık, bağırsakta gaz, şişkinlik, dolgunluk, ağrı ve iştahsızlık vardır.

Deve dikeni sütünün cilde uygulandığında ya da enjekte edildiğinde tamamen güvenli olduğuyla ilgili yeterli bir bilgi yoktur.

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz deve dikeni tüketiminin güvenirliğiyle ilgili yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak için deve dikeni tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.

Yakup otu (kanarya otu) ve benzeri bitkilere olan alerjiler: Deve dikeni asteraceae bitki familyasına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyelerinden bazıları kanarya otu, kasımpatı, kadife çiçeği, papatyadır. Eğer alerjiniz varsa, süt deve dikeni almadan önce sağlık kuruluşunda kontrol ettiriniz.

Diyabet: Deve dikeni içerdiği bazı kimyasallar nedeniyle şeker hastası olan kişilerde kan şekerini düşürebilmektedir. Bu nedenle, diyabet ilaçlarıyla beraber dozların ayarlanması gerekmektedir.

Hormona duyarlılık: Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyozis veya uterus fibroidi gibi durumlar var ise deve dikeni bitkisinin özü östrojen gibi davranabilmektedir. Östrojene maruz kalmak sizi kötü yapıyorsa deve dikeni bitkisi kullanımından uzak durun. Buna karşılık, daha yaygın olarak kullanılan deve dikeni tohumu ekstreleri östrojen etkisi göstermemektedir.

blank
Gürsel Değirmenci
İlk önce oyunun kurallarını öğrenmelisiniz, sonra da herkesten iyi oynamayı. - Albert Einstein

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Konular

Farmasi kolajen kullananlar yorumları

Sigara kullanımı, hava kirliliği, stres, aşırı yorgunluk, egzersiz yapmama, nemsizlik, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, yanlış kozmetik kullanımı gibi...

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi)

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi) kimlere nasıl uygulanır? Avantajları ve özellikleri nedir? Şeffaf telsiz tedavi süresi ne kadar ve nelere dikkat edilmeli.

Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Lingual diş teli tedavisi...

Metal Diş Teli Tedavisi

Klasik ortodonti tedavisi olarak bilinen metal diş teli, diş teli çeşitleri arasında en çok kullanılan braket türüdür. Metal diş teli avantajları nelerdir?