Ebegümecinin faydaları nelerdir, ebegümeci neye iyi gelir?

Boğaz, bademcik iltihabı, diş eti bakımı, öksürük, bronşit ve balgam oluşumlarına karşı etkili ebegümecinin faydaları, yan etkileri ve zararları nelerdir?

0
132
Ebegümecinin faydaları nelerdir, ebegümeci neye iyi gelir?
Ebegümecinin faydaları nelerdir, ebegümeci neye iyi gelir?

Ebegümeci, özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihapları için çok faydalı şifalı bir bitkidir. Latince adı, Malva sylvestris olan ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir bitkidir. İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri, ağız ve diş sağlığı için ideal koruyucudur. Bu şifalı bitki ile hazırlanan ebegümeci gargarası ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir. Bu şekilde haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi faranjitbademcik iltihaplanması (tonsilitis) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır.

Ebegümecinin Faydaları

 • Akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında, anfizemde faydalıdır.
 • Ayak şişkinlerinde, kırık ve çıkıklardan ileri gelen şişkinliklerde banyoları çok yararlıdır.
 • Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir.
 • Burun kanamasını durdurur. Burun tıkanıklığını giderir.
 • Mide ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Kabızlık, bulantı ve kusmayı önler.
 • Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir.
 • Alerji, ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılarda bitkinin çayı çok büyük fayda sağlar.
 • Taze yapraklarından hazırlanan lapası çıban ve yaraların ağrısını dindirmede kullanılır.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?
Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Mor çiçeklere sahip olan bitkinin yaprakları yenilebilir formdadır.  Daha çok sebze olarak tüketilen ebegümecinden birçok farklı yemek,  börek ve salata yapılmaktadır. Ülkemizde özellikle kırsal kesimlerde içerisinde bulgur veya pirinç eklenerek pişirilmektedir. Kore ve Çin gibi ülkelerde genellikle kavurarak pişirilmektedir.

Ebegümeci kendisinde bulunmayan, ancak diğer bazı bitkilerde bulunan etkin maddelerin tedavi gücünü artıran ve işlev artırıcı (medyatör) maddelere sahip bir bitkidir. Mesela; ısırgan otu tek başına akciğer kanserini tedavi etmekte etkilidir ancak yeterli değildir. Çünkü ısırganın akciğer kanserine karşı tedavi etme gücü olan etkin maddeleri, yeteri derecede etkili olamamaktadırlar. Tedavi etmedeki başarı oranını yükseltebilmek için medyatör adı verilen maddelere ihtiyaç vardır. lşte, bu işlev artırıcı etkin maddeler ebegümeci bitkisinde bulunmaktadır.

Ebegümeci Çayı

Ebegümecinin çay olarak tüketilmesi halinde bardak başına bir çay kaşığı konulması yeterli olacaktır. 1,5 gram öğütülmüş ebegümeci çayının üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz.  Günde 3 veya daha fazla bardak tüketebilirsiniz.  Tüketmeniz sırasında çayın sıcak veya soğuk olması önemli değildir,  önemli olan tek şey iyi demlenmiş olmasıdır.

Ebegümeci çayı haricen kullanılabildiği gibi geleneksel ilaç olarak da tercih edilmektedir. Bunun yanında pek çok krem, losyon gibi kozmetik ürünlerin yapımında kullanıldığı bilinmektedir.  Ebegümeci hem çiğ olarak hem de pişirilerek yenebilir.  Fakat çiğ olarak tüketildiğinde besleyici özelliğini muhafaza etmektedir.

Damla formunda tüketmek istediğiniz takdirde,  1 bardak suyun içine 10 damla kadar ebegümeci özü sıkabilirsiniz.  Bu özün miktarını daha yoğun olarak da kullanabilirsiniz.  Günde 2 kere aç karnına 1 çay kaşığı ebegümeci özü de içebilirsiniz.  Bunlardan başka ebegümecinin yaprakları salata ve yemeklerde istenildiği gibi kullanılabilir.

Ebegümecinin Zararları

Ebegümeci özellikle yanlış ve aşırı tüketilmesi durumunda sağlık açısından bazı sorunlara neden olabilir. Birçok sağlık uzmanı,  ebegümecinin 1 haftadan fazla tüketilmesini önermemektedir. Çay olarak tüketildiğinde ise günde 3 bardak sınırı aşılmamalıdır.  3 bardak çay ise güne yayılmalı,  arka arkaya içilmemelidir.

 1. Ebegümecinin kan basıncını düşürücü özelliği bulunduğundan düşük kan basıncı sorunu olan kişilerin ebegümeci tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü mevcut sorunu daha da arttırır ve bu durum kalp ve bünyeye zarar verebilir.
 2. Gebelik döneminde olan anne adaylarına ebegümeci tüketimi tavsiye edilmez.  Rahim ve o bölgede kan akışını arttıracağı için düşük yapma riskini arttırmaktadır.  Bu yüzden gebelik döneminde ebegümeciden uzak durulması gerekir.
 3. Sinirsel sorunları olan kişilere önerilmez.  Özellikle epilepsi hastalarının doktorlarına başvurmadan ebegümeci tüketmeleri asla önerilmez.  Bazı durumlarda sağlıklı insanlarda sarhoşluk hissi ve halüsinasyona neden olabilmektedir.
 4. Ebegümeci çayı bazı insanlarda gözlerde kaşıntı,  kızarıklık,  nezle ve sinüs sorunları gibi alerjik problemlere neden olabilir.

Bir Cevap Yazın