Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaSağlıklı BeslenmeSebzelerEbegümecinin faydaları nelerdir,...

Ebegümecinin faydaları nelerdir, ebegümeci neye iyi gelir?

Boğaz, bademcik iltihabı, diş eti bakımı, öksürük, bronşit ve balgam oluşumlarına karşı etkili ebegümecinin faydaları, yan etkileri ve zararları nelerdir?

Ebegümeci, özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihapları için çok faydalı şifalı bir bitkidir. Latince adı, Malva sylvestris olan ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir bitkidir.

İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri, ağız ve diş sağlığı için ideal koruyucudur. Bu şifalı bitki ile hazırlanan ebegümeci gargarası ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir. Bu şekilde haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi faranjitbademcik iltihaplanması (tonsilitis) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır.

Ebegümecinin faydaları nelerdir?

 • Akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında, anfizemde faydalıdır.
 • Ayak şişkinlerinde, kırık ve çıkıklardan ileri gelen şişkinliklerde banyoları çok yararlıdır.
 • Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir.
 • Burun kanamasını durdurur. Burun tıkanıklığını giderir.
 • Mide ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Kabızlık, bulantı ve kusmayı önler.
 • Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir.
 • Alerji, ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılarda bitkinin çayı çok büyük fayda sağlar.
 • Taze yapraklarından hazırlanan lapası çıban ve yaraların ağrısını dindirmede kullanılır.

Ebegümeci nasıl kullanılır?

Ebegümeci nasıl kullanılır?

Mor çiçeklere sahip olan bitkinin yaprakları yenilebilir formdadır. Daha çok sebze olarak tüketilen ebegümecinden birçok farklı yemek, börek ve salata yapılmaktadır. Ülkemizde özellikle kırsal kesimlerde içerisinde bulgur veya pirinç eklenerek pişirilmektedir. Kore ve Çin gibi ülkelerde genellikle kavurarak pişirilmektedir.

Ebegümeci Çayı

Ebegümeci Çayı

Ebegümecinin çay olarak tüketilmesi halinde bardak başına bir çay kaşığı konulması yeterli olacaktır. 1,5 gram öğütülmüş ebegümeci çayının üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. 

Günde 3 veya daha fazla bardak tüketebilirsiniz.  Tüketmeniz sırasında çayın sıcak veya soğuk olması önemli değildir,  önemli olan tek şey iyi demlenmiş olmasıdır.

Ebegümecinin zararları nelerdir?

Ebegümeci özellikle yanlış ve aşırı tüketilmesi durumunda sağlık açısından bazı sorunlara neden olabilir. Birçok sağlık uzmanı,  ebegümecinin 1 haftadan fazla tüketilmesini önermemektedir. Çay olarak tüketildiğinde ise günde 3 bardak sınırı aşılmamalıdır.  3 bardak çay ise güne yayılmalı,  arka arkaya içilmemelidir.

 1. Ebegümecinin kan basıncını düşürücü özelliği bulunduğundan düşük kan basıncı sorunu olan kişilerin ebegümeci tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü mevcut sorunu daha da arttırır ve bu durum kalp ve bünyeye zarar verebilir.
 2. Gebelik döneminde olan anne adaylarına ebegümeci tüketimi tavsiye edilmez.  Rahim ve o bölgede kan akışını arttıracağı için düşük yapma riskini arttırmaktadır.  Bu yüzden gebelik döneminde ebegümeciden uzak durulması gerekir.
 3. Sinirsel sorunları olan kişilere önerilmez.  Özellikle epilepsi hastalarının doktorlarına başvurmadan ebegümeci tüketmeleri asla önerilmez.  Bazı durumlarda sağlıklı insanlarda sarhoşluk hissi ve halüsinasyona neden olabilmektedir.
 4. Ebegümeci çayı bazı insanlarda gözlerde kaşıntı,  kızarıklık,  nezle ve sinüs sorunları gibi alerjik problemlere neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.