Elma Çayının Faydaları

0
59
Elma Çayının Faydaları
Elma çayı nasıl hazırlanır

Elma Çayı

Elma özellikle Türkiye’de çok yaygın bir meyvedir. Bu meyve çayının güzel tadından başka bir sıra faydalı özellikleri de vardır.

Elma çayının içerdiğinde A, B, E, C, P, PP gibi temel vitaminleri bulunmaktadır. İnsan vücuduna demir, amino asitler, fruktoz, kalsiyum ve birçok eser elementler sağlayan içecek, sağlık ve canlılık verir. 

Elma çayının faydaları arasında yüksek lif içeriği nedeniyle zayıflamak isteyen, dengeli bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler bu şifalı çayı tercih edebilirler.

Elma (Malus domestica) – gülgiller ailesinden birçok çeşidi olan faydalı bir meyve ağacıdır. Ayrıca elma suyu, elma kompostosu, elma reçeli, elma salatası, elma pekmezi de taze meyvesi kadar faydalıdır.

Elma meyvesi sindirim sürecinin normalleştirir, metabolizmayı iyileştirir, vitamin eksikliği ile ilgili sorunları çözer, beyin ve merkezi sinir sisteminin performansını artırır, kanser oluşumunu engeller, toksinlerden korur, dezenfektan özellikleri vardır.

Elma Çayının Faydaları

  • Kalp damarlarının tıkanmasını önler
  • Soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir
  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Arterit hastalığını önler
  • Akciğer kanserinin oluşumunu engeller
  • Kolon kanserinin oluşumunu engeller
  • Prostat kanserinin oluşumunu engeller
  • Kolesterol seviyesini düşürür

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Elma çayı nasıl hazırlanır
Elma çayı nasıl yapılır?

Elma meyve çayının en faydalısı kabuğundan demlenilenidir. Önce elmaları iyice yıkayın ve kabuklarını kalın şekilde çıkarın. Soyulan kabukları fırın tepsisine dizin ve 100 derecede kabukların kahve rengine dönüşene kadar bekletin. Demliğin içine 1 dolu yemek kaşığı kurutulmuş elma kabuğu koyun ve üzerine 250 ml su koyup 10 dakika kısık ateşte kaynatın.

Sonra içine limon koyun ve 5 dakika daha kaynatın. 5 dakika sonra çayın içine nane koyun ve 1 dakika daha kaynatın. Sonra birkaç dakika dinlendirin çayın. Ilıyınca çaya bal ve şeker koyabilirsiniz. Bu çayı her gün içebilirsiniz.

Elma Çayının Zararları

Hamile kadınlara, emzirme döneminde olan kadınlara ve meyveye özel alerjisi olanlara bu çayı içmek tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın