0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Free shipping on any purchase of 75$ or more!

iletisim@neler.com

+55 123 548 987

0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

Daha Fazla Makale

Ayşe ÖZALKAN
Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. - Selahattin Demirtaş

Sağlıklı saçlar ve bakımlı tırnaklar kadar temiz ve beyaz dişlerde görünüşünüz için oldukça önemlidir. Ağız, diş ve diş eti sağlığı için yapmamız gerekenler ve evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemleri.

Sararmış dişlerle gözükmek herkesin korktuğu en büyük sorunlardan biridir. Dişlerinizin sararması genellikle ağız hijyeninin doğru şekilde tamamlanmaması ve dişler üzerinde plak oluşmasından kaynaklıdır. Gün içerisinde yemeklerden sonra dişlerin fırçalanmaması durumunda dişler sararabilir, diş çürükleri oluşabilir ve diş eti problemleriyle karşılaşma olasılığınız artar.

Bembeyaz görünen dişler ile estetik bir gülümseme her insanın en büyük hayalidir. Herkes dişlerinin bembeyaz görünmesini ister ancak dişler uzun süre bembeyaz olmaz, çünkü dişlerin asıl rengi tam anlamıyla beyaz değildir. Sararan dişlerinizi evde doğal yöntemlerle beyazlatabilirsiniz.

Evde dişler nasıl beyazlatılır?

Evde yapılan yöntemlerin çoğu asit özelliği taşıyan maddelerden oluşur. Asit lekelerin silmesi sağlarken  diş minesine zararda verebilir. Bu nedenle paylaşacağımız yöntemleri haftada en fazla 2 kere kullanmanızı tavsiye ediliyoruz. Eğer bir hassasiyet yaşarsanız uygulamayı hemen bırakın.

Evde dişler nasıl beyazlatılır?
Evde dişler nasıl beyazlatılır?

Dişlerimizi düzenli fırçalasak da gerekli özen ve bakımı yapsak da dişlerimizde bazı zamanlar sararmalar olabilir. Bu sararmaların önüne geçmek için bazı uygulamalar yapabilirsiniz. İşte size evde bulunabilecek malzemeler ile dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyazlatacak formüller.

Diş beyazlatma yöntemleri

İşte sizin için evde yapabileceğiniz doğal diş beyazlatma yöntemleri:

Diş macunu

Ağız ve diş sağlığınız için, diş temizliğiniz için, dişlerinizin sağlam kalmaları için öncelikle sabah kalkınca ve gece yatmadan önce günde 2 kere dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor.

Karbonat

Karbonat renk açıcı özelliği ile bilinir. Dişlerin rengi solduğunda ya da hafif sararmalar başladığı zamanlarda karbonattan faydalanabilirsiniz. Karbonat ağız bakterilerini azaltır ve dişlerin hiç olmadığı kadar güzel görünmesini sağlar. Diş fırçanızı ıslatıp karbonata batırın ve dişlerinizi her zamanki yöntemle fırçalayın. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Ayrıca, karbonat ağzınızda biriken zararlı bakterileri ve mikroorganizmaları yok eder.

Karbonat ve limon

Karbonat dişleri temizleyen ve beyazlaşmasını sağlayan en önemli maddelerden biridir. Bir çay kaşığı karbonatın içerisine birkaç damla limon suyu sıkarak köpürene kadar iyice karıştırın. Diş fırçanızı bu karışıma batırın ve dişlerinizi iyice fırçalayın. Haftada 2 kez uygulayacağınız bu yöntemle dişlerinizin daha beyaz göründüğünü fark edeceksiniz.

Tuz

Tuz karbonat kadar renk açmaz ancak eve kullandığınız sofra tuzu ile dişlerinizi fırçalamak diş rengini biraz açar. Tuz anti bakteriyel özelliği ile ağızda oluşan bakterileri giderir, diş eti iltihapları ve ödemleri önler. Diş fırçanızı ısların ve tuza batırıp dillerinizi yavaşça fırçalayın.

Karbonat, tuz ve elma sirkesi

Karbonat ve tuzun dişleri beyazlatıcı özelliğinden bahsettik. Bu beyazlatıcı maddelere bir de sirke ekleyerek dişlerinizi fırçalarsanız, önce dişlerde oluşan sarı lekeler yok olacak daha sonra da dişleriniz beyazlayacaktır.

Bunun için 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı elma sirkesini karıştırıp dişlerinizi bu karışım ile diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Bu karışım dişlerinizde oluşan sarı lekeleri çıkararak temiz bir görünüm sağlayacaktır.

Tuz ve sirke

Eğer evinizde karbonat yoksa tuz ve sirke ile de dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; 1 çay kaşığı tuz ile 1 çay kaşığı sirkeyi iyice karıştırın ve bu karışım diş fırçanız yardımıyla dişlerinizi fırçalayın. Diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını ve dişlerinizin daha da beyazladığını kısa sürede göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Tuzlu su ve zeytin

Dişlerinizi beyazlatırken ağız sağlığınızı da yapmak isterseniz size ilginç bir yöntem önerimiz var. Tuzlu suya zeytin koyun ve bir süre bekletin. Daha sonra oluşan bu suyla ağzınızı gargara yapın. Dişleriniz beyazlayacak, diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri
Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

Çilek

Diş beyazlatma konusunda en etkili meyvelerden biri çilektir. Özellikle çocuklar için üretilmiş diş macunları dikkat ederseniz çileklidir. Çilek içinde bulunan malik asit ile dişleri beyazlatır ve dişte oluşan tartarları temizler. Ayrıca, çilek lif açısından oldukça zengin bir meyve olduğu için ağzınızı temizleyerek ağız sağlığınızı da yapmış olur, ağızda oluşan zararlı bakteriler ve mikroorganizmalardan arındırır. Çilek ile dişlerinizi beyazlatmak için çileği çatal yardımıyla ezip püre haline getirin, diş fırçanızı bu püreye batırarak  dişlerinizi her zamanki şekilde fırçalayın. Çileğin mucizevi etkisinden faydalanmak için bu yöntemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Adaçayı ve tarçın

Doğal bir diş beyazlatma yöntemi olan tarçın ve adaçayı ikilisi ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Diş fırçanız üzerine tarçın ve adaçayı serpiştirerek dişlerinizi fırçalayın. Dişleriniz eskisinden daha sağlıklı ve beyaz olacaktır. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayın.

Adaçayı, tarçın ve limon

Diş beyazlatmak için farklı bir yöntem olarak adaçayı, tarçın ve birkaç damla limon suyunu iyice karıştırın. Diş fırçanızı bu karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizdeki beyazlığı fark edeceksiniz. Haftada 3 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Karbonat, zeytinyağı ve limon

Diş renginizi açacak ve ağızda oluşan bakterileri yok edecek bir yöntem. 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla limon suyunu iyice karıştırın. Karışım ile dişlerinizi diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Diş fırçanızın yağlanmasını istemiyorsanız ayrı bir diş fırçası kullanabilir ya da bir süre limonlu suda bekletebilirsiniz.

Karbonat, tarçın ve adaçayı

Karbonat dişlerinizi beyazlatıcı etki gösterirken tarçın ve adaçayı ağız içinde oluşan bakterileri öldürür ve ağzınızı temizler. Karbonat, adaçayı ve tarçın üçlüsü dişlerinizi hem beyazlatacak hem de ağzınızı ferahlatacaktır. Adaçayını ezin, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tarçın ile karıştırarak dişlerinizi diş macunuyla fırçaladıktan sonra bu karışım ile fırçalayın. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak 1 ay sonunda etkili sonuç alabilirsiniz.

Gliserin

Anti bakteriyel özellik taşıyan gliserin ile dişlerinizi fırçalamak ağızda oluşan bakterileri öldürür, diş çürümelerini engeller ve dişlerin beyazlamasını sağlar. Dişlerinizi diş macunuyla fırçaladıktan sonra diş fırçanız üzerine gliserin damlatın ve  dişlerinizi fırçalayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yaparak dişlerinizin sararmasını engelleyebilirsiniz.

Muz kabuğu

Muz kabuğunun dişleri beyazlattığını duymayan kalmamıştır, eğer duymadıysanız biz söylüyoruz, muz kabuğu diş beyazlatmada kullanılan doğal ürünlerden biridir. Magnezyum, manganez ve potasyum açısından zengin olan muz ile dişlerinizi beyazlatmak için önce dişlerinizi diş macunu ile fırçalayın ve ardından muz kabuğunun iç kısmındaki yumuşak dokuyla dişlerinizi 2-3 dakika ovun. Daha sonra macunsuz bir şekilde dişlerinizi muz kalıntılarından arındırmak için tekrar fırçalayın.

Defne yaprağı ve portakal

C vitamini içeren meyvelerin dişleri beyazlatma etkisi vardır, portakalda bunlardan bir tanesidir. Defne yaprağı ise mikropları öldürücü etkiye sahiptir. Bu ikili bir araya gelerek dişlerinizi beyazlatacaktır. Defne yaprağını ezip un haline getirin, portakal kabuğunu da rendeleyin ve karıştırın. Diş fırçanızı ıslatıp bu karışıma batırın ve dişlerinizi 2-3 dakika boyunca fırçalayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Neem yaprağı

Doğal anti bakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip olan neem yaprağı ile dişlerinizi beyazlatabilir ve ağız temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Neem yaprağını çiğneyebilir ya da ezip diş macununuza katabilirsiniz.

Beyazlatıcı bantlar

Dişlerde oluşan sararmaları ve renk koyulaşmalarını gidermek için eczanelerde ve kozmetik mağazalarda satılan beyazlatıcı bantları kullanabilirsiniz. Bu beyazlatıcı bantlar ile dişteki lekeleri gidererek diş renginizi açabilir.

Lifli sebze ve meyveler

Lif açısından zengin sebze ve meyveler dişlerin beyazlamasın da etkilidir. Bu sebze ve meyvelere brokoli, salatalık ve elma örnek verebilir.

Öneri ve tavsiyeler

  • Evde diş beyazlatırken limon ve limon suyunu dişlerinize direk olarak uygulamayın. Çünkü limon dişleri ve diş etlerinizi aşındıran zararlı asidik madde içerir. Limonu zeytinyağı gibi besleyici besinlerle uygulayabilirsiniz.
  • Havuç, brokoli ve salatalık gibi doğal besinlerle dişleri ovmak dişlerin beyazlatılmasını sağlar.
  • Bebeklikten itibaren solgun ve kremsi bir renge sahip renk dişlere sahipseniz dişlerinizin kalıtsal olduğunu gösterir ve dişlerinizi beyazlatmak için uğraşmak dişlerin doğal yapısına zarar verebilir.
  • Hamilelik zamanında anne adaylarının kullandığı bazı ilaçlar veya bebeklikte kullanılan antibiyotikler dişlerin yapısını ve rengini değiştirebilir. Bu gibi durumlarda dişleri beyazlatmaya çalışmak fayda sağlamayabilir.

Ağız ve diş sağlığı için ne yapılmalı?

Ağız ve diş sağlığı için günde en az 2 kez dişleri yumuşak bir diş fırçasıyla ve doğru bir diş macunuyla fırçalamak gerekir. Diş fırçası diş aralarına giren yiyecek kırıntılarını tamamen temizleyemiyor.

Bunun için dişlerinizi diş fırçasıyla fırçaladıktan sonra bir de diş ipiyle temizleyebilirsiniz. Ayrıca, ağız bakımınızı yapmak için ağız bakım sularını da kullanabilirsiniz, ağız bakım suları ile ağızda oluşan zararlı bakterilerden ve virüslerden kurtulabilirsiniz.

Diş bakımınız için 6 ayda bir diş doktoruna gidip ağız ve diş sağlığınızı kontrol ettirmelisiniz. Dişleriniz yüzeysel olarak çürüdüğünü göremeyebilirsiniz ancak ağrı hissetmeden  dişleriniz içeriden çürüme yapabilir. Bunun gibi diş sorunları ve diş kayıplarıyla karşılaşmamak için diş kontrollerinizi aksatmayın.

Dişler neden lekelenir?

Kahve, çay, sigara ve çikolata gibi ürünlerin sık sık tüketilmesi dişlerde istenmeyen lekelerin oluşmasına neden olan temel sebeplerden biridir. Yaşımız ilerledikçe yiyip içtiklerimiz özellikle şekerli ve asitli yiyecekler dişler üzerinde leke oluşturur.

Ayrıca antibiyotik, florür ve bazı ilaçlar da dişler üzerinde temizlenmesi zor lekelere yol açar. Bu yiyeceklerden uzak durursanız dişleriniz çok daha beyaz kalacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Son Gönderiler