Frenk Üzümü Faydaları

Frenk Üzümü Faydaları

Frenk Üzümü

Taşkırangiller (Ribes) cinsine ait bir bitkinin meyvesidir. Bitki genellikle kışın yapraklarını döken, ancak bazı türleri yılın dört mevsimi yeşil kalabilen bodur çalı formundadır. Latince ismi Ribes rubrum olan bitkinin anavatanının Batı Avrupa olduğu bilinse de, dünyanın pek çok yerinde kültürü yapılarak yetiştirilebilmektedir. Küçük salkımlar halinde gelişen meyveler, yuvarlak ve parlak görünümleriyle dikkat çekerler.

Frenk üzümünün küçük kırmızı frenk üzümü, büyük kırmızı frenk üzümü, siyah frenk üzümü ve sarı frenk üzümü olmak üzere 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Tat olarak birbirinden biraz farklı olan bu türlerin içerdiği etken maddeler büyük oranda aynı olduğu için, faydaları da benzerdir.

Diğer İsimleri: Stachelbeere, Groseille, Currant, Ribes rubrum, Currant, Groseille

Bunlardan en makbulü büyük taneli kırmızı frenküzümüdür. Bu üzüm çeşidi tesirlidir ve suyu çoktur. Şurup yapmaya elverişlidir. Frenküzümlerini iyice olgunlaştırdıktan sonra toplamalıdır.

Fren Üzümünün Faydaları

 • İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.
 • Vücuda rahatlık verir.
 • İdrar söktürür ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemindeki iltihaplarda faydalıdır.
 • Karaciğer şişkinliğini ve sarılığı giderir.
 • Romatizma ve mafsal şikayetlerini azaltır.
 • Karında toplanan fazla suyu boşaltır.

Frenk Üzümü Nasıl Kullanılır?

Bektaşi üzümü olarak da bilinen Frenk üzümü hem taze hem de kuru halde tüketilebilir. Beyaz meyveli Frenk Üzümü, kırmızıya oranla daha tatlıdır. Bu sebeple yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve reçel yapımında sıklıkla tercih edilmektedir.

Siyah Frenküzümü suyunun besin değeri oldukça yüksektir. Marmelat yapımında da kullanılan Frenk üzümünün kurutulan meyveleri çay şeklinde demlenerek içilebilir. Tıpta da yararlanılan bu meyvenin yapraklarından elde edilen çay, romatizma ve gut semptomlarını önlerken, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca, ağız enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir.

Frenk Üzümü Nerede Yetişir?

Latince adı ribes rubrum olan, fazla nemli ve kuru toprakları sevmeyen Frenküzümünün; Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da farklı çeşitlerine sıkça rastlanmaktadır. Kuzey ve Doğu Avrupa’da da yaygın olarak bulunan Frenk üzümünün büyük meyveli kültür türleri, ilk olarak 17. yüzyılda Kuzey Fransa ve Belçika’da yetiştirilmeye başlamıştır.

Ülkemizde, Alp Frenküzümü, Karadeniz’in kıyı kesimlerinde, siyah meyveli Frenküzümü Muş yöresi dolaylarında, Kafkas Frenküzümü ise Rize ilinde tabii olarak yetişir. Kırmızı meyveli Frenküzümü en değerli tür olmakla birlikte, kültüre alınmış bir bitkidir.

Frenk Üzümü Reçeli Tarifi

Frenk Üzümü Reçeli Tarifi
Frenk Üzümü Reçeli Tarifi

Malzemeler:

 • 2 su bardağı (250 gr) taze Frenk üzümü
 • 180 ml su
 • 250 gram toz şeker
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu

Yapılışı:

1.Taze toplanmış Frenk üzümlerini bol suda yıkadıktan sonra reçel tenceresine alın.
2. Frenk üzümlerinin içerisine suyu ilave ederek kısık ateşte kaynamaya bırakın.
3. 10 dakika süre ile kaynayan Frenk üzümleri yumuşamış olacaktır.
4. Frenk üzümleri yumuşamışsa, üzerine şeker ve limon suyunu ilave edin.
5. Orta ateşte reçelinizi sık sık karıştırarak pişirin.
6. Frenk üzümü reçelinizin pişip pişmediğini anlamak için reçelinizden az miktar bir tabağa dökün ve 5 dakika buzluğa sokun. 5 dakika sonra reçele dokunduğunuzda şekli sabit kalıyorsa, reçeliniz pişmiş demektir. Eğer kıvamı yerinde değilse, bir müddet daha pişirin.
7. Reçeli ocaktan alınca, önceden sterilize edilmiş sıcak kavanozun içerisine kepçe ile dökün.
8. Kavanozun ağız kısmında yarım parmak hizasında boşluk kalmasına dikkat edin.
9. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.

Hazırlamış olduğunuz Frenk üzümü reçelini birkaç ay buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Frenk Üzümünün Zararları

İştah açması sebebiyle diyet yapan kişiler kullanmamalıdır, aksi halde diyet yapmakta zorlanabilirler. Elbette kilo almak isteyenler için ise bulunmaz bir nimettir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.