Ginkgo biloba’nın faydaları nelerdir, ginkgo biloba neye iyi gelir?

Ginkgo biloba'nın faydaları nelerdir, ginkgo biloba neye iyi gelir?

Ginkgo Biloba

Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere genellikle hafıza bozuklukları ve zihin açıcı etkisi bilinen Ginkgo biloba faydaları neler? Ginkgo biloba, neye iyi gelir?

Ginkgo Biloba, yelpaze şeklinde yaprakları olan büyük bir ağaçtır. Ginkgo ağacının yaşayan en eski ağaçlardan biri olduğu düşünülmektedir. Ginkgo, Çin, Japonya ve Kore’ye özgü yerli bir bitki olmasına rağmen, 1730’dan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 1784’ten beri Avrupa’da yetiştirilmektedir. Ginkgo biloba 200 milyon yıldan fazla varlığını sürdürmektedir.

Ginkgo biloba ağacı, dünyadaki en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Ginkgo ağaçları yaklaşık bin yıl kadar yaşayabilir. Milattan önce 2600 yıllarında astım ve bronşit için ginkgo bitkisi kullanıldığı belirlenmiştir. İmalat ve üretim söz konusu olduğunda özellikle kozmetik alanında da ginkgo yaprağı ekstresi sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca posası çıkarılan kavrulmuş ginkgo tohumu, Japonya ve Çin’de yemeklerde yer alır.

Ginkgo biloba yaprağı Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere genellikle hafıza bozuklukları için kullanılır. Ayrıca, özellikle yaşlılarda beyindeki kan akışı azalmasına bağlı gibi görünen rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında hafıza kaybı, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü ve duygudurum bozuklukları bulunur.

Bazı insanlar zayıf kan akışıyla ilgili olarak özellikle yürürken yaşadıkları bacak ağrısı için (topallama sorunu) ginkgo biloba kullanırlar. Ginkgo bilobanın diğer kullanım nedenlerinin listesi oldukça uzundur. Bunun sebebi, bu bitkinin çok uzun zamandır var olması olabilir. 

Ginkgo biloba’nın faydaları nelerdir?

Ginkgo Biloba
Ginkgo Biloba
 • Astım – Bronşit: Ginkgo biloba, astım ve bronşite tedavisinde etkili bir takviyedir. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa tüketeceğiniz iki fincan ginkgo biloba çayı astım hastalarının ataklarını düşürecektir. Ginkgo biloba yaprağı çayı düzenli biçimde içildiğinde bronşları açmaya faydalı olacaktır. Ginkgo biloba ağacı çayı, sigaranın vücuda verdiği zararları azaltacak bir içecektir.
 • Ruh Sağlığı: Ginkgo Biloba kapsülü, zamanımızda depresif problemlerin tedavisinde sıkça kullanılan bir üründür. Sebebi ise Ginkgo Biloba özünün merkezi sinir sistemini etkileyen asitler ve bileşenler barındırmasıdır. Ginkgo Biloba ekstresinin sağlık bakımından herhangi bir tehlike taşımamasından, yapay kimyasal maddeler barındırmamasından ve doğal bir şifa kaynağı olasından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Yaşlanma: Ginkgo Biloba, cilt sağlığına destek amaçlı olarak kullanılmak için bal, zerdeçal ve ginseng ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Ginkgo Biloba kürü, cilt kuruluğunu yok eder ve cilt üzerinde çizgilerin oluşmasına engel olur.
 • Beyin Sağlığı: Ginkgo Biloba hafıza kaybı, alzheimer rahatsızlığı ve diğer nöral problemlerle savaşmaya yardımcı olur. Zayıf olan çocuklarda hafızayı güçlendirimek ve konsantrasyonu geliştirmek için Ginkgo Biloba kullanılmaktadır.
 • Zihin Sağlığı: Ginkgo Biloba bitki ekstresi, ileri yaşta bulunan kişilerde zihin sağlığına çok fazla katkıda bulunmaktadır. Yukarıda uyardığımız gibi zihinsel problemleri bulunanların Ginkgo Biloba ürünlerini kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar.
 • Koruyucu: Ginkgo Biloba güneşin kötü etkilerinden korunmak için doğal bir güneş koruyucudur. Ginkgo Biloba maskesi, güneşin zararlı etkilerinden cildi korumaktadır. Güneş kremlerinin içerisinde Ginkgo Biloba özü bu sebepten dolayı yoğun olarak kullanılmaktadır.
 • Antienflamatuar: Ginkgo Biloba kullanımı alerji ve enfeksiyonların sebep olduğu iltihapların iyileşmesine fayda sağlayacaktır. Inflamasyonu azaltmak için zerdeçal, zencefil ile beraber Ginkgo Biloba ağacı yaprakları karıştırılarak kullanılması problemi kısa zamanda ortadan kaldıracaktır.
 • Saç Dökülmesini Önler: Ginkgo Biloba, saç incelmesi ve saç dökülmesini büyük oranda azaltabilir. Özellikle erkeklerde yoğun olarak görülen kellik için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ginkgo Biloba diğer bitkisel ürünler kullanılabileceği gibi, Ginkgo Biloba ağacı yaprakları kaynatılarak saçların yıkanması da saç tedavisi için etkili olacaktır.

Alzheimer

Ginkgo biloba özü üzerine yapılan birçok bilimsel araştırma alzheimer rahatsızlığına iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Çoğunlukla yaşlanmaya bağlı olarak unutkanlığa sebep olan Alzheimer zihinsel bir hastalıktır.

Ginkgo biloba ekstresi ilerlemiş alzheimer rahatsızlığı bulunan kişileri tedavi etmez sadece rahatsızlığa yakalanma tehlikesini azaltmaktadır. Ginkgo bilobanın beyin ve zihin sağlığını koruyucu etkileri bulunmaktadır bu sebeple düzenli biçimde Ginkgo biloba çayı tüketmek oldukça önemlidir. Bilhassa çocukların zihin sağlığı adına az dozlarda Ginkgo biloba bitki çayı tüketmek faydalı olacaktır.

Ginkgo biloba ürünlerini küçük yaştan itibaren kullananların özellikle alzheimer olmak üzere benzer zihinsel rahatsızlıklara yakalanma riski oldukça azdır.

Ginkgo biloba çayı faydaları nelerdir?

Ginkgo Biloba Çayının Faydaları
Ginkgo Biloba Çayının Faydaları

Yüzlerce yıldır geleneksel ve bitkisel tıp uygulamalarında kullanılan ginkgo bitkisi, beyin gücünü ve konsantrasyonu artırmak için önerilen bitkiler arasında ilk sırada geliyor. Hatta bazı çalışmalar bitkinin Alzheimer hastalığı için potansiyel olarak etkili bir tedavi olabileceğinin altını çiziyor.

 • Zihin açıcı unutkanlığı gidericidir
 • Beyindeki oksijen seviyesini arttırır
 • Doku yenileyicidir
 • Dolaşım problemleri
 • Vertigo, baş dönmesi ve tinitüs, kulak çınlaması gibi rahatsızlıklarda etkilidir
 • Yüksek kan basıncı ve damar sertliğine karşı etkilidir

Ginkgo biloba çayı nasıl yapılır?

 • Kurutulmuş ginkgo biloba çay yaprakları 50 gram
 • 1 litre su

Yapraklardan ginkgo biloba çayı hazırlamak çok basittir ve sadece birkaç dakika kişinin zamanını alır. Öncelikli olarak 1 litre su tencere içine alınır ve kaynama noktasına gelinceye kadar yüksek ateş üzerinde tutulur. Kaynama noktasına geldiğinde ocağın altı kısık ateşe alınır. Su maksimum kaynama noktasına ulaştığı zaman ginkgo biloba’nın kurutulmuş yapraklarını ekleme yapmak gerekir. Tencerenin ağız kısmı kapatılır ve en az 5 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir.

Ginko Biloba Çayı Nasıl Demlenir?
Ginko Biloba Çayı Nasıl Demlenir?

Bu dakikalar geçtikten sonra ocağın altı da kapatılır ve karışım yaklaşık 10 dakika süresince bu şekilde bekletilir. Bu sayede bitkinin tüm bileşenleri ve özellikleri içeceğin infüzyona geçmiş olur. Son olarak, ginkgo biloba yapraklarının tüm izlerini gidermek için karışımı süzmek ve bir sürahiye dökmek gerekmektedir. Hazırlanan çay bu şekilde kolayca demlenir. Gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Ginkgo biloba’nın zararları nelerdir?

Önemli Uyarı: Ginkgo Biloba ekstresi en etkili olduğu alan sinir sistemidir. Doğal olarak hazırlandığı zaman faydalıdır, ancak her hangi bir sinirsel rahatsızlık sebebiyle tedavi gören, epilepsi benzeri, kişilerin mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Ginkgo Biloba tableti yada kapsülü kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Ginkgo biloba kullanımı son dönemlerde büyük bir artış göstermiştir, bu duruma bağlı olarak yan etkilerinden kaynaklanan şikayetlerde fazlalaşmaktadır.

Ginkgo biloba’nın yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ginkgo Bilobanın aşırı dozda kullanımı hayatı tehdit edebilecek aşırı kanamalara sebep olur. Eğer kanama probleminin mevcutsa Ginkgo bilobayı kullanmayınız.
 • Gebelik döneminde Ginkgo biloba kullanmayınız. Ayrıca ameliyattan 2 hafta önce Ginkgo biloba tüketimini bitiriniz.
 • Ginkgo biloba doz ayarlamasına çok dikkat ediniz. Yüksek dozlarda Ginkgo biloba alımı alerjik problemlere sebep olabilir. Cilt, deri döküntüsü, kızarıklık, uyuşukluk ve kabarmalara gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.
 • Ginkgo biloba alımında en çok görülen problemler, nefes alma, uyku hali, zayıf nabız, baş ağrısı, hafif sersemlik ve duyu kaybıdır.
 • Mide problemi olanlara Ginkgo Biloba kullanımı problemler çıkarabilir. Ginkgo Biloba yüksek dozda alındığında akut ağrısı, karın krampları, tahriş, ishal, kabızlık, gibi problemlere sebep olabilir.
 • Ginkgo Biloba yüksek dozda tüketildiğinde , düzensiz kalp atışı, çarpıntı, inme gibi ciddi problemlere sebep olabilir.
 • Diyebet problemi yaşayanlara Ginkgo Biloba, kan şekeri seviyesini olumsuz etkileyecektir.
 • Aşırı miktarda Ginkgo Biloba alımı iskelet yapısına zarar vermektedir. Ayrıca aşırı Ginkgo Biloba ekstresi kullanımı kas tonu kaybı ve anal sfinkter spazamlara sebep olmaktadır.
 • Aşırı Ginkgo Biloba alımı kısırlığa sebep olabilir. Doğurganlık seviyesini düşürebilmektedir.
 • Yine aşırı dozda alıma bağlı olarak Ginkgo Biloba, görme problemlerine sebep olabilmektedir.
 • Ayrıca Ginkgo Biloba kullanımı kimi davranış değişikliklerine sebep olabilmektedir. Sinir sistemini etkileyen, bazı nöro-bozukluklara sebep olabilmektedir. Aynı zamanda sinirlilik, huzursuzluk, çarpıntı, üzüntü ve ciddi psikiyatrik bozuklukların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Aktarlarda ve eczanelerde bulanabilen ginkgo biloba kapsülleri, tabletleri ve ekstreleri çoğunlukla sağlık bakımından ciddi tehlikeler teşkil etmez ancak doz oranı hayati önem taşımaktadır. Yukarıda yazdığımız yan etkileri kişinin sağlık koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Diyabet hastaları, kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler, zihinsel tedavi gören kişiler başta olmak üzere herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaçlı tedavi görenler ginkgo biloba  ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışmalıdırlar.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.