Kil çeşitleri ve hangi cilt tipine hangi kil maskesi yapılır?

Kil çeşitleri ve hangi cilt tipine hangi kil maskesi yapılır?

Kil, gerek cilt gerekse saç bakımlarının vazgeçilmez doğal malzemelerinden biridir. Peki, kil nedir, kilin cilde faydaları nelerdir, kil çeşitleri ve hangi cilt tipine hangi kil maskesi seçilmeli?

Kil, magnezyum, kalsiyum, demir, silis ve potasyum gibi mineraller açısından zengin doğal bir malzemedir ve volkanik kül, tortu ve toprakta bulmaktadır.

Kilin Cilde Faydaları

Bu noktada aslında kullanılacak kil türüne göre farklılaşmalar olabileceğini bilmelisiniz. Ancak genel hatlarıyla kilin cilde faydalarını detaylandırmak gerekirse;

  • Cilt gözeneklerini dolduran yağı ve kiri giderir
  • Alerjik cilt reaksiyonlarını iyileştirir
  • Güneş yanığının etkilerini hafifletir
  • Elastikiyeti ve dengeli yağ üretimini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Yağlı veya akne eğilimli cilt için

Moroccan Kırmızı Kil
Moroccan Kırmızı Kil

Moroccan Kırmızı Kil ve Beyaz Kaolin Kil her ikisi de yağlı cildi dengelemek ve gözeneklerin tıkanmasını önlemek için ideal seçeneklerdir. Her ikisi de ciltteki fazla yağı emerler. Bunlar, genellikle deodorantlar ve maskeler için de kullanılan kil çeşitleridir. kullanılırlar.

Beyaz Kaolin Kili, çoğunlukla mineral kaolinitten oluşan çok ince ve hafif bir kil türüdür. Bir çok kozmetik üründe de yaygın olarak bulunmaktadır.

Doğal beyaz kaolin kil, cilt kızarıklıklarını yatıştırmaya yardımcı olup cildi aydılattığından kuru ve hassas ciltlere de önerilebilmektedir.

Moroccan Kırmızı Kil, kan dolaşımını arttırır, gözenekleri derinlemesine temizler; hassas cilt için de uygundur.

Normalden yağlıya dönük ciltler için

Bentonit Kil
Bentonit Kil

Volkanik külden oluşan Bentonit Kil, en yaygın kullanılan kildir ve hangi kilin sizin için doğru olduğundan emin değilseniz kusursuz bir seçim olacaktır. Bu yüzden de aslında pek çok kil maskesi tarifinde de Bentonit Kil kullanılmaktadır.

Aşırı miktardaki cilt yağını emebilir ve cildi aynı anda sıkılaştırabilir. Bentonit Kil aynı zamanda iyileştirme özelliklerine sahiptir ve genellikle sindirim konularını tedavi etmek için kullanılır.

Hassas Ciltler için

Yeşil Kil
Yeşil Kil

Yeşil Kil hem detoks etkisi yaratır hem de iyileştirir. Metalleri çıkaran bir illit kildir ve yeşillikleri yosun ve alglerden alır. Cildiniz güneş yanığı, alerjik reaksiyon veya bir yaradan muzdarip ise, bu kil içindeki bitki maddesinden geldiğine inanılan antienflamatuar özelliklerinden dolayı doğru seçim olacaktır.

Pigmentasyon için

Multani Mitti Kili
Multani Mitti Kili

Sedimanter, Multani Mitti Kili, pigmentli ve yaşlanan ciltler için hafifletici özelliklere sahiptir. Güçlü yapısından ötürü, az miktarda Bentonite kil ile karıştırılarak kullanılabilir. Aşırı miktardaki sebumu ve gözeneklerden renk eşitsizliğine sebep olan (yağlandıran) yağı çıkarmak için kullanılabilen kil çeşitlerinden biridir.

Yaşlanma için

Rhassoul Kil
Rhassoul Kil

Rhassoul (veya Ghassoul) kili, kırmızı kil ile karıştırılmamalıdır. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum bakımından zengindir. Doğu Fas’ta üretilen Rhassoul kilinin magnezyum ve silis yüzdesi daha yüksektir ve cildi ipeksi, pürüzsüz hale getirir.

Özellikle lüks kaplıca tedavileri için ilk tercihtir. Elastikliği kaybetmiş ve derin eksfoliyasyona ihtiyaç duyan ciltler için Rhassoul Kil sağlam ve canlandırıcı mükemmel bir bileşendir. Bu kil, burada detaylandırılan killer içerisinde en fazla nemlendirici özelliği olandır. Su ilave edildiğinde şişer ve cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olur.

Önemli Uyarı

Hangi kil çeşidini kullanırsanız kullanın, kesinlikle metal kase, kaşık gibi materyalleri kilden uzak tutun. Kili kullanma nedenine, cildinizde yaratmasını istediğiniz etkiye bağlı olarak kil maskeleri yapılabilir. Bu maskeleri yaparken göz-dudak çevresine yaklaştırmayın.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.