Hangi yiyecek ve içecekler sivilce yapar, işte sivilce yapan besinler listesi

Hangi yiyecek ve içecekler sivilce yapar?

Ergenlikte tanıştığımız, yetişkinlik hayatımızda da sık sık karşılaştığımız sivilce problemi, dünyanın yüzde 10’unu etkileyen bir problemdir. Cildin sebum ve keratin üretimi, bakteriler, hormonlar, siyah noktalar ve enflamasyon, akneye en çok yol açan koşullardandır. Tüm bunların yanı sıra, güncel çalışmalar beslenme düzenimizle cildimizde oluşan sivilceler arasında doğrudan bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. 

Cildin doğru temizlenmemesi ve beslenme alışkanlıkları gibi faktörler akneye neden oluyor. Akne sorunundan kurtulmak için Omega – 3 ve Omega – 6 oranı yüksek bir beslenme alışkanlığı benimsenmeli.

Aknenin yağ bezi aktivitesinde artış, yağ bezi kanallarının tıkanması ve bunun sonucunda bez kanallarında bulunan bakterilerinin sayısında yaşanan yükselme ile ortaya çıkmaktadır.

Sivilce yapan yiyecekler listesi nelerdir?

Sivilce yapan yiyeceklerden kaçınmak sivilcelerinizi tamamen yok etmese de sağlıklı beslenme düzenine geçiş yapmak için aslında bu besinlerden kaçınmak doğru bir davranış olacaktır. Tek başına, beslenme düzeni sivilceleri önlemez ve geçirmez ancak yardımcı tedavi olarak uygulanabilir.

  • Süt Ürünleri: Süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin akneye eğilim gösteren cilt görünümünü tetiklediği kanıtlanmıştır. Doktorlar sebebini tam olarak bilmemekle birlikte sütün içindeki bazı hormonların sebep olabileceği düşünmektedirler. Süt ürünleri tüketiminizi azaltıp cildin üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Unutmayın, peynir ve peynir ürünleri de çok fazla miktarda süt içerir! Ciltte bozukluklarınız varsa bunları azaltmayı deneyebilirsiniz.
  • Şeker: Abur cubur yiyecekler ve diğer tatlı yiyeceklerden uzak durun. Şeker doğrudan sivilce nedeni değildir ancak şeker bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi güçsüzleştikçe, sivilce oluşumu da artacaktır. Ayrıca işlenmiş şekerler vücudun kan şekeri seviyesini değiştirmektedir. Bu da gözenekleri etkiler ve sivilce oluşumunu tetikler.
  • İşlenmiş Gıdalar: Beyaz ekmek ve şekerli atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecekler genel olarak kandaki insülin düzeyini yükseltirler. Bu sadece sivilce sorununu tetiklemez aynı zamanda farklı cilt sorunlarına da neden olur.
  • Acılı yiyecekler: Acı, kırmızıbiber ve domates ürünleri gibi baharatlı yiyecekleri sınırlayın. Bu besinler sivilceye direkt olarak neden olmaz, ancak sivilce kızarıklıklarını artırabilir. Çünkü yüzdeki kan akışını ve dolaşımını arttırırlar.
  • Gıda Mitleri: Ebeveynlerin yağlı yiyecekler ve çikolata tüketmeme konusunda çocuklarını sıkça uyardığını biliyoruz. Genel kanı bu tür yiyeceklerin sivilce yapan yiyecekler arasında yer aldığına dairdir. Ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel veri bugüne kadar elde edilmemiştir. Bu tarz yiyecekler genellikle sağlıklı beslenme sisteminde yer almamasından dolayı az miktarda tüketilmelidir ancak direkt olarak sivilceyle ilgileri bulunmamaktadır.

Sivilce yapan içecekler listesi nelerdir?

Sivilcesiz bir cilde sahip olmak için uzak durulması gereken içecekler listesi.

  • Şekerli içecekler: Şekerli içeceklerden kaçının. Şekerin bağışıklık sistemini güçsüzleştiren etkisine ek olarak çeşitli şekerli içecekleri içtiğimizde, daha az su tüketir hale geliyoruz. Yeterli su içmek berrak, sağlıklı bir cilt bakımı için gereklidir.
  • Diyet İçecekler: Aspartam yaygın marka adıyla bilinen, NutraSweet, en yaygın olarak kullanılan yapay tatlandırıcıların biridir. Aspartam tatlandırılmış 1982 giriş Diyet kola bu trendi hızlandırdı. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri’nde en azından “diyet” içeceklerde aspartam kullanımı ile neredeyse eş anlamlıdır. Diyet içecekler, aspartam içerdiğinden dolayı sivilceye neden olmakta. Aspartam kimyasal bir tatlandırıcı. Buda PH seviyesini düşürmesine neden olmakta. Sivilce yapma etkisi bulunmakta.
  • Alkol: Alkol sadece iltihaplanmayı tetiklemez, aynı zamanda vücudun testosteron veya östrojen seviyelerinde bir dengesizliğe neden olabilir. Aşırı alkol alımı sizi çinko eksikliği riskine sokabilir ve çinko, akne karşısında bir savaşçı olarak biliniyor.
  • Asitli İçecekler: Meyve asitli içecekler karaciğer yağlanmasına neden olmakta. Buda vücutta sivilce olmasına yol açıyor. 
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.