Horlama neden olur, nasıl tedavi edilir?

Horlama neden olur, nasıl tedavi edilir?

Horlama nedir?

Horlama, uyku esnasında daralmış olan üst solunum yolundan hava geçerken üst solunum yolu dokularının titreşimi ile oluşan sestir. Üst solunum yolundaki darlık arttıkça horlamanın şiddeti de artar.

Horlamanın başlıca sakıncaları

Horlama, uyku apnesi diye adlandırılan uyku esnasında nefes alıp vermenin durması ile birlikte görüldüğünde ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu durumlarda horlama solunumun durması ile belli bir süreliğine kesilir. Horlama duyulmaz, solunum ise tam durmuştur. Bu nefessiz kalma sürelerinin 10 saniye üzerine çıktığı ve bu durumun bir saat içerisinde 7 ve fazlası sayıda tekrarlaması yaşamı ciddi şekilde tehdit eder.

Obstrüktif Sleep Apne dediğimiz bu nefes alamama durumu saatte 30-300 defa olabilmektedir. Apne sonucu kandaki oksijen düzeyi aşırı oranda düşer böyle olunca derin uykuya geçilemez sabah uyandığında yorgun olma halinden uyku esnasında ölümlere kadar değişik problemlere yol açabilir.

Ortodontik olarak horlama ve apne’nin önemi:

Apne problemine aşırı kilo, nazal septum deviasyonu, konka hipertrofisi, geniz eti büyüklüğü, küçük dil ve yumuşak damakta yapısal problemler sebep olabileceği gibi alt çenenin geride konumlanması gibi durumlar da sebep olabilmektedir.

Çenelerinizin ve mevcut kapanışınızın değerlendirilmesi ve gerekirse uyku esnasında alt çeneyi önde konumlandıran apareylerin uygulanması ile daralmış olan hava yolu genişletilerek hastalara yardımcı olunabilmektedir.

Kaynak: Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Fırat Öztürk

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.