Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağı

Bilimsel olarak “simmondsia chinensis” olarak adlandırılan jojoba, çölde yetişen çalı türü bitkilerden biridir. Çalımsı, kuraklığa dayanıklı bir çöl bitkisi olan jojoba, Amerika, Meksika, Hindistan ve İsrail gibi ülkelerde bolca bulunmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaya başlanılan jojoba yağı, sanayiden parfüm yapımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. 

1933 yılında jojoba tohumundan elde edilen jojoba yağının diğer bitkisel yağlardan üstün olduğu ve bu yağın balinalardan elde edilen yağ ile benzerlik taşıdığı belirtilmektedir. Kaliforniya ve Sonara Çölü yerlileri tarafından deri kanseri ile yaraların tedavisinde kullanıldığı da ifade edilmektedir. Sağlıktan sanayiye kadar pek çok kullanım alanına sahip olan jojoba yağı, günümüzde pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde de almaktadır.

Üstün yağlayıcı özelliğine sahip olan jojoba yağı, yüksek devirli makinelerde, alet ve metal kesme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda nem oranı yüksek olan jojoba yağı, bu özelliği sayesinde sürtünmeyi en aza indirerek çalışan makine parçalarının aşınmasını önler. Jojoba yağı motor yağı olarak da kullanılmaktadır. Uçak ve füze motorlarında kullanılan jojoba yağı, otomobillerde motor yağı olarak kullanılması durumunda 200.000 km yol almasını sağlayabilir.

Jojoba yağı, sanayide kullanıldığı gibi cilt ve saç bakımında da sıkça kullanılmaktadır. Pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde yer alan jojoba yağı, E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Yenileyici özelliğe sahip olan jojoba yağı, küçük çizik, kesik, sivilce saç ve deri bozuklukları gibi durumlarda kullanılmaktadır. Yenileyici özelliğinin yanı sıra yumuşatıcı özelliği bulunan jojoba yağı güneş yanıklarında da kullanılmaktadır.

Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağının Faydaları
Jojoba Yağının Faydaları

Doymamış yağ asitlerince zengin olan jojoba yağı, cilt ve saç sağlığı başta olmak üzere pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Selülit tedavisinden diş eti hastalıklarına kadar birçok sağlık sorunu karşısında kullanılan jojoba yağı, oldukça etkili ve faydalı bir yağdır.

Çeşitli markalar halinde aktar ve eczanelerde satılan jojoba yağını kolayca temin edebilirsiniz. Soğuk sıkım ve organik üretim olmasına dikkat ediniz.

 • Bakterilerle mücadele eder
 • Mantarla mücadele eder
 • Alzheimer hastalığına iyi gelir
 • Sivrisinek ısırıklarına iyi gelir
 • Vitamin B kompleksini içerir
 • Vitamin E içerir
 • Cildi nemlendirir
 • Cilt bozukluklarını tedavi eder
 • Antiinflamatuardır
 • Akne ile mücadele eder
 • Dudak sağlığına iyi gelir
 • Zararlı UV ışınlardan cildi korur
 • Saç sağlığını destekler
 • Saç dökülmesiyle mücadele eder
 • Ayak sağlığına iyi gelir

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Birçok cilt bakım ürününün içeriğinde yer alan jojoba yağı, selülit tedavisinden cilt kırışıklıklarına kadar birçok sorun karşısında etkili sonuçlar alınmasını sağlayan yağların başında gelmektedir. Cildin elastikiyetini arttıran ve aynı zamanda sıkılaştıran jojoba yağı, günümüzde birçok makyaj malzemesinin ve cilt bakım ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Makyaj temizleme ürünlerinin içeriğinde yer alan jojoba yağı, cildi tazeler, yeniler ve ferahlatır. Jojoba yağını doğrudan cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda nemlendirici kreminizin içine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Cildi besleyen jojoba yağı, cildin kendi yağı ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Buna bağlı olarak kuru, yağlı ve karma cilt tipleri olmak üzere hemen hemen her cilt tipi üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Cildin nemini dengeler ve ciltteki kolajen üretimini destekler.

Cilt sağlığını doğrudan destekleyen ve birçok cilt sorunu karşısında etkili çözüm imkanı sunan jojoba yağı, akneden cilt çatlaklarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Masaj yağı olarak da kullanılabilen jojoba yağı, aynı zamanda yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklara karşı da oldukça etkilidir. Cildi nemlendiren, yumuşatan ve temizleyen bir yağ olan jojoba yağını doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. 

Jojoba yağını cildinize masaj yaparak uygulamanız önerilirken; gül yağı, yasemin yağı ve papatya yağı gibi esansiyal yağlarla incelterek de kullanabilirsiniz.

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Birçok şampuan ve saç bakım ürününün içeriğinde yer alan jojoba yağı, yıpranmış saçların doğal görünüme kavuşmasını sağlar. Saçları nemlendiren ve kırılmasını önleyen jojoba yağı, saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Jojoba yağı saç derisindeki kuruluğu önleyerek kepek oluşumunun önüne geçer. 

Bir miktar jojoba yağını saçlarınızın tamamına ve saç derinize uygulayarak masaj yapınız. Daha sonra kuru bir havluyu başınıza sararak 15-20 dakika bekletiniz. Beklemenin ardından saçınızı durulayabilirsiniz.

Ayrıca jojoba yağını saç kreminizin içine damlatarak da kullanabilirsiniz. Jojoba yağının kullanımı bu kadar basit.

Jojoba Yağının Zararları

Jojoba yağının hiç bir zararı yoktur. Sadece kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Göz kenarlarına değdirilmemesi gerekir. Bunun dışında hassas cilde sahip olan kişilerde kızarıklık gibi reaksiyonlar verebilir. Bu nedenle jojoba yağını kullanmadan önce mutlaka cildinizin jojoba yağına karşı alerjisi olup olmadığına bakın.

Yorum Gönder