K Vitamini Faydaları

K Vitamini Faydaları

K Vitamini Faydaları

  • Kan Pıhtılaşmasına Faydası: K Vitamininin en önemli yararı kanı pıhtılaştırmasıdır. Kanın pıhtılaşması oldukça önemli bir durumdur. Pıhtılaşması az olan kan, herhangi bir kanama sonucunda, daha geç durdurulur.
  • Menopoz Sonrasında Faydası: Sadece kadınlarda görülen menopoz, sonlanırken bile kadınlara zarar vermektedir. K Vitamini, menopoz sonrası kemik kaybını engellemeye destek olmaktadır.
  • Prostat Ve Karaciğer Kanserine Faydası: Günümüzde sık rastlanan, prostat ve karaciğer kanseri, bir çok kişinin sorunudur. K vitamini bu hastalıkları önlemede önemli bir yere sahiptir.
  • Kemiklere Faydası: İnsan vücudunda kemiklerin sağlığı oldukça önemlidir. K Vitamini kemiklerimizin çatlamasını ve kırılmasını önlemektedir.
  • Kalp Damar Sağlığına Faydası:  K Vitaminin diğer bir yararı ise, kalsiyumun damarlardan atılmasını sağlamaktır. Bu durum kalp sağlığı için çok önemlidir.
  • Kemikleri iyileştirir.
  • Karaciğerdeki yağlanmayı ve büyümeyi önleyici bir göreve sahiptir.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K Vitamini genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, marul, maydanoz, lahana, yeşil biber, karnabahar, yeşil domates, bezelye, ıspanak, fasulye, kabak gibi sebzelerde oldukça boldur. Bu besinlerin dışında, şalgam, brokoli, kuşkonmaz, peynir, karaciğer, kivi, soya fasulyesi, bamya, tereyağı, havuç, yumurta sarısı, buğday kepeği, yeşil çay, patates, yoğurt, yaban mersini gibi besinlerden de K Vitamini almak mümkündür.

K Vitamini Eksikliğinin Zararları

Kan için pıhtılaşmanın oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Eğer vücutta K Vitamini eksikliği olursa, kandaki pıhtılaşmanın azalmasına bağlı olarak, idrar yollarında, sindirim sisteminde, akciğerde, deride ve diş etlerinde ani kanamalar görülebilmektedir. Ayrıca kadınlarda görülen adet dönemini de oldukça olumsuz etkilemektedir. K Vitamini eksikliğinde nadir olarak, basur ve burun kanaması gibi sorunlar ile de karşılaşılabilir.

K Vitamini Fazlalığının Zararları

Çok sık karşılaşılmasa da bazen vücutta K Vitamini fazlalığı görülebiliyor. Terleme, göğüste sıkışma gibi sorunlardan daha önemli olarak, kanda fazla pıhtılaşma olması sonucunda, damar tıkanıklığı oluşması ve karaciğer fonksiyonlarının bozulması gibi sorunlar görülebilmektedir.

K Vitamini Vücutta Depolanır Mı?

Vücudumuz için çok önemli olan K Vitaminini, günlük olarak, yediğimiz yiyecekler ile karşılayabiliriz. Aldığımız K Vitamininin sadece ufak bir kısma karaciğer tarafından depolanmaktadır. Onun dışında vücudumuzun herhangi bir yerinde K Vitamini depolanmaz.

Yorum Gönder