Kakao yağının faydaları nelerdir, kakao yağı neye iyi gelir?

0
177

Kakao yağı uzun süre raf ömrü olan ve antioksidan içermesi ile özellikle cildin güzelleşmesi için tercih edilen bir yağdır. Kakao yağının orjinali katı halde olandır. Bu yüzden raflarda sıvı halde bulunan kakao yağlarından uzak durun.

Kakao Yağının Faydaları

  1. Katı halde olan kakao yağı cilde uygulandığı anda kalkan görevi görerek nemi cilde hapseder. Cildin yumuşak ve parlak olmasını sağlayan kakao yağı E vitamini sayesinde derinlemesini cildi besler.
  2. Birçok güneş kreminin içerisinde kakao yağına rastlarsınız. Bronzlaştırıcı etkisinden dolayı tercih edilen kakao yağı güneşin zararlı ışınlarından sizi korumaz. Bu açıdan sadece kakao yağı sürerek güneşin altında durmak cildinizi bronzlaştırırken yaşlanmasına da sebebiyet verebilir.
  3. Yanık, yara, tahriş ve kesiklere karşı etkili olan kakao yağını düzenli kullandığınızda faydasını görürsünüz. Yaralar iyileşirken karşılaşılan kaşınmayı da önleyen kakao yağı bu bölgedeki ağrıların hafiflemesini sağlar.
  4. Rüzgar ve güneşin hasar verdiği dudaklar kakao yağı sürülerek iyileştirilir. Dudakların çatlaması, kuruması ve lekelenmemesi için günde bir kez kakao yağı sürülmelidir.
  5. Kakao yağı stresi azaltıcı etkiye sahiptir ve güçlü antioksidanlar içerir. Cildin ihtiyacı olan antioksidan deposu olması cildinizin erken yaşlanmasını önleyecektir.
  6. Hassas ciltlerin en kötü yanı pul, pul dökülmesi ve çabuk kızarmasıdır. Kakao yağı kullanıldığında cilt kendini koruma altına alarak soğuktan ve sıcaktan etkilenmez.
  7. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar sonrasında ciltte çatlaklar oluşur. Cildin aşırı genleşmesinden meydana gelen çatlakların oluşmaması için kakao yağı düzenli olarak kullanılır. Cildin derinlemesine nemlenmesi sağlanarak çatlakların oluşması engellenir.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır
Kakao Yağı Nasıl Kullanılır

Yoğun bir yapıya sahip olduğu için kullanımı da zordur. Hiç bir katkı barındırmayan kakao yağı cilt üzerinde oldukça etkilidir, sıvı ve ay çiçek yağı kıvamında satılan kakao yağları gerçek değildir, gerçek kakao yağı yoğun bir yapıya sahiptir.

Kakao gibi yağı da özellikle çikolata yapımında kullanılır bunun yanı sıra cilt güzelliği için; losyon ve kremlerde saf kakao yağından faydalanılır. 

Hızlı bronzlaştırma özelliğinden dolayı yaz aylarında sık kullanılır. Yaralar üzerinde tedavi edici özelliği bulunur, yaraların iyileşmesi, yanıkların geçmesi, çatlamış dudakları onarılması için de kullanılabilir.

Saf bir kakao yağı bronzlaşmak isteyenler güneşe çıkmadan önce kakao yağı ve güneş kremi sürerek kullanmaları tavsiye edilir.

Kakao Yağının Zararları

ABD kalp vakfı bu yağı doymuş yağ olarak sınıflandırmıştır. Doymuş yağlar yüksek kolestrolün başlıca nedenidir. Kakao yağı da kako gibi kafein barındır, fazla tüketildiğinde uyku problemleri ve baş ağrılarına neden olabilir. Göğüs ağrılarına, kalp atış hızının artmasına ve nefes alış verişinin zor gerçekleşmesine neden olabilir.

Kakao yağı kilo aldırır mı?

Kakao yağının içeriğinde; oleik, palmitik, stearik gibi yağ asitleri bulunur, ayrıca beyaz çikolatanın ana kaynağıdır ve tatlı yapımında sık kullanılır. İçeriğindeki yağ asitleri, tatlılardaki şekerle karıştırıldığından kısa sürede kilo alınmasına neden olur, aşırı tüketimi obezite başta olmak üzere bir çok kilo problemine sebep olur.

Kakao yağı alerji yapar mı?

Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde fazla kullanımı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Dermatolog Nick Lowe ” Cilte zaten baş göstermiş olan alerjik reaksiyonları, lekeleri, egzama gibi cilt hastalıklarını azıtabilir.” Ciltte kaşıntıya, kızarıklıklara, kurdeşen gibi cilt problemlerine neden olabilir bu tarz belirtiler gösterdiğinde kakao yağı kullanımı bırakılmalıdır.

Bir Cevap Yazın