0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Free shipping on any purchase of 75$ or more!

iletisim@neler.com

+55 123 548 987

0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Karpuzun faydaları nelerdir, karpuz neye iyi gelir?

İçerdiği sıvı miktarı bakımında doğada bulunan en güçlü besindir. Karpuz vücudun sıvı oranını fazlasıyla karşılamakta oldukça etkilidir. Sadece sıvı bakımından değil aynı zamanda karpuzun vücuda daha birçok faydası bulunmaktadır. Peki karpuzun faydaları nelerdir?

Daha Fazla Makale

Ayşe ÖZALKAN
Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. - Selahattin Demirtaş

Karpuz, yaz mevsiminin en lezzetli ve ferahlatıcı meyvelerinden biridir. Kalorisi düşük, C ve A vitamini açısından zengindir. Yaklaşık %90’ı sudur ve bu sayede vücudun su ihtiyacını karşılarken bir yandan da içerdiği potasyum, magnezyum antioksidanlarla sindirim, kalp ve göz sağlığını korur. Ayrıca spor sonrası oluşan kas ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Düşük kalorisi ve bol su içeriği ile kilo vermeye ve sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olabilir. 

Karpuzun besin değeri nedir?

Karpuzun besin değeri nedir?
İçindekilerDeğerleri
Porsiyon Miktarı100 gr.
Kalori30 kcal
Toplam Yağ0.2 gr.
Sodyum1 mg
Potasyum112 mg
Karbonhidrat8 gr.
Protein0.6 gr.

VİTAMİNLER

İçindekilerDeğerleri
Porsiyon Miktarı100 gr.
Kalsiyum7 mg
Demir0.2 mg
C Vitamini8.1 mg
Magnezyum10 mg

Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuzun faydaları nelerdir?
 • A vitamini deposu olan karpuz, gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olur. Aynı zamanda beta karoten bakımından da zengin olan karpuz, gece körlüğüne yakalanma oranını azaltır.
 • Kapruz, C vitamini bakımından da zengin bir meyvedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanserli hücrelere karşı korur. Yapılan bazı araştırmalarda karpuz içerdiği laykopen maddesi, sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. 
 • Potasyum bakımından zengin olan karpuz, sinir sisteminin dokularını güçlendirir. Aynı zamanda kas ağrılarına ve uykusuzluk problemlerine doğal bir besin kaynağıdır. 
 • İdrarda oluşan enfeksiyonları önler. Su oranı yüksek olduğundan böbreklerin daha iyi çalışmasına destek olur. Vücudun su ihtiyacını gideren karpuz, karaciğer ve ciltte yağ bezlerinin oluşmasını engeller.
 • Uzmanlar, sıcak havalarda 4-5 dilim karpuz tüketmenin ani beyin kanamalarına ve kalp sorunlarına iyi geldiğini vurguluyorlar. Ayrıca kan seviyesini düzenleyerek inme ve felç risklerini de azaltır.
 • Karpuz bol miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin beyinde bulunan serotinin hormonunu üretirimini sağlar. Böylece karpuz yiyen kişinin depresyona girme ihtimalini düşürür.
 • Kalbin daha sağlıklı çalışması için potasyuma ihtiyaç duyar. Ancak sıcak havalarda vücut potasyum oranını daha fazla düşürür. Karpuz potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Bu yüzden sıcak havalarda karpuz tüketerek vücudun ihtiyacı olan sıvı dışında potasyum oranını da giderir. 
 • Yazın kilo vermek isteyenler için de ideal bir besin olan karpuz, yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk sağlar ayrıca bağırsakların daha rahat çalışmasını destekler. Sindirim problemlerin başında gelen bakteri ve enfeksiyonları temizler.
 • Özellikle uzmanlar tarafından Ramazan aylarında iftar ve sahurlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Hem uzun süre tokluk hem uzun süre tok tutmanızı sağlar. 

Karpuz çekirdeği faydaları nelerdir?

Karpuz çekirdeği faydaları nelerdir?

Karpuz çekirdeği düşük kalorili ve besleyicidir. Ancak besin değerlerinden faydalanabilmek için bolca tüketmek gerekir.

 • Düşük kalorili olduğu için sağlıksız atıştırmalıkların yerine tercih edilebilir.
 • Yüksek oranda magnezyum içerir. Magnezyum sinir ve kas fonksiyonunun yanı sıra bağışıklık, kalp ve kemik sağlığını korumak için de gerekli bir mineraldir. 1 avuç karpuz çekirdeği günlük almanız gereken magnezyumun %5’ini karşılayabilir.
 • Hem tekli hem de çoklu doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.
 • Bağışıklık sistemi için gerekli bir besin olan çinko içerir.

Karpuzun zararları nelerdir?

Kararında tüketildiğinde karpuz çoğu insan için ciddi bir sağlık riski oluşturmaz, ancak alerjisi olanlar ya da içerdiği şekerden dolayı diyabet hastaları dikkatli tüketmelidir.

Sıkça sorulan sorular

Karpuzun insana faydaları nelerdir?

Karpuz içerdiği bolca su ve potasyum ile harika bir yaz meyvesidir. Kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korur. Vücutta iltihaplanmayı azaltır. Spor sonrası kas ağrılarını hafifletebilir. İdrar söktürücü olduğu için böbrek sorunları olan kişiler için faydalı olabilir.

Karpuz çekirdeği neye iyi gelir?

Karpuz çekirdeği besleyici ve düşük kalorilidir. Magnezyum, folat, demir, potasyum ve çinko açısından zengindir, bu sayede bağışıklığı destekler, kalp ve kemik sağlığını koruyabilir. Hem tekli hem de çoklu doymamış yağ asitleri ve B vitamini kompleksi içerir.

Karpuz kilo verdirir mi?

Karpuz kilo vermeye çalışanlar için ideal bir meyvedir. Ağırlığının yüzde 90’ından fazlası sudur. Düşük kalorilidir. Ayrıca yağ yakmayı hızlandıran bir amino asit olan arginin içerir. Karpuz yediğinizde hem vücudunuzun su ihtiyacını karşılar hem de tokluk hissedersiniz.

Karpuzu kimler yiyemez?

Karpuz yüksek oranda potasyum içerir. Ciddi hiperkalemisi (kandaki potasyum miktarının fazla olması) olan kişiler, potasyum alımlarını sınırlı tutmak zorunda oldukları için günde bir fincandan fazla karpuz tüketmemelidirler. Fazlası düzensiz kalp atışlarına ve diğer kardiyovasküler problemlere neden olabilir.

Karpuz çok yenirse ne olur?

Çok fazla karpuz yemek şişkinlik, gaz, ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Ayrıca içerdiği şeker türü olan fruktoz büyük miktarlarda tüketildiğinde şişkinliğe veya rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca glisemik indeksi yüksek olduğu için kan şekerinizi yükseltebilir.

Diyabet hastaları karpuz yiyebilir mi?

Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesinin ve tüketilen besinlerin glisemik indeksinin takibi son derece önemlidir. Glisemik indeksi yüksek olsa da glisemik yükü düşük olduğu için diyabet hastaları dengeli bir öğünün parçası olarak karpuzu ölçülü olarak tüketebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Son Gönderiler