Kayısı yağının faydaları nelerdir, kayısı yağı neye iyi gelir?

Kayısı yağının faydaları nelerdir, kayısı yağı neye iyi gelir?

Kayısı Yağı

Kayısı çekirdeğinden üretilen kayısı yağı cilt problemlerinden saçlardaki sorunlara birçok alanda mucizevi etkiler gösteren oldukça besleyici bir yağ olarak bilinmektedir. Kozmetik sektöründe çeşitli bakım ürünlerinin içeriğinde de bulunan bu yağı evde kendinizde kullanabilir aynı zamanda hazırladığınız kürlerin içine koyarak olumlu etkiyi artırabilirsiniz. İşte sizlere kayısı yağının faydaları.

Kayısı yağı, kuru kayısı çekirdeğinden elde edilir. Doğu Asya, Orta Asya’ya ve Afrika’nın bazı bölgelerine özgüdür. Kayısı bitkisi hasat edilir, kurutulur, daha sonra çekirdekleri yağ üretmek için preslenir. Bazı yerliler pişirme yağı olarak kullansa da, kayısı yağı diğer kullanımlar için daha uygundur.

Genellikle cilt koşullarını tedavi etmek, cilt hücrelerini yenilemek ve doğal bir saç bakım ürünü olarak kayısı yağı tercih edilmektedir.

Kayısı yağı C vitamini, A vitamini, E vitamini, potasyum, oleik asitler, amino asitler ve diyet lifi gibi güçlü besleyiciler içermektedir. Bunların hepsi daha sağlıklı saçlar ve daha saçlıklı bir cilt için gereklidir. Günümüzde piyasadaki çoğu cilt bakımı ve saç ürünlerine bir bileşen olarak kayısı yağı eklenmektedir.

Kayısı yağının faydaları nelerdir?

 • Selenyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. Özellikle cilt bakımında kullanılır. Kuru ciltlere iyi gelir cilt yıpranmalarını engelleyen kayısı yağını düzenli olarak kullanımında ciltteki gençleşmeyi fark etmeniz mümkün.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde cildin rengini korur, ciltte oluşan nem eksikliğini giderir ve kızarıklığı engeller. Aynı zamanda A vitaminin bir diğer faydası da dışarıdan gelen zararlı etkenleri de engeller.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde cilde gençlik katar. Aynı zamanda  cildi nemlendirir ve gözenekleri açar cildin solunum yapmasını sağlar gözeneklerin genç kalmasında önemli rol oynar.
 • Cildin yağlanmasını sağlar. Cilt tarafından hızlı emilmesinden dolayı cildin yağlanmasında yardımcı olur.
 • Egzamaya iyi gelir.
 • Alerjilere yatkın olan hassas ciltleri korur.
 • Cilt tarafından hızlı emilmesinden dolayı dudak ve cilt kremi olarak ta kullanılmaktadır. Ayrıca cildin canlı ve parlak olmasın sağlar.
 • İçerdiği D vitamini sayesinde güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korur. Güneşlenmeden önce cildinize kayısı yağını sürün ve güneşin zararlı ışınlarından korunun.
 • Cildinizde oluşan ince çizgiler, kırışıklıkları yok eder ve cilde canlılık katar.
 • Ciltte bulunan alerjilere karşı koyar ve alerjilere karşı daha dirençli bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Göz altı çizgilerini, şişlik  gibi sorunları engeller daha pürüzsüz ve parlak bir cilt olmasını sağlar.
 • Gama linoleik asit sayesinde cildin renk tonunu ve vücuttaki yağ oranını düzenler.

Kayısı yağının saça faydaları

Kayısı Yağının Saça Faydaları
Kayısı yağının saça faydaları
 • Ölü saç derisine canlılık kazandırır, hücre oluşumunu hızlandırır.
 • Saçları besleyerek daha gür ve hacimli olmasını sağlar.
 • Saç kırıklarını önler.
 • Saçı besleyerek saç dökülmesini önler.
 • Saçınızın ihtiyaç duyduğu nemi sağlar.
 • İnce telli saçların daha hacimli olmasını sağlar.

Kayısı yağı saça nasıl sürülür?

Parmak uçlarınıza birkaç damla kayısı yağı damlatarak saç uçlarınıza masaj yaparak yedirin. Saçlarınız kırılmayacak ve daha canlı görünecektir. Kayısı yağı ile akşam saç derisine 20 dakika masaj yaptıktan sonra saçlar bone ile sarılır ve sabah olduğunda saçlar temizlenir.

Kayısı yağının tırnağa faydaları

Kayısı yağı el ve ayak tırnaklarının bakımı için çok faydalıdır. El ve ayak tırnakları bazı dönemlerde zayıflar ve kolay kırılabilir. Tırnaklarınıza kayısı yağı sürerek tırnak ve tırnak etinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca tırnakların sağlıklı olmasının yanında tırnak mantarı oluşumu önlemektedir. Günlük kullanıma uygundur ve her hangi bir yan etkisi yoktur. İşte kayısı yağının tırnaklara sağladığı faydalar;

 • Tırnağın daha çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Tırnakların daha güçlü olmasını sağlar.
 • Alınan darbelere karşı kolay kırılmaları önler.
 • Tırnağı pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
 • Tırnağa pembemsi güzel bir renk kazandırır.

Kayısı yağının cilt lekelerine faydası

Kayısı Yağının Cilt Lekelerine Faydası
Kayısı yağının cilt lekelerine faydası

Kayısı yağı düzenli kullanıldığında cilde elastik bir yapı vererek yumuşacık olmasını sağlar. Cilde sürüldüğünde cilt tarafından emilen kayısı yağı cilt lekelerini ve güneş lekelerini yok etmekte çok başarılıdır. Cilt alt tabakasını besleyen kayısı yağı içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde lekelerin görünümünü azaltarak yok etmektedir.

Düzenli kullanıldığında lekeleri yok etmesinin yanında cilde gerginlik ve sıkılık veren kayısı yağı ayrıca yaşlanma etkilerini de geciktirir.

Egzama kaşıntı ve ciltte tahrişe neden olur. Bildiğiniz üzere egzamanın net bir tedavisi yoktur ama kaşıntıyı azaltan yağlar ve kremler bulunmaktadır. Kayısı yağı egzama olan bölgeye ince tabaka halinde sürüldüğünde kaşıntı hissini ortadan kaldırarak derinin kendini onarmasını sağlar.

Kayısı yağı yüze sürülür mü?

Kayısı yağını isterseniz zeytin yağı ile isterseniz cilt bakım kremleri ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Dilerseniz 1 bardak suyu 2-3 damla kayısı yağı ile karıştırıp cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kayısı yağı ile peeling uygulaması nasıl yapılır?

Kayısı yağı ile bir miktar esmer şekeri karıştırarak etkili peeling yapmanız mümkün. Cildiniz parlamış ve yenilenmiş olduğunu göreceksiniz. Her cilt tipine uygundur.

Kayısı yağı güneşten korur mu?

Doğal güneş kremi olarak bilinen kayısı yağı güneşten gelen zararlı ışınlara karşı sizi korur. Güneşe çıkmadan önce yüzünüze ve derinizin görünen bölümlerine kayısı yağı sürebilirsiniz. Güneşin zararlı etkilerinden ve güneş lekelerinden korunmak için kayısı yağını kullanabilirsiniz.

Kayısı yağı tüylenme yapar mı?

Kayısı yağı kıl köklerini beslediği için kayısı yağı tüylenme yaptığı bilinmektedir. Aşırı fazla kullanılması tüylenmeye neden olabilir. Kayısı yağını kirpiklere sürerek daha bakımlı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kayısı yağının zararları nelerdir?

Kayısı yağı düzenli kullanımında hiç bir zararı yoktur fakat aşırı kullanımında  içerdiği amygdalin adlı bir madde içermektedir bu maddenin fazla kullanılması vücutta siyanin isimli başka bir maddeye dönüşmektedir. Bu madde zehirli bir etki göstermektedir. Hatta hayati riske , kalp hastalıklarına kadar yol açmaktadır. Düzenli kullanım halinde hiç bir zarara sebep olmaz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.