Kekik yağının cilde faydaları nelerdir, kekik yağı neye iyi gelir?

Kekik yağının cilde faydaları nelerdir, kekik yağı neye iyi gelir?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının bir mensubudur. Kendine özel bir rayihası olan kekik, çimenlikli alanlarda, çayırda, orman ve tarlalarda daha çok yetişir. Güneş ışığından ve sıcaktan hoşlanan türde bir bitkidir. Toprak sıcaklığı yüksek olduğundan kayalık ve dağlık bölgelerde de kolayca üreyebilir.

Çok yıllık ve otsu bir bitki olan kekiğin kendine has ve direkt olarak ayırt edilebilen keskin bir kokusu bulunur. Kekik, birçok mutfağın baş tacı, tuz ve karabiberle de birlikte en çok kullanılan baharatıdır.

Kekik bitkisinin yapraklarından ve çiçeklerinden su buharı distilasyonu yöntemiyle %2 – %8 arası oranında uçucu bir yağ çıkarılır. Bu uçucu yağın özellikleri, yakıcı ve aromatik olmasıdır. Kekik yağının içinde, monoterpen fenoller (karvakrol ve timol) bulunur. Özellikle Thymus ve Origanum majorana türlerinden çok daha fazla uçucu yağ elde edilir.

Kekik bitkisinin toprağın üstünde kalan bölümündeki yapraklardan kekik çayı da üretilir. Antik Yunan’daki tapınaklarda tütsü olarak; eski Roma’da ise alkollü içecekler ve peyniri tatlandırması için kullanılan kekiğin binlerce yıllık bir tarihi vardır. Şövalye kostümlerinin üzerinde de motif olarak görülen kekik, 16. yüzyıldan beri sağlık alanında da sıkça kullanılan baharatların başında gelir.

Kekik yağının cilde faydaları nelerdir?

 • Kekik yağı, yaşlanmayı geciktirici etki göstermesi itibariyle, yaşlanmanın sebeo olduğu cilt sarkmalarını, lekeleri, izleri ve deformasyonu da önlemeye yardım eder.
 • Cildi sıkılaştırıcı özellik gösterir.
 • Dolaşım problemlerinde de etki gösterir. Tüm kadınların şikayet ettiği selülit ve varis gibi sorunların önüne geçer. Bu özelliği etkinleştirmek için kekik yağı masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Egzama ve uyuz için de etkilidir.
 • Mantar ve benzeri cilt hastalıklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Çıban sorununun ortadan kalkmasına yardım eder.
 • Hem ergenlik döneminde oluşan hem de daha sonraki dönemlerde çevresel etkenler sebebiyle meydana gelen sivilce ve aknelerin geçmesine yardımcı olur.
 • Kaşıntıyı geçirmeye ciddi anlamda yardımcıdır.
 • Böcek ısırıklarını iyileştirici etki gösterir.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Dahili kullanımı: Kekik yağı, dahilen kullanılacaksa, şekerin içine ya da 1 çay bardağı suyun içine 1-2 damla damlatılarak kullanılabilir. Bu şekilde günde 1 kez tüketilebilir, fazlası vücuda zararlı olabilmektedir.

Harici kullanımı: Kekik yağı cilt üzerinde kullanılacaksa, zeytinyağı ya da tatlı badem yağı gibi bir yağ ile ya da suyla inceltilerek kullanılmalıdır. 1yemek kaşığı zeytinyağının içinde yaklaşık 5 damla kekik yağı kullanılabilir.

Evde kekik yağı nasıl yapılır?

Yeşil Kekik
Yeşil Kekik

Kekik yağı nasıl yapılır, evde kekik yağı hazırlama aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Kekik güneşi seven bir bitkidir, bundan dolayı öğlen saatlerinde toplanır. Elde ettiğiniz kekikleri 6 aşama ile yağa dönüştürebilirsiniz.

 1. Kekik yaprakları  3 ile 5 gün arasında kurumaya bırakılır.
 2. Kekik yapraklarını ince ince doğrayın.
 3. Doğradığınız kekik yapraklarını, dolarını, çiçeklerini bir şişenin içerisine doldurun.
 4. Şişenin içerisine doğal zeytin yağı ekleyin. Ev yapımı tercih sebebidir.
 5. Şişe güneşi gören bir yerde ortalama 30 gün kadar bekletilir.
 6. Asla şişenin ağzı açılmaz. Yoksa özelliğini kaybedebilir.

Kekik yağı selülite iyi gelir mi?

Selülitlerinden şikayetçi olanlar evde kolay bir şekilde bu maskeyi yaparak uygulayabilirler:

Malzemeler:

Maskenin yapılışı:

 • Malzemeler belirtilen ölçüde bir araya getirilir.
 • Bir tencerenin içinde karıştırılarak ocak üzerinde ısıtılır.
 • Karışım henüz ılıkken, çatlak ve selülit olan sorunlu bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 • Sürüldükten sonra, tercihen hareket edilir; spor yapılır ve vücudun terlemesi sağlanır.
 • Ardından duşa girilerek vücut iyice temizlenir.
 • Bu kür, her gün uygulanabilir.

Kekik yağının zararları nelerdir?

 • Kekik bitkisine alerjisi olanların üzüm çekirdeği yağı kullanması sakıncalıdır.
 • Kekik yağı kullandıktan sonra cildinizde bir alerjik reaksiyonun geliştiğini görürseniz kekik yağını kullanmayı derhal bırakın ve bir cilt doktoruna başvurun.
 • Bir hastalık sebebiyle ilaç kullanıyorsanız ya da bir cilt rahatsızlığınız varsa kekik yağını kullanmadan evvel muhakkak doktorunuza danışın.
 • Kekik yağının hamilelik ve emzirme süreçlerinde kullanılması doğru değildir.
 • Bebeklere ve çocuklara kullandırılması tavsiye edilmez.
 • Oda sıcaklığında ve kuru yerde muhafaza edilmesine dikkat edilmelidir.
 • Epilepsi, astım ve hepatit hastalarının doktor kontrolünde kullanması daha doğrudur.

UYARI: Bu yazıdaki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiş olup kekik yağının kullanımını ve potansiyel faydalarını bildirmiştir. Bu tür uçucu yağları özellikle ağız yolu ile tüketmek oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir, olası yan etkilere karşı hekiminize danışarak tüketmenizi şiddetle önermekteyiz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.