Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır?

Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır?

Ketojenik Diyet ciddi derecede karbonhidratları sınırlayıp yağ ve protein tüketimini arttırmaya dayanıyor. Pilav, makarna, ekmek, un ve unlu mamuller içeren gıdalar yerine balık, tereyağı, zeytinyağı, et vb gıdalarla vücuttaki yağ ve protein miktarı arttırılıyor. Bu sayede vucüt enerji harcarken yağ yakmak zorunda kalıyor.

Ketojenik Diyet

Ketojenik kelimesi ketozist kelmiesinden gelir. Ketozist, düşük karbonhidrat durumunda vücudun enerji elde etmek için yağ yakması anlamına gelir. Düşük karbonhidratla beslenme, kandaki glikoz seviyesini ve buna bağlı olan insülini düşürür. Vücut yeterli ölçüde glikoz ve karbonhidrat alamayınca yağlara yönelir. Vücut enerji için yağ yakmaya başladığında “keton” denilen cisimler ortaya çıkar. Ketonların ortaya çıkışı da vücudun kezosizst sürecinde olduğunu gösterir.

Ketojenik Diyetin Faydaları

Ketojenik diyet yalnızca kilo vermek amacıyla değil çeşitli hastalıkların etkilerini en aza indirmek için de uygulanan bir yöntemdir. Vücut fazla karbonhidrat ve glikoz aldığında iltihap artar ve iltihap, hücrelerin savunma mekanizmalarını bozar, çoğu zaman da hücrelerin ölmesine sebebiyet verir. Bu hücrelerin bozulması ve ölmesi de pek çok hastalığa yol açar. Bu hastalıkların başında ise epilesi ve diyabet gelir. Yalnızca bu iki hastalıkla da sınırlı değil şöyle bir kaç örnek verecek olursak; alzheimer, parkinson, mide ekşimesi, yüksek tansiyon, gibi pek çok hastalığın mücadelesinde yardımcı olur. Lakin her zaman olduğu gibi doktorunuza sormadan diyeti uygulamayınız. Her vücudun fonksiyonları ve değerleri kendine özgüdür.

Nasıl uygulanır?

Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır?
Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır?

Ketojenik diyet için genel konuşacak olursak bir beslenme biçimi de diyebiliriz. Enerjisini karbonhidrattan almaya çalışan vücuda aynı enerjiyi yağdan almayı öğretmeye çalışıyoruz. Öncelikle yasaklı ve yasaksız olan yiyecekleri gruplandırmalıyız.

Tüketebileceğiniz Gıdalar: Tereyağı, zeytinyağı, sağlıklı yağlar, kuru yemişler, süt ve süt ürünleri, et çeşitleri ve yumurta.

Yasak Olan Gıdalar: Ekmek, makarna, pilav ve karbonhidratlı yiyecekler, meyveler, (günde bir kez tüketilebilir) glikoz şurubu, meyve suyu, bal, pekmez vb gıdalar.

Nelere dikkat edilir?

Aslında küçük gibi görünen çok önemli detaylar mevcut. Dikkat etmemiz gereken şeylere şöyle bir bakacak olursak;

  • Bol bol yağ tüketin ki vücut enerji sağlayabilsin
  • Sebzeleri kızartarak değil haşlayarak buharda pişirin.
  • Bol bol su tüketimi
  • Kontrollü protein alımı
  • Yağlı, orta proteinli ton balığı gibi gıdaları tercih etmelisiniz

Bunlara dikkat etmezseniz yaptığınız diyetten elde edeceğiniz sonuç beklediğiniz gibi olmayabilir.

Not: Bu diyeti diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının uzman kontrolünde uygulaması tavsiye edilir.

Yorum Gönder