Kuru fasulyenin faydaları nelerdir, kuru fasulye neye iyi gelir?

Kuru Fasulyenin Faydaları

Birçok açıdan vücudumuzda önemli etkilere neden olan kuru fasulye, kırmızı et tüketmeyen vejetaryenler için de çok kritik bir besin kaynağıdır. Peki kırmızı etin yerine de tüketilen kuru fasulyenin faydaları nelerdir?

Kuru fasulye, bitkisel beslenmeye dayalı (vejetaryen) diyetlerle ilgili sağlık faydalarından bazılarına katkı sağlar. Kuru fasulye, potasyum, magnezyum, folik asit, demir ve çinko da dahil olmak üzere bir takım önemli mikro besin maddeleri bakımından zengindir ve vejetaryen diyetlerde önemli protein kaynağıdır. Düzenli olarak tüketilen kuru fasulye, bu besinlere düşük glisemik endeks katkısı sağlayan lif bakımından zengindir. Sağlık açısından faydaları, düşük doymuş yağ ve yüksek miktarda önemli besin içeriği gibi dolaysız özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Baklagiller familyasına ait olan fasulye, yılda bir kez meyve veren otsu bitkilerden biridir. Boğumlu gövdesi ve koyu yeşil yaprakları vardır. Yapısı gereği tüylü olan fasulye, pişirildiğinde herhangi bir tat bozukluğuna neden olmaz. Sayıca fazla çeşidi olmasına rağmen halkın beğendiği birkaç türü yetiştirdiği bilinmektedir. Yetiştiremeyenler ise pazarda bu birkaç türü bulabilme şansına sahiptir.

Kuru Fasulyenin Faydaları

 1. Kanser oluşumunu engeller.
 2. Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 3. Kan şekerini düşürür.
 4. Baş ağrısına iyi gelir.
 5. Sindirim sistemine faydalıdır.
 6. Kalp sağlığını destekler.
 7. Enerji verir.
 8. Protein açısından zengindir.
 9. Kemikleri güçlendirir.
 10. Kötü kolesterolü önler.
 11. Diyabet riskini azaltır.
 12. Kan hücrelerine destek verir.
 13. Cilt sağlığını korur.
 14. Alzheimer riskini azaltır.
 15. Göz sağlığına faydalıdır.
 16. Romatit artrit ağrılarını hafifletir.
 17. Astım hastalığına iyi gelir.
 18. Saç sağlığına etkilidir.
 19. Tırnak sağlığını korur.
 20. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur.

Besin Değerleri

Kuru Fasulye
Kuru Fasulye

Kuru fasulye potasyum bakımından zengindir. Bir porsiyon kuru fasulye, 300 ile 400 mg arasında potasyum içerir. Bu miktar, bir porsiyon inek sütünün sağladığı miktarla benzerlik gösterir.

Kuru fasulye, yüksek karbonhidrat ve düşük yağ içeren protein bakımından zengin besinler arasında eşsizdir. Kuru fasulyedeki kalorinin yaklaşık %3’ü yağdan kaynaklanırken, bu yağın çoğu doymamış yağdır. Kalorik temelde, kuru fasulyenin protein içeriği genel olarak %20 ve %30 arasındadır. Bir porsiyon kuru fasulye, 7-8 g protein sağlar.

Kuru fasulye, genel olarak ince bağırsakta sindirilmeyen nişasta olarak tanımlanan dirençli nişasta bakımından yüksektir. Kuru fasulyenin dirençli nişasta içeriği, genel olarak tüketilen diğer tahıllardan daha yüksektir.

Kuru fasulye ayrıca lif bakımından da zengindir. Diğer tüm tahıl ürünlerinin yarım kasesi 1.7 ile 4 gram arasında lif sağlarken yarım kase kuru fasulye 5.2 ile 7.8 gram lif sağlar.

Kuru fasulye genel olarak karbonhidrat bakımından zengin diğer gıdalarla karşılaştırıldığında düşük glisemik endekse sahiptir.

Kuru fasulye hakkında

Kuru fasulye tüketiminin sağlıkla ilgili olmayan bir takım faydaları bulunmaktadır. Örneğin, et yerine kullanılması ve diğer hayvansal gıdalarla tüketimi, çevresel kaynak girdilerinin azalmasıyla alakalıdır. Kuru fasulye ayrıca ekonomik bir besin kaynağı görevi görmektedir.

100 kalori ve besinsel değer başına maliyet bazında kuru fasulye, en düşük maliyetli en yüksek besin değerine sahip gıdalardan biridir. Buna karşılık kuru fasulye tüketiminin önünde, zahmetli olması algısı, negatif bir aşçılık imajı ve bağırsak rahatsızlığını içeren birkaç engel bulunmaktadır.

50 yıldan fazla süre önce kuru fasulye içeren besinlerin mide gazını artırdığı gözlemlenmiştir. 1970 yılında bu gaz oluşumundan oligosakkaritlerin sorumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Kuru fasulye oligosakkarit içeriği, 25 mg’dan 50 mg’a kadar değişmektedir. Bağırsak rahatsızlığına rağmen, oligosakkarit alımı ile ilgili bazı faydalar bulunmaktadır. Oligosakkaritlerin kalın bağırsak sağlığını artırdığı, yaşam süresini uzattığı ve kolon kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

Kuru Fasulyenin Zararları

Sağlık açısından oldukça faydalı olan fasulyenin kişinin sağlık durumuna göre bazı yan etkileri olabilmektedir. Şimdiye kadar ciddi yan etkisinin olduğuna dair bir bilgi yoktur lakin;

 • Aşırı tüketildiğinde hazımsızlığa, şişkinlik hissine neden olabilmektedir.
 • Fasulye genelde haşlanarak tüketilir, çiğ tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir.
 • Aşırı tüketilmesi gaz sorunlarına ve bundan dolayı göğüste ağrıya neden olabilmektedir.
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.