Limon tuzu nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir?

Limon tuzu faydaları ve zararları

Limon tuzu nedir?

Bir çok hazır gıda da kullanılan, meyvelerdeki ekşi tadı veren kristal yapıda doğal bir bileşik olan gıda ambalajlarının içeriğine baktığımızda sitrik asit olarak gördüğümüz madde limon tuzu olarak telaffuz edilmesi yanlıştır. Sitrik asit limonun ekşiliği ile tuzun yakıcılığından esinlenilerek türetilmiş isimdir. Limon tuzu aslında bir asit türüdür.

Gıda sektöründe hem tatlandırıcı hem de koruyucu madde olarak kullanılır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde hazır gıdaların raf ömrünü uzatır. Özellikle de reçel, salça ve meşrubatlar da kullanılır.

Limon tuzu sadece gıda sektöründe değil aynı zamanda temizlikte de kullanılır. Sabun, deterjan, şampuan gibi ürünlerde pH düzenleyici ve kireç sökücü olarak kullanılmaktadır. Evlerde de kireçlenen çaydanlık, tencere gibi ürünler için limon tuzu sıcak suyla beraber kullanılabilir.

Limon tuzu nasıl yapılır?

Limon tuzu yani Strik Asit yakın bir zamana kadar limon ve turunçgillerden doğal olarak elde ediliyordu. Ancak bu şekilde elde edilen limon tuzunun maliyeti çok yüksek olduğundan artık kimyasal limon tuzu üretimi daha yaygındır. Kimyasal limon tuzu pancar melasından üretilmektedir. Melasta bulunan şeker mayalanma sonucu strik aside dönüşmektedir.

Limon tuzu ile neler yapılır?

  1. Çaydanlık, su ısıtıcısı ve tencerelerde sık sık kireçlenmeler olmaktadır. Kireçlenen malzemenin içine bir miktar limon tuzu ve suyu koyup kaynatırsanız kireçlerin kolayca çıktığını göreceksiniz.
  2. Zeytin, turşu ve reçel gibi çok çabuk bozulabilen yiyecekleri yaparken bir miktar limon tuzu koyarsanız daha uzun süre saklayabilirsiniz.
  3. Bulaşık makinesine doğal bir deterjan koymak istiyorsanız limon tuzu ve karbonatı deneyebilirsiniz.
  4. Ağız bakımınızı doğal yöntemlerle yapmak istiyorsanız, ağız bakımı için kullanılan sular yerine limon tuzu ile gargara yapabilirsiniz.
  5. Bir miktar ılık suya dört beş tane limon tozu koyarak eritebilir bunu saçlarınıza sürebilirsiniz. Limon tuzunun saçları onardığı söylenmektedir.

Limon tuzu hakkında

Bazı kaynaklarda; limon tuzunun bağırsakları temizlenmesine yardımcı olduğu, karaciğer ve böbrek faaliyetlerini olumlu yönde etkilediği, içerdiği C vitamini ve antioksidanlar ile vücudu beslediği, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olduğu, böbrekte ve safra kesesinde bulunan taşların atılmasına yardımcı olduğu ve tansiyon ve beyin fonksiyonları açısından olumlu etkileri olduğu yazılıp çizilse de “SİZ DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KESİNLİKLE SAĞLIĞINI RİSKE ETMEYİN” uyarısına dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Limon tuzu zararları

Limon Tuzunun Zararları
Limon Tuzunun Zararları

Limon tuzu, kimyasal yollarla elde edilen bir madde olduğu için tamamen zararlı olduğu düşünülür. Aşırı kullanım sonucu mutfak eşyalarınız zarar görebilir. Fakat kullanımında aşırıya kaçılmasının sebep olacağı zararlar dışında, bilinen büyük zararları yoktur.

Limon tuzu fazla kullanıldığında mide sorunlarını arttırır, direkt tüketilmesi halinde ağız ve boğazda yaralar oluşmasına neden olur ve sıcak suyla tepkimeye girerse, alerjik durumların ortaya çıkmasına yol açar.

Öncelikle şunu hatırlatalım size, limon tuzu yüzde yüz doğal bir ürün değildir. Her ne kadar isminden dolayı limondan üretiliyor gibi dursa da aslında değil.

Sağlınız için, limon tuzunu kullanmak yerine limonu sıkıp suyunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

UYARI !

İçeriğimiz de yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.