Limon Yağının Faydaları

Limon yağının faydaları nelerdir, limon yağı neye iyi gelir?

Toksinleri atmak, cildi arındırmak, sindirimi ve kilo kaybını desteklemek gibi bir çok faydası olan limon yağının faydaları nelerdir? Limon yağı neye iyi gelir?

Limon Yağı

Toksinleri atmak, cildi arındırmak, sindirimi ve kilo kaybını desteklemek gibi faydalarından dolayı limon yağı çokça kullanılmaktadır. Ayrıca diş beyazlatıcı, selülit kremi, yüz yıkama ürünü olarak da kullanıldığı alanlar bulunmaktadır.

Limon yağı, vücutta bulunan toksinleri temizlemek, lenf dolaşımını uyarmak, enerji kazandırmak, cilt bakımı sırasında, cildi arındırmak ve bir böcek kovucu olarak hareket etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon yağı, diğer doğal esansiyel yağlar içerisinde en güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olandır. Bu özelliği nedeniyle diş beyazlatıcısı, çamaşır spreyi, selülit kremi, yüz yıkama ve ev temizleyici olarak kullanılabilmektedir.

Limon yağı bakteri ve virüsleri def etmemiz için kullanabileceğiniz en önemli ürünlerden bir tanesidir, bu yüzden ecza dolabınızın bir köşesinde mutlaka bulunmalıdır.

Limon Yağının Faydaları

  • Öksürüğe, soğuk algınlığına ve burun tıkanıklığına iyi gelir. Boğazınızda veya göğsünüzde sıkışma hissediyorsanız boğaz üzerinden göğüs kısmına birkaç damla limon yağı sürün. Bunu günde birkaç defa tekrar edin. Solunum yolları sorunu olanlar havaya limon yağı yayabilirler.
  • Sıcak çaya 1-2 damla limon yağı katmanız boğazlarımızda meydana gelen hastalıklara iyi gelir.
  • Tırnaklarınızda mantar mı var? Kimyon yağı eklediğiniz limon yağını günde iki defa ve iki damla olarak tırnaklarınıza uygulayın.
  • Endişe hissediyor ve ağır stres altında mısınız? Önce doktorunuza danışmalısınız, sonra  düzenli olarak limon yağını teneffüs edin. Kulaklarınızın arkasına ve bileklerinize bir damla limon yağı sürün. Kokusunu derinden içinize çekin. Ruh sağlığınızı korumak için bu harika bir yoldur, tedirginliğinizi giderir. Hatta sakinleştirici etkisinden maksimum derecede faydalanmak için limon yağı karıştırılmış su ile duş alın.
  • Derinizde kabarcıklar, nasır veya diğer egzama türü hastalıklar mı var? Bu bölgelere günde 2-3 kere limon yağı damlatın, birkaç güne kalmaz iyileştiğini göreceksiniz. Her gün bu işlemi yaptıktan sonra elinizi çok iyi bir şekilde yıkadığınıza emin olun.
  • Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Kilo vermenize ve ruh halinizi düzenli bir şekilde korumanıza yardımcı olacak şey bir bardak suya 2-3 damla limon yağı katarak içmektir. Bu sindirim sisteminizin daha etkili çalışmasına yardımcı olur.  Limon yağının tatlandırıcı hoş tadının, serinletici bir etkisi vardır.
  • Ağzınızda veya damağınızda kaşıntı mı hissediyorsunuz? Doğrudan dilinizin üzerine 1-2 damla limon yağı koyun ve damağınıza dilinizle uygulayın. Antiviral ve antibakteriyel özelliği buralardaki mikropları ve virüsleri kıracaktır.
  • Haftada bir kere diş macunununa limon yağı koyun. Ağzınızı ferahlatacak ve diş fırçanızı mikroplardan arındıracaktır.
  • Alerjik nezleden mi muzdaribsiniz? Mevsimsel alerjilerle mücadele etmek için günde 2-3 kere kulak arkalarına burun altına limon yağı sürün, eğer kokusu sizi rahatsız ediyor ise limon yağını ayak altına sürün.

Dikkat: Limon yağı cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Bu yüzden limon yağını direkt cildinize uyguladıysanız 72 saat boyunca kendinizi güneş ışınlarından saklayın.

Limon Yağının Kullanımı

Limon Yağının Kullanımı
Limon Yağının Kullanımı

Tüm bu tıbbi faydalarına ek olarak limon yağı kullanımının pek çok yolu vardır…

1. Çamaşır Kokusu

Çamaşırlarınızı makinada çok uzun süre bıraktıysanız ortaya çıkabilen kötü kokudan giysileri kurtarmak için birkaç damla limon yağı kullanabilirsiniz.

2. Diş Beyazlatıcı

Limon uçucu yağını, kabartma tozu ve hindistan cevizi yağını karıştırın ve dişlerinizi 2 dakika boyunca ovun ve ardından durulayın.

3. Elleri Temizleyin

Arabanızda veya bisikletinizi tamir ederken elleriniz kirlendiyse ve normal sabun ile temizlenmiyorsa, bir kaç damla limon yağını sabuna ekleyin ve ellerinizi yıkayın.

4. Doğal Dezenfektan

Tezgahı dezenfekte etmek, duşu temizlemek veya küften kurtulmak için çamaşır suyu yerine kullanabilirsiniz. Bunun için saf su ve biraz beyaz sirke karışımı içine 40 damla limon yağı ve 20 damla çay ağacı yağı ekleyin.

5. Yüz Yıkama

Limon esansiyel yağı, cildinizi iyileştirir ve cildinizi yumuşak ve esnek bir hale getirebilir. Limon yağı derinden besleyerek cilde fayda sağlar. Doğal bir yüz yıkama için kabartma tozu ve ballı limon yağı kullanılabilir ki bu karışım sivilcelere karşı da etkili olacaktır.

6. Ahşap ve Gümüş Cilası

Limon yağı ile ıslatılmış bir bez ile lekelenmiş gümüş ve mücevherleri silebilirsiniz.

7. Yağ Kaybını Teşvik Ediyor

Suyunuza günde 3 damla limon yağı koymanız metabolizmayı hızlandırmayı ve kilo kaybını destekleyebilir.

8. Ruh Halini Artırır

Eve limon uçucu yağınık kokusunun yayılması, ruh halini iyileştirebilir ve depresyonla savaşabilir.

9. Bağışıklık Desteği

Limon yağı lenfatik drenajı destekler ki bunun için hindistan cevizi yağıyla karıştırın ve boynunuza sürün.

Yorum Gönder