0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Lingual görünmez diş teli tedavi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti tedavisinde kullanılan görünmez (Lingual) diş telleri; çarpışık, üst üste gelmiş, veya yamuk duran dişleri düzeltmek için uygulanan ancak dışarıdan bakıldığında belli olmayan bir tedavi yöntemidir. Görünmeyen diş teli tedavisi estetik kaygıları ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Geleneksel, metal diş tellerinin aksine braketler dişlerin arka yüzeyine sabitlenir. Bu sayede dışarıdan bakıldığında ağız içinde hiçbir şekilde diş teli olduğu belli olmaz. Yetişkin yaşta tedavi görecek kişiler için daha fazla tercih etmektedir.

Lingual diş teli tedavisinin avantajları nelerdir?

Hem görünüşünüzden ödün vermemek hem de sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak istiyorsanız lingual diş teli tedavisi tam size göre.

 • Klasik metal tellere nazaran dışarıdan bakıldığında görünmezler.
 • Braketler diş yüzeyinde olmadığı için tedavi süreci en iyi şekilde gözlemlenir.
 • Yetişkin hastalarda estetik görünüm kaygısını yok eder.
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Lingual diş teli tedavisi kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Hastaların mesleki ve sosyal hayatlarını etkilemezler.
 • Hastanın yaşına, yüz yapısına ve gülüşüne uygun tasarlanan lingual diş telleri ile tedavi süresince yaşanacak sıkıntılar asgariye indirilir.

Lingual diş telinin diğer diş tellerinden farkı nedir?

Lingual diş telinin diğer diş tellerinden farkı nedir?

Lingual diş teli ile diğer ortodonti temelli tedaviler arasında bir karşılaştırma yapıldığında lingual ortodontinin birçok avantajından bahsedilebilir. Lingual diş telinin diğer diş tellerinden farkı şu şekilde özetlenebilir:

 • Klasik metal teller dışarıdan bakıldığında görülür ancak lingual diş telleri görünmez bir özellik taşır.
 • Şeffaf diş plakları birçok yönden avantajlıdır. Ancak yine de dışarıdan bakıldığında fark edilebilir ya da ağız içerisinde her daim hissedilir. Lingual teller dişlerin arka yüzeylerine uygulandığından dolayı hissetme ihtimaliniz düşüktür.
 • Lingual diş telinin takılma esnasında yapılan uygulamalar oldukça kısa sürer ve ağrı yaşatmaz. Kısa bir adaptasyon sürecinin dışında herhangi bir problem olmaz.
 • Estetik bir görünüm, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkes için önemli olabilir. Lingual diş telleri bu açıdan bakıldığında da avantajlıdır.
 • Uygulama hekimlerin gözünden değerlendirildiğinde de farklıdır. Rahat bir tedavi olduğundan dolayı tüm süreç, iki taraf için de sorunsuzdur.
 • Lingual ortodontide braketler bir hayli küçüktür. Bu durum da yemek yerken herhangi bir farklılığa neden olmaz. Yaşam kalitesinde de bir azalış yaşanmaz.
 • Başarı oranlarına bakıldığında lingual diş tellerinin üst sıralarda olduğu da ifade edilebilir.

Her tedavi türünde olduğu gibi lingual diş teli tedavisinde de birtakım dezavantajlar bulunur. Örneğin, tedavi sürecini konforlu hale getirmesinden ötürü tellerin ağız içerisinde bulunma süresi artabilir. Dişlere arka yüzeyden baskı yapılır ve bu durum, etkili ama yavaş bir şekilde işler. İlk başlarda konuşma üzerinde negatif etki görülebilir ancak bu dezavantaj da kısa sürecektir. Tedaviye sonuç odaklı bakılırsa lingual diş telinin oldukça başarılı, etkili ve konforlu bir yöntem olduğu açık bir şekilde söylenebilir.

Sıkça sorulan sorular

Lingual ortodonti diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Lingual diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre sonucu birkaç ay geç almanıza neden olabilir. Dişlerin arka yüzeylerinden uygulanan baskı ile ön yüzeylerinden uygulanan baskı aynı olmadığı için tedavi süresi buna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Kişinin diş ve çene yapısı, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmaması ve hekimin tedavi planı da süreyi etkileyecektir. Her hastanın lingual ortodonti tedavi planı farklı şekilde oluşturulacaktır.

Lingual ortodonti görünmez diş telleri tedavisi acıtır mı?

Görünmez diş teli tedavisi olan lingual uygulandığında diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi ilk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Dil ile temas eden diş tellerinin varlığına alışıldıktan sonra herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmamaktadır.

Ayrıca dişlerin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerde hassaslaşma oluşabilir. Hekimin yeme içme önerilerine uymak gerekir. Lingual tedavi, hem estetik kaygıları ortadan kaldırması hem de ileri yaşlardaki ortodontik tedavileri kolaylaştırması açısından oldukça avantajlıdır. Görünmeyen teller gülüşünüzü özgürleştirir…

Benzer Konular

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir....

Metal diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti uzmanları metal braketleri dişlerin üzerine yapıştırır. Dişlere hiçbir zararı yoktur. Tedavi sonunda kalıcı herhangi bir iz bırakmaz. Yüksek kalite paslanmaz çelik küçük kutucuklardır. En sık...