Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...

Lingual görünmez diş teli tedavi hakkında bilinmesi gerekenler

Diş teli çeşitlerinden olan görünmez diş telleri lingual braketler sınıfına girmektedir. Görünmeyen diş telleri; ağızın dil ve damak kısmına yerleştirilir. Görünmez diş telleri, diş yapısında bozukluk yaşayan ancak estetik açıdan kaygı duyan kişiler için özel olarak uygulanan ortodontik tedavi yöntemidir.

Ortodonti tedavisinde kullanılan görünmez (Lingual) diş telleri; çarpışık, üst üste gelmiş, veya yamuk duran dişleri düzeltmek için uygulanan ancak dışarıdan bakıldığında belli olmayan bir tedavi yöntemidir. Görünmeyen diş teli tedavisi estetik kaygıları ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Geleneksel, metal diş tellerinin aksine braketler dişlerin arka yüzeyine sabitlenir. Bu sayede dışarıdan bakıldığında ağız içinde hiçbir şekilde diş teli olduğu belli olmaz. Yetişkin yaşta tedavi görecek kişiler için daha fazla tercih etmektedir.

Lingual diş teli tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Klasik metal tellere nazaran dışarıdan bakıldığında görünmezler.
 • Braketler diş yüzeyinde olmadığı için tedavi süreci en iyi şekilde gözlemlenir.
 • Yetişkin hastalarda estetik görünüm kaygısını yok eder.
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Lingual diş teli tedavisi kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Hastaların mesleki ve sosyal hayatlarını etkilemezler.
 • Hastanın yaşına, yüz yapısına ve gülüşüne uygun tasarlanan lingual diş telleri ile tedavi süresince yaşanacak sıkıntılar asgariye indirilir.

Hem görünüşünüzden ödün vermemek hem de sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak istiyorsanız lingual diş teli tedavisi tam size göre.

Lingual diş telinin diğer diş tellerinden farkı nedir?

Lingual diş telinin diğer diş tellerinden farkı nedir?

Lingual diş teli ile diğer ortodonti temelli tedaviler arasında bir karşılaştırma yapıldığında lingual ortodontinin birçok avantajından bahsedilebilir. Lingual diş telinin diğer diş tellerinden farkı şu şekilde özetlenebilir:

 • Klasik metal teller dışarıdan bakıldığında görülür ancak lingual diş telleri görünmez bir özellik taşır.
 • Şeffaf diş plakları birçok yönden avantajlıdır. Ancak yine de dışarıdan bakıldığında fark edilebilir ya da ağız içerisinde her daim hissedilir. Lingual teller dişlerin arka yüzeylerine uygulandığından dolayı hissetme ihtimaliniz düşüktür.
 • Lingual diş telinin takılma esnasında yapılan uygulamalar oldukça kısa sürer ve ağrı yaşatmaz. Kısa bir adaptasyon sürecinin dışında herhangi bir problem olmaz.
 • Estetik bir görünüm, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkes için önemli olabilir. Lingual diş telleri bu açıdan bakıldığında da avantajlıdır.
 • Uygulama hekimlerin gözünden değerlendirildiğinde de farklıdır. Rahat bir tedavi olduğundan dolayı tüm süreç, iki taraf için de sorunsuzdur.
 • Lingual ortodontide braketler bir hayli küçüktür. Bu durum da yemek yerken herhangi bir farklılığa neden olmaz. Yaşam kalitesinde de bir azalış yaşanmaz.
 • Başarı oranlarına bakıldığında lingual diş tellerinin üst sıralarda olduğu da ifade edilebilir.

Her tedavi türünde olduğu gibi lingual diş teli tedavisinde de birtakım dezavantajlar bulunur. Örneğin, tedavi sürecini konforlu hale getirmesinden ötürü tellerin ağız içerisinde bulunma süresi artabilir. Dişlere arka yüzeyden baskı yapılır ve bu durum, etkili ama yavaş bir şekilde işler. İlk başlarda konuşma üzerinde negatif etki görülebilir ancak bu dezavantaj da kısa sürecektir. Tedaviye sonuç odaklı bakılırsa lingual diş telinin oldukça başarılı, etkili ve konforlu bir yöntem olduğu açık bir şekilde söylenebilir.

Lingual ortodonti diş teli tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular

Lingual ortodonti diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Lingual diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre sonucu birkaç ay geç almanıza neden olabilir. Dişlerin arka yüzeylerinden uygulanan baskı ile ön yüzeylerinden uygulanan baskı aynı olmadığı için tedavi süresi buna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Kişinin diş ve çene yapısı, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmaması ve hekimin tedavi planı da süreyi etkileyecektir. Her hastanın lingual ortodonti tedavi planı farklı şekilde oluşturulacaktır.

Lingual ortodonti görünmez diş telleri tedavisi acıtır mı?

Görünmez diş teli tedavisi olan lingual uygulandığında diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi ilk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Dil ile temas eden diş tellerinin varlığına alışıldıktan sonra herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmamaktadır.

Ayrıca dişlerin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerde hassaslaşma oluşabilir. Hekimin yeme içme önerilerine uymak gerekir. Lingual tedavi, hem estetik kaygıları ortadan kaldırması hem de ileri yaşlardaki ortodontik tedavileri kolaylaştırması açısından oldukça avantajlıdır. Görünmeyen teller gülüşünüzü özgürleştirir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski zamanlarda sağlıklı olma belirtisi olarak görülse de günümüzde bazı alerjilerin habercisi olarak kabul ediliyor. Peki...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok farklı faktör vardır. Saç uzatma yöntemleri ile saçlarınızın her ay daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Kişiden...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir. Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanır? Şeffaf plakların uygulandığı ortodontik bozukluklar çok çeşitli olmaktadır. Dişlerdeki çapraşıklık, aralıklı dişler,...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.