Madımak otunun faydaları nelerdir, madımak otu neye iyi gelir?

Madımak Otunun Faydaları

Madımak Otu

Söğüt otu, keçimemesi, çoban ekmeği, kuşekmeği, badıma, madımalak gibi farklı isimlerle de bilinen madımak otu, kuzukulağıgiller ailesinin bir üyesidir. Doğada kendiliğinden yetişen, genç sürgünleri yenilen ve toprak üstüne yatık sürünücü sert gövdeli, yeşil yapraklı ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Orta Anadolu mutfağında yaygın olarak kullanılan madımak otunun faydaları nelerdir?

İdrar arttırıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılan madımak otu, antioksidan bakımından zengindir. Kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çayı mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılır, ayrıca karın ağrısını ve ishali durdurur. Şimdi madımak otunun insan sağlığı açısından faydalarına gelin daha yakından bakalım.

Madımak Otunun Faydaları

  1. Madımak otu içerdiği bileşikler nedeniyle güçlü bir antioksidandır ve vücudu serbest radikallere karşı korur.
  2. Madımak otunun idrar söktürücü ve idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden vücutta oluşan ödemin kısa sürede atılmasını sağlar. Ayrıca sıkmidrara çıkılmasını sağlayarak böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.
  3. Madımak otu, yüksek kan şekeri sorunları olanlarda, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  4. Madımak otu antiseptik özelliği sayesinde mide ve bağırsakta oluşabilecek hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
  5. Madımak otu kurutulup çay olarak demlendiğinde sindirim sistemini rahatlatır. Ayrıca, gaz söktürücü özelliği vardır.
  6. Madımak otunun damar büzücü etkisinden dolayı; basur, doğum kanamaları ve adet kanamalarında kullanıldığı bilinmektedir.
  7. Taze olarak tüketildiğinde zihin üzerinde canlandırıcı etkisi olan madımak otunun, zihin yorgunluğuna iyi geldiği bilinmektedir.

Madımak Otu Nasıl Tüketilir?

Madımak Otu
Madımak Otu

Taze yaprakları salata olarak yenebileceği gibi bitki kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı da hazırlanıp tüketilebilmektedir. Madımak otu kaynatılıp balla karıştırıldığında 1 su bardağı içilir.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.