Mısır Püskülü Çayının Faydaları

0
88

Mısır Püskülü Çayı

Mısır püskülü çayı zengin bir C ve K vitamini, potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Mısır püskülü çayı kalp hastalıklarından cilt hastalıklarına birçok rahatsızlığı doğal yoldan tedavi edebilir.

Mısırın şerit şeklindeki kabukları ve mısır arasındaki püsküller halk dilinde mısır saçağı olarak bilinir. 10 ila 30 santimetre aralığındaki bu saçaklar, ipliksi bir yapıdadır ve geleneksek Çin tıbbının ilaç niteliğinde kullanılan önemli doğal kaynaklarından biridir. Mısır püskülü aynı zamanda hem çay hem de ilaç yapımında Amerika yerlileri tarafından da tüketilmiştir.

Faydaları nelerdir?

Mısır püskülü çayının harika bir tadı ve zengin antioksidan, vitamin ve mineral içeriği vardır. İster bir hastalığınızı tedavi etmeye çalışıyor olun, ister genel sağlığınızı iyileştirmek istiyor, mısır püskülü çayı derdinize deva olacaktır. İşte mısır püskülü çayın faydaları.

 • Mısır püskülü çayı yüklü miktarda C vitamini içerir. C vitamini kalp hastalıklarını ve zararlı serbest radikallerin vücutta ilerlemesini önler. Ayrıca tüm hayati organların en iyi şekilde çalışması için gerekli olan düzenli kan dolaşımını sağlar.
 • Mısır püskülü çayı yüksek tansiyonlu insanlar için mükemmeldir. Vücuttaki insülin seviyelerini arttırarak kan şekeri seviyelerini azaltır.
 • Mısır püskülü çayı gut hastalarının ağrılarını azaltabilir. Günde 3 bardak mısır püskülü çayı içerek başlayın. Ağrılarınızın azaldığını fark ettiğinizde günde 1 bardağa düşebilirsiniz.
 • Uyurken altını ıslatmak hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir şeydir. Uzmanlar altını ıslatma problemi olanların gece yatmadan önce 1 bardak mısır püskülü çayı içmelerini öneriyor.
 • İdrara çıkarken ağrı, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu iltihabı, böbrek taşı gibi böbrek problemlerini mısır püskülü çayı içerek tedavi edebilirsiniz.
 • Bu çay sindirimi kolaylaştırmaya ve sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Mısır ipek çayı karaciğer tarafından safra salgısını uyararak yiyeceklerin uygun sindirilmesini sağlar.
 • Mısır püskülü çayının içeriğindeki K vitamini kanamayı kontrol eder. Özellikle doğum yapacak kadınlar bu çaydan bol bol tüketmeli.
 • Mısır püskülü çayının idrar söktürücü özelliği vücuttan toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 • Mısır püskülü çayı ciltte çıkan döküntü, çıban gibi rahatsızlıkları tedavi edebilir. Ayrıca sinek ve böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Mısır püskülü çayı nasıl yapılır?

 1. adım: 1 yemek kaşığı mısır püskülünü 1 bardak su içinde kaynatın.
 2. adım: Kaynattıktan sonra 15 ila 20 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 3. adım: İçilebilecek kıvama geldiğinde dilerseniz tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.
 4. adım: Kalan çayı 2 ila 3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Uzmanların yetişkinlere günde 2 ila 3 defa 1 bardak mısır püskülü çayı içmelerini öneriyor. Çocuklar için bu miktar günde 1 bardaktır.

Bu çayı herhangi bir rahatsızlığını tedavi etmek için içiyorsanız, kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için bir uzmanla veya doktorunuza danışınız.

Mısır Püskülü Çayının Zararları

Düşük tansiyonu olan insanlara, hamilelere, bebeklere, potasyum eksikliği olanlara ve bitkiye özel alerjisi olanlara mısır püskülü bitkiyi çayını tüketmek tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın