Japonya’da zorunlu olarak tüketilen mor ekmek faydaları nelerdir?

Mor Ekmek Faydaları

Mor Ekmek Nedir?

Japonya’da zorunlu olarak tüketilen mor ekmek, Türkiye’de üretimi yaygınlaşmaya başladı. Rengi ile dikkat çeken tadı bir o kadar güzel olan mor ekmeğin faydaları saymakla bitmiyor.

Son dönemde gelişmiş ülkeler, gün geçtikçe ilerleyen gıda teknolojilerini halk yararına kullanarak “fonksiyonel gıdalar” üretmeye başladı. Herhangi bir gıdanın içeriğindeki besin değerinin bilimsel ve klinik yöntemlerle geliştirilmesini sağlayan bu yöntem son zamanlarda “mor ekmek” adında bir ürünün de ortaya çıkmasını sağladı.

Mor ekmek fonksiyonel bir gıda ve şimdiye kadar üretilen en sağlıklı ekmektir. Bu Ekmeği herkes tüketebilir. Bu ekmeği yerken normal ekmek tadı alırsınız böylece sürekli tüketiminde hiç bir zorlanma yaşamazsınız. Tadı değişmez çünkü içeriğini oluşturan MORMİKS karışımı yüksek teknoloji sayesinde bu engeli ortadan kaldırmıştır. Bu ekmek mucize bir ürün değildir. Tamamen bilimsel bir çalışmanın ürünüdür. Tamamen doğaldır. Katkı maddesi içermediğinden raf ömrü normal ekmekle aynıdır.

Mormiks nedir diye soracak olursanız hemen açıklayalım. Mormiks, mor renkteki doğal sebze ve meyvelerdeki antosiyaninlerden (pigment) elde edilen bir karışımdır.  Hiçbir şekilde katkı maddesi içermez, herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Her geçen gün ilgi odağı haline gelen, rengi ile insanların dikkatini çeken mor ekmek fazlasıyla rağbet görmeye başladı. Mor ekmeğin faydaları nelerdir? Mor ekmek neyden yapılır? Mor ekmek içinde ne var?

Mor Ekmek Faydaları

Mor Ekmek
Mor Ekmek
 • Ülkemizde şeker hastalığı çok yaygındır. Şeker hastalığında şeker kana çok hızlı bir şekilde karışır. Mor ekmek içeriğinde bulunan karışımlar sayesinde şekeri dengede tutar,şekerin hızlı bir şekilde kana karışmasını önler. Bundan dolayı diyabet hastalarının bu ekmeği çokça tüketmelerinde bir zarar yoktur.
 • Mor ekmek içerdiği doğal karışımlar ile vücutta geniş çapta temizlik yapar. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde vücudu temizler,bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır
 • Kalp ve karaciğer için detoks etkisi yaratır
 • Vücuttaki organların daha rahat çalışmasını sağlar.

Mor ekmek nasıl yapılır?

Malzemeler;

Ön maya için;

 • 30 gram ekşi maya
 • 30 gram un
 • 30 gram su

Ekmek için;

 • 90 gram ekşi maya
 • 200 gram beyaz un
 • 50 gram sarı sert buğday unu
 • 115 gram tam buğday unu
 • 280 gram havuç suyu
 • 7 gram tuz

Mor havuç suyu için;

 • 2 adet mor havuç
 • 1 büyük bardak su

Yapılışı;

 1. Havuçları rendeleyip tencereye alın, üzerine suyu ilave edip kaynamaya bırakın.20-25 dakika boyunca kaynadıktan sonra tüm rengini bıraktığında soğuması için kenara alın.
 2. Ekşi mayayı dolaptan çıkarıp, 4 saat bekletin. Un, havuç suyu ve mayayı karıştırıp 5-10 dakika yoğurun.
 3. Üzerini kapatıp dinlendirdikten sonra tuzunu ilave ederek tekrar yoğurun.
 4. Hamuru bir kabın içerisine alıp, zarf gibi katlayın. 4 kez bu işlemi yaptıktan sonra mayalama sepetinin içerisine alın.
 5. 1 gün kadar da orada bekletip, döküm tencerede 250 derece fırında yarım saat pişirin.
 6. Fırından çıkan ekmeği alıp 3 saat soğumasını bekleyip sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz.
 7. Afiyet olsun.

Prof. Dr. İhsan Kara

İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. İhsan Kara “Mor ekmek diyabet ve tansiyona iyi geliyor. Eğer günlük 2 dilim mor ekmek yersek 2 hafta içerisinde kullandığımız insüline gerek kalmıyor. Kullandıktan 2 ay sonra da tansiyonu yüksek olan insanlar, kullandıkları ilaçları bırakıyorlar. Diyabetin komplikasyonları siliniyor, glisemik indeks düşüyor. Bu hastalıkların önlenmesine bağlı olarak kol ve bacaklardaki uyuşmalar da azalıyor.” dedi.

Mor ekmek içeriğinde neler var?

Mor ekmek içeriğinde neler var?
Mor ekmek içeriğinde neler var?

Fazlasıyla rağbet gören mor ekmeğin diğer ekmeklere oranla gliserin etkisi % 20 daha düşüktür. Bu ekmeğin içerisinde MORMİKS isimli bir karışım vardır. Bu ekmek tamamen doğaldır. Hiçbir şekilde katkı maddesi bulunmayan bu ekmeği sağlıklı bir ürün haline getiren içeriğinde bulunan MORMİKS adlı bu maddedir. Bu madde mor renkteki meyve ve sebzelerin antosiyaninlerden (pigment) üretilir. Ekşi mayalar ile bu ekmeğin lezzeti daha da artar. İçeriğinde tam buğday unu kullanılarak daha da sağlıklı bir ürün elde edilir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.