0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Free shipping on any purchase of 75$ or more!

iletisim@neler.com

+55 123 548 987

0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Narın faydaları nelerdir, nar suyu neye iyi gelir?

Nar sonbahar mevsiminde çıkan ve meyve olarak narın faydaları saymak ile bitmeyecek kadar fazladır. Güç, kuvvet ve yenilmezliğin sembollerinden olan nar; sağlık açısından önemli bir meyvedir. Peki, narın faydaları nelerdir?

Daha Fazla Makale

Ayşe ÖZALKAN
Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. - Selahattin Demirtaş

Nar içeriğinde potasyum, kalsiyum ve demir minerallerinin yanı sıra A, C vitamini, K, B vitaminleri ve folik asit de bulunur. Yüksek polifenol içeriğinden de bahsetmek gerekir. Polifenoller ikincil bitki pigmentleridir. Nar antioksidan içeriği en yüksek meyveler arasında yer almaktadır. Nar meyve ve meyve suyu kullanımlarının yanında, nar çiçeği, nar kabuğu, nar çekirdeği yağı, nar sirkesi ve nar ekşisi olarak gıda ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Bağışıklığı güçlendirmesi, enfeksiyonlarla savaşması, kanser, kalp ve diyabet hastalıklarına karşı etkili olması ve uzun süre tokluk hissi vermesi narın faydaları arasındadır. 

Narın faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir?
 • Narın sağlığa en faydalı özelliklerinden biri güçlü bir doğal antioksidan olmasıdır. Antioksidanlar vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir, hücreleri serbest radikal hasarından korur, kanser gibi hastalıkları önler, iltihaplanma ve yaşlanmanın etkilerini azaltır.
 • A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan bu meyve, aynı zamanda antiviral ve anti-tümör özelliklere de sahiptir. Nar, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşikleri açısından zengin ve tıbbi özelliklere sahip bir meyvedir. Ancak şeker içeriğine dikkat edilmelidir.
 • Narın içerdiği polifenoller antioksidanlar olarak işlev görmektedir. Bu antioksidanların prostat, mide kanseri, kolon, akciğer ve meme kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğu çeşitli çalışmalar ile gösterilmiştir.
 • Nar, kan damarlarını korur, gençleştirir ve böylece kan dolaşımını iyileştirerek kalp ve damar sağlığını koruyabilmektedir. Narın kolesterol düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Kolesterol ve yağ birikmesi, kalp hastalığının yaygın nedenlerinden biridir. Nar damarları tıkayan “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Aynı şekilde “iyi” kolesterolü yükseltebilir ve bu da felç ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Nar sindirim rahatsızlıklarına karşı da oldukça etkilidir. Güçlü antibakteriyel ve antiviral etkisi, bağırsakların düzgün çalışmasına müdahale edebilecek tüm zararlı mikroorganizmaları ve diğer bakterileri ortadan kaldırır. Nar ayrıca şişkinlik ve kabızlık problemlerini önleyerek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Ağız florası için de birçok faydası bulunmaktadır. Diş etlerinde oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 • Narda bulunan bitkisel hormonlar, özellikle kadınlarda hormonal sistem üzerinde dengeleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle nar menopoz dönemi için kullanılabilir.
 • Narın çekirdekleri de içerdikleri vitamin, mineraller ve antioksidanlarla cildin genç kalmasını ve güzelleşmesini sağlamaktadır.

Nar suyunun faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir?
Nar Suyunun Faydaları

İçerisinde zengin miktarda bulunan C vitamini, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin olan nar suyunun sağlığımız açısından birçok faydası bulunmaktadır. Nar suyunun faydalarını genel olarak sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Nar suyundaki bileşikler hem kanser hücrelerinin ilerlemesine engel oluyor hem de prostat kanserinin metastazına neden olan bir kimyasalın etkisini azaltıyor.
 • Örneğin narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor.
 • Tansiyonumuzu düzenler.
 • Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller.
 • Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur.
 • Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır.
 • İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar.
 • Meyve kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içerir. İshal kesici ve kurt düşürücü özelliği vardır.
 • Cildin pürüzsüz görünümüne yardımcı olur.

Narın zararları yan etkileri nelerdir?

Narın yan etkileri nelerdir?
 • Nar özellikle hamilelik sürecinde dengeli tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Hamile olan bayanların gün içinde bir bardaktan fazla nar suyu içmesi tehlikeli kabul edilmektedir.
 • Aşırı nar tüketimi ishal oluşumuna neden olmaktadır. Bununla beraber sindirim sisteminin rahatsızlığına sebebiyet vermektedir. Gün içinde birden fazla nar yiyenlerin bağırsakları kısa süre içerisinde iki katı performans sergilemektedir.
 • Midesi için nar tüketen kişilerin narı abartmadan yemesi daha faydalıdır. Büyük olan narlardan 2’den fazla yemek midede yanmaya neden olabilmektedir.
 • Fazla nar tüketilmesi kan basıncını düşürdüğü için zayıf bünyeye olumsuz etki etmektedir. Kişinin halsiz hissetmesini, baş dönmesi yaşamasına neden olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Son Gönderiler