Nohutun faydaları nelerdir, nohut suyu neye iyi gelir?

Nohutun Faydaları

Nohut

Nohut, diyabeti önleyen ve kilo kaybına yardımcı olan mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Nohutun şaşırtıcı yararları arasında, sindirimi iyileştirme, kalp hastalıklarını önleme, kan basıncı seviyelerini dengeleme gibi özellikler yer alır. Nohutun faydaları nelerdir? İşte bilinmesi gerekenler.

Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen yaklaşık 8.000 yıllık tarihe sahip çok eski besin kaynağı olan nohut 50-60 santime kadar büyüyen bir bitkidir ve yılda sadece bir kez ürün verir. Krem rengi ve bazen de siyah taneler halinde olur.

Kıraç topraklarda rahatlıkla yetişen nohutun, krem ve siyah olmak üzere iki rengi bulunur. Hem yemek olarak hem de çerez olarak tüketebilen bu eşsiz besinin içerisinde A, C, B6, B12 ve E vitaminler bulunur. Ayrıca içerdiği iyileştirici asitler sayesinde kozmetik sektöründe ham madde olarak kullanılır.

Yüzyıllar önce güzellik amaçlı kadınlar, nohutu bir gün boyunca suda bekletir daha sonra o suyu yüz temizleme de kullanırlarmış. Aynı zamanda nohutu ezip un haline getirerek içerisine zeytin yağı koyup maske olarak da değerlendirilmiş.

Nohut
Nohut

İlk olarak Anadolu’da ekilmeye başlayan nohut, daha sonra Hindistan ve Avrupa’ya yayılmıştır. Diğer baklagiller gibi lif ve protein zengini olan nohudun insan sağlığına birçok faydası vardır.

Yapılan bazı araştırmalarda haftada 2 defa nohut tüketerek, vücudun ihtiyacı olan folata maddesinin eksikliği giderilmiş olur. Bu madde DNA hücrelerini koruyarak kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Ayrıca oluşmuş olan hücrelerin yayılmasını önler. Aynı zamanda menopoz döneminde değişen östrojen hormonuna bağlı gelişen bazı semptomların etkisini azaltarak sürecin daha rahat geçmesini destekler.

Bağırsak florasını dengeleyen nadir besinler arasında yer alan nohut sindirimi de kolaylaştırarak ciddi sağlık sorunlarının önüne geçer. Gaz yapıcı özelliği olduğundan nohudu tüketmeden en az 10 saat önce suda bekletmelisiniz. Bu gaz oranını azaltarak diğer faydalarının oranını artırır. 

Nohutun Faydaları

 • Magnezyum bakımından zengin olduğundan hasara uğramış hücreleri hızla iyileştirir. Ayrıca genç hücrelerinde oranını artırır. Bu özelliği sayesinde kozmetikte ham madde olarak kullanılır. Bir avuç nohutu un haline getirene kadar ezin içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu koyun. Zeytin yağı ile iyice karıştırıp maske olarak cildinize uygulayın. 15 dakika sonra soğuk su ile iyice durulayın.
 • Mineraller bakımından zengin olan nohut yıpranmış saçlara da birebir fayda sağlar. İki avuç nohutu iyice kaynatın. Bir gün boyunca beklettiğiniz bu su ile ertesi gün saçınızı yıkayın. Saçın hem parlaklığını hem de hacmini artıracaktır.
 • Lif sayesinde bağırsakları hızlandırarak kilo vermede yardımcı olan nohut aynı zamanda midedeki asit oranını da dengeler. Gaz, idrara ve dışkılama ile yemek borusundaki zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.
 • Vücutta sülfat değerlerinin düşük olmasını sık sık yaşanan baş dönmesinden anlayabilirsiniz. Bu durumu çok yaşayan hastalara uzmanların doğal tedavi olarak önerdikleri en etkili besin kaynatılmış nohuttur.
 • Nohutun meme kanserine neden olan hücreleri engellediği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. 
 • Uzmanlar aç karna hafta da iki kez tüketilen siyah renkli nohutların bağırsaklarda bulunan kurtların dökülmesinde yardımcı olacağını vurguluyor. 

Nohut Suyu Faydaları

Nohut Suyunun Faydaları
Nohut Suyunun Faydaları

Nohutların kaynatılmasıyla elde edilir ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Nohut suyunun diş ağrısından cilt sağlığına, sindirim sisteminden kalp damar sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet ettiği çok eski çağlardan itibaren bilinir. Öyle ki nohut İbni Sina tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

 • Nohut suyu ile yüzünüzü yıkamanız sivilce sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir, aynı zamanda akne tedavisinde kullanılır.
 • Nohut suyu cilt sağlığını genel anlamda korur, cildi ölü cilt hücrelerinden ve yağlardan temizler, cilt gözeneklerini açarak nemlenmesini sağlar, cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur. Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.
 • Bazı sağlık uzmanları nohut suyunun cinsel gücü arttırdığını savunmaktadırlar.
 • Farklı çeşitleri olan humus hastalığına iyi gelir.
 • Nohut suyu akciğeri temizlediği gibi serbest radikallerin neden olduğu zararlardan akciğeri korur.
 • Nohut suyu yaraların hızla iyileşmesini teşvik eder.
 • Romatizma ve özellikle sırt ağrılarına iyi gelmektedir. Nohut suyunun ağrı olan kısma uygulanması yeterlidir.
 • Nohut suyu diş ağrılarını giderir, ağız temizliğini sağlar, içerdiği antioksidan kombinasyonu yardımıyla ağız içini serbest radikallerden ve zararlı bakterilerden temizler.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır, aç karınla içildiğinde bağırsak hareketlerini arttırır ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Bazı sağlık uzmanları aç karınla yenilen özellikle siyah nohut kurtların dökülmesine yardımcı olur ve ayrıca uzun süre açlık hissini gidermeye yardımcı olur.
 • Diyet döneminde olan kişilerin kolay kilo vermesini sağlar.

Nohutun Zararları

Sağlık açısından çok fazla faydası olan nohutun zarar verdiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Sağlıklı olan her yaştaki bünye için nohut düzenli olarak tüketilmesi gereken besin kayaklarının başında gelir. Aşırı tüketime bağlı olarak şişkinlik, gaz ve hazımsızlığa neden olabilmektedir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.