Ortodonti diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Tarih:

Paylaş:

Ortodonti Tedavi

Ortodonti, diş hekimliğin bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti tedavisi uygulayan doktora ortodontist denilmektedir. Ortodonti tedavi, alt ve üst çenede bulunan bozuklukları ortadan kaldırmak amaçlı uygulanmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan bozuklukları diş teli ile gidermek mümkündür. Daha önceleri genellikle estetik amaçlı uygulana tedavi, artık günümüzde ağız ve çene sağlığı açısından uygulanmaktadır. Son yıllarda ise insanlar daha da bilinçlenerek bu tedavi yöntemine yönelmiştir. Ortodonti tedavisi önem kazanmıştır.

Ortodontik Problemlerin Sebepleri

Ortodonti diş teli tedavisi
Ortodonti diş teli tedavisi

Genetik Faktörler:  İskelet bozuklukları, dar üst çene, ve çapraşık bozukluklar genetik olarak çocuklara geçebilir. Bu sebepten dolayı ortodonti sorunlar meydana gelmektedir. Çocukların ileri de bu sorunu daha kolay ve kısa süre de atlatması için süt dişlerinden itibaren doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Kulak Burun ve Boğaz Sorunları: Kulak burun ve boğaz sorunları ileri de diş problemlerine neden olmaktadır. Burun var olan geniz eti, solunum sorunu ve bademcik iltihabı gibi sorunlar çene kemiklerinin gelişmesini engellemektedir. Bu sebepten diş bozukluklarına neden olmaktadır.

Kötü Alışkanlıklar: Kötü alışkanlıklar olarak tabir edilen, bebeklik döneminde kullanılan biberon, emzik kullanımı ve parmak emmedir. Bu alışkanlıklar bebeklik döneminde başlayıp, çocukluk dönemine kadar devam etmektedir. Aynı zamanda dil emme, diş ısırma, kalem ısırma, dudak emme gibi durumlarda diş ve çene yapısının bozulmasına neden olur. Bu da ortodontik sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Önceki yıllarda tek bir tip diş teli kullanırken, bu durum günümüzde farklılık göstermektedir. Günümüzde çeşitleri ve modelleri olan diş telleri görülmektedir. Bu şekilde tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. Günümüzde 4 çeşit diş teli kullanılmaktadır. Bunlar, metal braketler, şeffaf plaklar, lingual braketler ve porselen braketlerdir. Bu dört çeşit diş teli birbirinden farklı modellerde ve farklı tedavi yöntemleri ile uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi süreleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Bu yöntemler, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına göre değişmektedir. Diş telinin seçimi doktor ve hasta tarafından konuşularak birlikte karar verilmesi ile belirlenmektedir.

1. Metal Braketler

Metal Diş Teli
Metal Diş Teli

Metal braketler, uzun yıllardır kullanılan bir çeşittir. Günümüzde de hala kullanılmaktadır. Bu braketler, dişin iç ve dış kısmına yerleştirilmektedir. Metal braketler, en sağlam ve dayanıklı tel tipidir. Doktorlar tarafından da en fazla bu teller tercih edilmekte ve önerilmektedir.

2. Porselen Braketler

Porselen Diş Teli
Porselen Diş Teli

Porselen braketler, şeffaf tel olarak da bilinmektedir. Bu tel tipi daha estetik bir görünüm vermektedir. Genellikle yetişkin ve kadın hastalar tarafından tercih edilen bu teller, az görünmesi sayesinde estetik bir görünüm sağlar. Porselen braketler, hassas yapıya sahiptir. Bu yüzden bakımına dikkat edilmelidir.

3. Lingual Braketler

Lingual Diş Teli
Lingual Diş Teli

Lingual Braketler, genellikle yetişkin hastalar tarafında tercih edilmektedir. Bu braket diğerlerinden farklılık göstermektedir. Bu diş telinde dişin ön kısmında hiçbir uygulama yapılmamakta ve görülmemektedir. Lingual braketler, dişin arka kısmına takılmaktadır. Bu diş telleri görünmemektedir. Estetiğe önem veren hastalar, genellikle bu braket sistemini kullanmaktadır.

4. Şeffaf Plaklar

Şeffaf plak, telsiz ortodonti
Şeffaf plak, telsiz ortodonti

Şeffaf plak, telsiz ortodonti uygulamasıdır. Bu plaklar, şeffaf tel olarak da tabir edilir. Şeffaf plakların, en önemli özelliği ise takılıp çıkarılıyor olmasıdır. Doktorun uygulamalarında sonra hazırlanan plaklar, hastaya teslim edilir. Hasta bir bütün halinde ki şeffaf plakları dişlerine kolaylıkla takıp çıkarabilir. Plaklar yemek esnasında çıkarılır ve dişler temizlendikten sonra tekrar takılır. Bu plakların kullanımı rahat, temizliği de kolaydır fakat tedavi süresi diş tellerine oranla farklılık göstermektedir.

Diş Teli Ne İşe Yarar?

Diş teli, genetik ya da çocuklukta meydana gelmiş çene ve diş bozukluklarının düzelmesinde yarar sağlamaktadır. Ağız ve çene yapısından oluşan bozukluklar, diş sıralanmasındaki bozukluklar, dişler arasındaki boşluklar ve dar çene sorunlarında çözüm kaynağı olmaktadır. Bu diş telleri, çocuk ve yetişkin kişilere önerilmektedir. Ortodontik sorunlar, ileride daha farklı sorunlara sebep olmaktadır. Bu yüzden önlem alınmalı ve ortodonti tedavi uygulanmalıdır.

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş teli tedavisi uygulanırken en önemli husus temizliktir. Bu tedavi sürecinde ve sonrasında diş ve ağız temizliğine önem verilmelidir. Diş tellerinin temizliği de önem taşımaktadır. Gıda tüketimi sonrası bakteri oluşmaması için, diş ve tel temizliği açısından önem verilmelidir. Temizliğin yanı sıra ortodonti tedavisi gören kişiler, bu dönemde beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekmektedir. Gazlı ve asitli içecekler içilmemelidir. Yapışkanlı gıdalar tüketilmemelidir. Bu gıdalar diş tellerine zarar verebilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Diş teli tedavi süresi, her hastada farklılık göstermektedir. Hastaların ağız, çene yapısı, diş bozuklukları, kısacası ortodonti sorununa göre süre değişmektedir. Doktorlar tarafından belirlenen süre, kişinin ağız ve diş yapısına göre tedavi süresince değişebilir. Bu süre kısalabilir ya da uzayabilir. Dişlerde var olan çarpıklık bozuklukları 9 ve 24 ay arası sürerken, iskeletsel bozukluklar 2 ve 2,5 sene sürebilir. Genellikle bu süre 1 ve 1,5 sene olarak belirtilmektedir.

Ortodonti tedavisi acı verir mi?

Diş tedavisi acı vermektedir. Diş tellerinin dişe takılacağı sırada hiçbir acı duyulmamaktadır fakat diş teli takıldıktan sonra 3 ve 10 gün arası ağrı ve sızı hissedilir. Bu durum kısa süre içinde geçmektedir. Bunun sebebi ise uygulanan baskı sonrası yaşanan ağrıdır. Bu yüzden alışma süresi sonucunda ağrılarda yaşanmamaktadır. Bu durumu hafifletmek için doktor tarafından ağrı kesici verilmektedir.

Ortodonti Fiyatları

Ortodonti diş teli fiyatları Türk Diş Hekimliği Birliği fiyat tarifesine göre saptanmaktadır. Türkiye genelinde ortodonti ödemeleri uzun süreli bir tedavi olduğu için taksitlendirilmektedir. Ortodontik tedavi ücreti belirlendikten sonra taksitlendirme yapılmaktadır. Tel tedavisi fiyatları da tedavi süresi, kullanılacak tellerin (braketlerin) hangisi olduğu metal – şeffaf (porselen, safir), kullanılacak yöntem; şeffaf plaklar (İnvisalign), içten takılan tel (Lingual ortodonti) gibi birçok değişkene göre belirlenmektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

blank
Gürsel Değirmenci
İlk önce oyunun kurallarını öğrenmelisiniz, sonra da herkesten iyi oynamayı. - Albert Einstein

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Konular

Farmasi kolajen kullananlar yorumları

Sigara kullanımı, hava kirliliği, stres, aşırı yorgunluk, egzersiz yapmama, nemsizlik, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, yanlış kozmetik kullanımı gibi...

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi)

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi) kimlere nasıl uygulanır? Avantajları ve özellikleri nedir? Şeffaf telsiz tedavi süresi ne kadar ve nelere dikkat edilmeli.

Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Lingual diş teli tedavisi...

Metal Diş Teli Tedavisi

Klasik ortodonti tedavisi olarak bilinen metal diş teli, diş teli çeşitleri arasında en çok kullanılan braket türüdür. Metal diş teli avantajları nelerdir?