Doğal cilt bakım mucizeci olan patatesin cilde faydaları nelerdir?

Doğal cilt bakım mucizeci olan patatesin cilde faydaları nelerdir?

Sık sık tükettiğimiz patatesin başka alanlarda da oldukça başarılı olduğunu biliyor muydunuz? Pek fazla bilinmez ama, patates suyu pahalı kozmetik markalarının etkilerine taş çıkaracak cinsten bir cilt bakım harikasıdır. İşte, patatesin cilde faydaları.

Doğal cilt bakım mucizelerinden biri olan patates; lekelerden, yanıklara ve göz altı morluklarına kadar birçok cilt kusurunun üstesinden gelebiliyor. Ancak bunun için patatesin suyunu çıkarmaya ihtiyacınız var. İçeriğindeki; nişasta, karbonhidrat ve bir dizi mineral, protein ile cilt bakım harikasıdır.

Patates; kükürt, potasyum, kalsiyum, bakır, magnezyum, fosfor, demir, A, E, C, B vitaminleri, beta-karoten, folik asit içeriği ile cilt sağlığı ve bakımı için suyu elde edildiği vakit mucizevi bir losyona dönüşür. Patates suyunu elde etmek için rendeleyip suyunu tülbentten süzmeniz ya da katı meyve sıkacağında suyunu çıkarmanız yeterli olacaktır.

Patates suyu elde etmek için; sarı patates yerine tatlı patates ve kırmızı patates daha etkili sonuç verecektir. Artık kırmızı ve tatlı patatesler büyük marketlerde satışa sunulmuş durumda.

Kırmızı Patates
Kırmızı Patates

Cilt lekelerine son verir; cilt lekeleri için doğal bir losyon olan patates suyunu pamuk yardımıyla lekelerin üzerine sürün. En çok şikayet edilen güneş lekelerine ve hatta kalıcı olduğuna inanılan yanık lekeleri üzerinde de etkilidir. 

Göz altı morluklarına; göz altı morluklarına iyi gelen patates; uykusuzluk, yorgunluk, stres, uzun yolculukların sebep olduğu bu problemin önüne geçer. Patates suyuna batırılmış pamukları gözlerin altındaki mor kısımlarda beklettiğinizde hem rahatlama hissedecek hem de bu can sıkıcı morluklara veda edeceksiniz. 

Bembeyaz, aydınlık bir cilt; Asya ülkelerindeki kadınların bembeyaz ay gibi ciltleri herkesçe malumdur. Peki, onların beyazlık sırrının nişasta olduğunu biliyor muydunuz? İşte, patatesin içerisindeki nişasta bu konuda doğal bir çözüm sağlıyor. Bunun için, patates suyunu bir pamuğa döküp yüzünüzü silebilir ya da yüzünüzü patates suyu ile yıkayabilirsiniz.

Patates Maskesi
Patates Maskesi

Pürüzsüz bir cilt; gün aşırı patates suyuyla temizlediğiniz cildinizin inanılmaz pürüzsüz olduğuna şahit olacaksınız. Aynı zamanda içeriğindeki nişasta sayesinde kırışıklıkları önleyici bir etkiye sahiptir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.