Patlıcan sapı suyu kürü nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Tarih:

Paylaş:

Patlıcan Sapı

Çoğu kişi tarafından bilinmediği için hiç kullanılmadan kesilip çöpe atılan patlıcan sapının bilinmeyen çok önemli faydaları var. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı bize yardımcı olur. A, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren patlıcan sapı suyu hemoroit, cilt ve saç sağılığı gibi sorunlarımızı gidermeye, hatta bağışıklık sistemimizin de güçlenmesini sağlar.

Patlıcan sapının faydalarından yararlanmak için kaynatılarak suyunun içilmesi önerilmektedir. Patlıcan sapının çiğ ve direkt olarak tüketilmesinin sağlık açısından bir risk teşkil edip etmediği hakkında yeterli bilgi yoktur.

Patlıcan sapının faydaları nelerdir?

 1. B2 ve A vitamini içeren patlıcan sapı, göz sağlığına iyi gelir
 2. Sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar
 3. Zayıflamak için tüketilir
 4. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri vücuttan atar
 5. Mide asidini dengeler
 6. Fazla demir maddesi bulundurduğundan kansızlığı önler
 7. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklara iyi gelir
 8. İnsülin seviyesini de dengeleyerek şekerin aniden yükselmesini engeller
 9. Hemoroide iyi gelir

Patlıcan sapı kürü nasıl yapılır?

Hemoroid giderek yaygınlaşan ve gününüzün korkulu hastalığı haline geldi. İlaç , ameliyat, lazer gibi farklı tedavi yöntemleri mevcut. Ancak bu yollara başvurmadan evinizde doğal yöntem ile basurdan kurtulmak mümkün.

Malzemeler:

 • 5 adet patlıcan sapı 
 • 5 bardak içme suyu

İlk olarak patlıcanların yeşil sap kısımlarını kesin. Daha sonra iyice yıkayın. Ve tencereye suyun içerisine atın. Son olarak suyun içerisinde kaynatın. Kaynayan tencerenin kapağını kapatalım. Ve kısık ateşte yarım saat kaynatın.

Bu sürede asla tencerenin kapağını açmayın. Soğutun ve ardından kapağını açın içinden patlıcan saplarını alın. Elde edilen bu suyu buzdolabına koyabilirsiniz.

Sabah ve akşam olmak üzerine günde 2 şer defa aç karnına bir bardak için. 5 gün boyunca bu kürü kullanabilirsiniz.  

Patlıcan kürünün etkisini görebilmek için, kürü uyguladığınız zaman sürecinde basuru tetikleyen ve zarar veren bazı besin ögelerinden uzak durmanız da fayda vardır. Bunlar turşu, yağlı kızartmalar, hazırlanmış ve dondurulmuş paket gıdalar, hazır yiyecekler, domates, acı biber, cips ve sirke gibi basur’un çıkmasına neden olan yiyeceklerdir.

Herhangi bir yan etki görülmemesine karşı bir beslenme uzmanına da danışabilirsiniz.

Gürsel Değirmenci
İlk önce oyunun kurallarını öğrenmelisiniz, sonra da herkesten iyi oynamayı. - Albert Einstein

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Konular

Farmasi kolajen kullananlar yorumları

Sigara kullanımı, hava kirliliği, stres, aşırı yorgunluk, egzersiz yapmama, nemsizlik, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, yanlış kozmetik kullanımı gibi...

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi)

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi) kimlere nasıl uygulanır? Avantajları ve özellikleri nedir? Şeffaf telsiz tedavi süresi ne kadar ve nelere dikkat edilmeli.

Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Lingual diş teli tedavisi...

Metal Diş Teli Tedavisi

Klasik ortodonti tedavisi olarak bilinen metal diş teli, diş teli çeşitleri arasında en çok kullanılan braket türüdür. Metal diş teli avantajları nelerdir?