Peygamber Çiçeği

Peygamber çiçeği faydaları nelerdir, mavi kantaron neye iyi gelir?

Peygamber Çiçeği

Enfeksiyon, mide, bağırsak, böbrek, mesane, karaciğer gibi pek çok rahatsızlıklara iyi gelen Peygamber çiçeği faydaları nelerdir?

Peygamber Çiçeği, papatyagiller familyasından özellikle de Orta Avrupa da bulunan bir bitkidir. Mavi ve mor çiçekleri olan, 40-90 cm. uzunluğunda olan bir çiçektir. Bahar aylarında tahıl tarlalarında özellikle de buğdayların arasında bulunur ve çiçekler açarlar. Halk arasında Peygamber çiçeği olarak bilinen bitkinin gerçek ismi Mavi Kantarondur.

Peygamber çiçeği enfeksiyon, mide, bağırsak, böbrek, mesane, karaciğer gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici özelliği vardır. Göz banyosu yaparak, göz rahatsızlıklarına, göz ağrılarına ve iltihaplanmalara iyi gelir.

Faydaları Nelerdir?

 • İştah açıcı özelliği vardır.
 • Göz yorgunluğu için rahatlatıcı olarak kullanılır.
 • Ağrı giderici olarak kullanılabilir.
 • Öksürük, bronşit ve nefes darlığına karşı faydaları vardır.
 • Besinlerin sindirilmesinde sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Anti oksidan özelliğinden dolayı vücudu toksinlerden arındırır.
 • İshal, böbrek ve idrar rahatsızlığı olanlara iyi gelir.
 • Romatizma ağrılarına faydalıdır.
 • Kaşıntılı cilt hastalıklarında ve deri bozukluklarında kullanılır.
 • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
 • Gut hastalığı olanlara rahatlatıcı özellikleri vardır.

Göz Yorgunluğu İçin Kullanımı

Mavi Kantaron (Peygamber Çiçeği)
Mavi Kantaron (Peygamber Çiçeği)

1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine, 1 yemek kaşığı Peygamber Çiçeği koyulur ve 10 dakika kadar demlendirilir. Demlendikten sonra süzülüp soğutulur. Soğuduktan sonra bu suyu, göz banyosu olarak veya soğuk kompres yapılarak kullanabiliriz.

Çayının Hazırlanması ve Kullanımı

Peygamber Çiçeği çayını yapmak için çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Bu çiçek ve yapraklar yıkanıp ayıklandıktan sonra gölgede kurutulmalıdır. Kurutulmuş Peygamber çiçeği kaynatılmış suyun içerisinde demlenerek kullanılır. Peygamber çiçeği çayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve enfeksiyonlara karşı yardımcı olmak için kullanılır.

Bir enfeksiyon başladığı zaman alındığında hastalığın şiddetini azaltır. Bağışıklığı kuvvetlendirmek için kullanıldığında 2-3 hafta boyunca günde 3 kez içilebilir. Daha uzun süre kullanmamak gerekir. Tatlandırmak için Peygamber çiçeği çayının içerisine doğal bal koyulabilir.

Deri ve Cilt Rahatsızlıkları İçin Kullanımı

Akne, sivilce, cilt döküntüleri gibi problemler için Peygamber çiçeğinin kurutulmuş çiçek ve yaprakları yüze buhar banyosu yapılarak kullanılır. Buhar banyosu için Peygamber çiçeğinin yaprakları kaynatılır ve büyükçe bir kabın içerisine koyulur. Daha sonra bu kabın üzerine eğilerek bir havlu ile başımızı kapatalım. Yaklaşık olarak 15 dakika buhar banyosunda kaldıktan sonra yüzümüz soğuk su ile yıkayıp temizlenir.

Yorum Gönder