Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaŞifalı BitkilerReishi mantarının faydaları...

Reishi mantarının faydaları nelerdir, reishi mantarı neye iyi gelir?

Reishi Mantarı

4000 yıllık bir geçmişe sahip olan reishi mantarı özellikle Çin, Kore ve Japon kültürlerinde sık rastladığımız bir isim. Bu bitki aynı zamanda Ganoderma Lucidum, Ling Zhi ya da Lingzhi olarak da biliniyor.

Reishi mantarının diğer isimleri; kırmızı mantar, ganoderma mantarı, gano mantarı gibi isimlerdir. Reishi mantarının tıbbi olarak tedavi etme özelliği, hücre yenileme ve gençleştirme gibi özelliklerinden popüleritesi iyice artmıştır.

Kırmızı Reishi Mantarı

Bilimsel olarak Ganoderma lucidum olarak bilinen “reishi”, Çin’de ise lingzhi mantarı olarak bilinir. Lingzhi mantarları, bir grup olarak, aslında birçoğu bütün dünyada kullanımda olan mantarların bir birleşik kompleksini temsil etmektedir. Bu büyüleyici mantarlar, triterpenler, alkaloidler, steroller ve çeşitli önemli polisakaritler içeren organik bileşiklerin ve bileşenlerin eşsiz birlikteliğinden dolayı güçlüdür.

Reishi Mantarının Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici
 • Diyabet, tansiyon, kolesterol seviyelerini dengeleyici
 • Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı
 • Kalp kasının güçlenmesinde yardımcı
 • Alerjik hastalıklara karşı koruyucu
 • Kemoterapi sırasında vücudu destekleyici
 • Anti-aging etki gösterici
 • Hücreleri yenilemeye yardımcı
 • Cilt hastalıkları tedavisine yardımcı
 • Streste azaltıcı ve uykusuzluğu giderici
 • Damar tıkanıklığı gidermeye yardımcı
 • Kanser türlerine karşı koruyucu etkiler gösterir

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarı, tüketmek için çok güvenli bir mantardır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Reishi Çin’deki ling zhi (ölümsüzlük mantarı) ve Japonya’da mannentake (10.000 yıllık mantar) olarak bilinir. Bazen “ruhsal gücün kaynağı” olarak da anılır. Japon hükümeti reishi mantarlarının üretimine büyük önem göstermektedir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş reishi mantarları bütün olarak veya toz halinde tüketilebilmektedir. Kurutulmuş halini tüketmek zordur ama bir çorba veya çay olarak bu formda kullanılabilmektedir.

Reishi mantarı çayı yapmak için ya bütün mantarlar öğütülür ya da uzun şeritler halinde dilimlenir. İstenilen miktar ölçülür ve birkaç dakika suda kaynatılır. Daha sonra ısı azaltılır ve çay 1-3 saat pişirilir. Su peynir bezi veya kahve filtresi kullanarak süzülür. 

Bu çayın çok acı olması dolayısıyla meyve suyu veya bal ile tatlandırılmaktadır. Reishi mantarı çayı, kahve veya pirinç suyu ile birlikte kullanılabildiği gibi veya içerken çorbaya da eklenebilmektedir. Reishi mantarı kahvesi de tercih edilen içecekler arasında yer almaktadır.

Reishi Mantarının Zararları

 • Kemoterapi alan kişilerin doktor önerisi harici kullanmamaları öneriliyor.
 • Tansiyon düşürücü etkisi bulunduğundan tansiyon dengesizliği yaşayan ve tansiyon ilacı kullanan kişilerin doktor önerisi harici kullanmamaları öneriliyor.
 • Hamile bayanların kullanımına uygun değildir.
 • Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, kaşıntı ve burun kanaması gibi yan etkileri gözleniyor.

Dikkat! Yazımız bilgilendirme amacı taşıyor. Sayfamızda okuduğunuz bilgiler yerli ve yabancı yazılardan derlenmiştir. Reishi mantarını kullanmayı düşünüyorsanız kullanım alanlarını, kullanım şekillerini iyice araştırıp doktor tavsiyesi dahilinde kullanmanız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski zamanlarda sağlıklı olma belirtisi olarak görülse de günümüzde bazı alerjilerin habercisi olarak kabul ediliyor. Peki...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok farklı faktör vardır. Saç uzatma yöntemleri ile saçlarınızın her ay daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Kişiden...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir. Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanır? Şeffaf plakların uygulandığı ortodontik bozukluklar çok çeşitli olmaktadır. Dişlerdeki çapraşıklık, aralıklı dişler,...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.