Reishi Mantarının Faydaları?

Reishi Mantarının Faydaları

Reishi Mantarı

Reishi mantarı Çin’de 2000 yıldan beri kullanılan bir mantar türüdür. Bu mantarın uzun bir kullanım öyküsü vardır. Modern araştırmalar da bu kullanım alanlarının etkinliklerini araştırmaya devam etmektedir.

Birkaç mantar türü “reishi” (Ganoderma Oregonense ve Ganoderma Tsugae dahil) olarak adlandırılır. En popüler reishi mantarı ise Ganoderma Lucidum türüdür. Altı farklı çeşitte Ganoderma Lucidum vardır; kırmızı, mor, yeşil, beyaz, sarı ve siyah. 

Kırmızı reishi mantarı en çok çalışılan ve araştırılan türler arasında yer almaktadır. Aslen Çin, Japonya ve Kore’de bulunan kırmızı reishi, dünya çapında sert ağaçlarda yetişen bir türdür. Asya’da tropikal ve subtropikal iklimlerde daha fazla yayılım gösterebilmektedir.

Reishi, nemli ve tozlu bir renge; ıslak ve kuru iken bile parlak ve ışıltılı görünen bir yüzeye sahiptir. Tüm Ganoderma türleri “polipor” (etli) şeklinde tanımlanmaktadır. Bu onların alt taraflarında solungaçlarının olmadığı ve sporları küçük gözenekler aracılığıyla salıverdiği anlamına gelir.

Bir reishi mantarı çevrildiğinde, sporların serbest kaldığı düz, köşeli alanı görmek mümkündür. Mantardaki genç, yeni büyüyen dış kenarın etrafında beyaz bir halka ortaya çıkar.

Reishi, akçaağaç, meşe ve elm gibi sert ağaçlarda yetişir. Reishi mantarını vahşi olarak bulmak için çok nadirdir, bugün satılan çoğu reishi mantarı ticari olarak yetiştirilmektedir. Reishi mantarı genellikle saprotrof olarak sınıflandırılır ancak bazı ülkeler (Avustralya gibi) bu mantarı bir parazit olarak tanımlamaktadır.

Kırmızı Reishi Mantarı
Kırmızı Reishi Mantarı

Reishi mantarları kabaca oval, böbrek şekline benzer bir biçime sahip kırmızı veya kahverengidir. Bununla birlikte, eğer karbondioksit seviyeleri yeterince yüksekse, mantara ait bir baş oluşmaz ve mantarlar bunun yerine uzun “boynuzları” veya “parmakları” andıran biçimlerde gelişim gösterebilirler.

Reishi Mantarının Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici
 • Diyabet, tansiyon, kolesterol seviyelerini dengeleyici
 • Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı
 • Kalp kasının güçlenmesinde yardımcı
 • Alerjik hastalıklara karşı koruyucu
 • Kemoterapi sırasında vücudu destekleyici
 • Anti-aging etki gösterici
 • Hücreleri yenilemeye yardımcı
 • Cilt hastalıkları tedavisine yardımcı
 • Streste azaltıcı ve uykusuzluğu giderici
 • Damar tıkanıklığı gidermeye yardımcı
 • Kanser türlerine karşı koruyucu etkiler gösterir

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarı, tüketmek için çok güvenli bir mantardır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Reishi Çin’deki ling zhi (ölümsüzlük mantarı) ve Japonya’da mannentake (10.000 yıllık mantar) olarak bilinir. Bazen “ruhsal gücün kaynağı” olarak da anılır. Japon hükümeti reishi mantarlarının üretimine büyük önem göstermektedir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?
Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş reishi mantarları bütün olarak veya toz halinde tüketilebilmektedir. Kurutulmuş halini tüketmek zordur ama bir çorba veya çay olarak bu formda kullanılabilmektedir.

Reishi mantarı çayı yapmak için ya bütün mantarlar öğütülür ya da uzun şeritler halinde dilimlenir. İstenilen miktar ölçülür ve birkaç dakika suda kaynatılır. Daha sonra ısı azaltılır ve çay 1-3 saat pişirilir. Su peynir bezi veya kahve filtresi kullanarak süzülür. 

Bu çayın çok acı olması dolayısıyla meyve suyu veya bal ile tatlandırılmaktadır. Reishi mantarı çayı, kahve veya pirinç suyu ile birlikte kullanılabildiği gibi veya içerken çorbaya da eklenebilmektedir. Reishi mantarı kahvesi de tercih edilen içecekler arasında yer almaktadır.

Reishi Mantarının Zararları

 • Kemoterapi alan kişilerin doktor önerisi harici kullanmamaları öneriliyor.
 • Tansiyon düşürücü etkisi bulunduğundan tansiyon dengesizliği yaşayan ve tansiyon ilacı kullanan kişilerin doktor önerisi harici kullanmamaları öneriliyor.
 • Hamile bayanların kullanımına uygun değildir.
 • Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, kaşıntı ve burun kanaması gibi yan etkileri gözleniyor.

Dikkat! Yazımız bilgilendirme amacı taşıyor. Sayfamızda okuduğunuz bilgiler yerli ve yabancı yazılardan derlenmiştir. Reishi mantarını kullanmayı düşünüyorsanız kullanım alanlarını, kullanım şekillerini iyice araştırıp doktor tavsiyesi dahilinde kullanmanız.

Yorum Gönder