Saçkıran nedir, neden olur, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Saçkıran nedir, neden olur, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Saçkıran ya da tıbbi adıyla alopesi areata bir kişinin saçının ya da kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylerinin kısa bir süre içinde bölgesel olarak aniden dökülmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Kafa derisinde ortaya çıktığında yuvarlak ya da oval şekilli dışarıdan kolayca görülebilen saçsız alanlarla kendini gösterir. Bir süre sonra saçsız alanlarda tekrar saç çıkar ya da yeni lezyonlar gelişir. Saçkıran ağırlıklı olarak gençlerde ortaya çıkar. Hastalıktan etkilenen her 100 kişiden 70 ila 80’i 40 yaşın altındadır. Erkeklerde kadınlardan daha fazla oranda görülür. Saçkıran bulaşıcı değildir.

Saçkıran neden olur?

Saçkıran hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat otoimmün nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Otoimmün hastalıklar, vücudun kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkar. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi kişinin kendi hücrelerine saldırır. Saçkıranda da bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırarak saçın uzamasını durdurur ve saç dökülmesine yol açar.

Yapılan araştırmalara göre saçkıranın genetik faktörlerle de ilişkili olduğu görülmektedir. Saçkıran olan bir ebeveynin çocuğunda bu rahatsızlığın görülme riski normal popülasyondan yaklaşık 3 ila 6 kat daha fazladır. Yine bazı hastalıklar saçkıran ile birlikte görülebilmektedir ve bu da genetik faktörlerin etkisini desteklemektedir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

 • Egzama
 • Kronik iltihabi tiroid hastalığı
 • Addison hastalığı
 • Sedef hastalığı
 • Saman nezlesi
 • Atopik alerjik astım
 • Vitiligo
 • Lupus

Risk Faktörleri

 • Yaş, hastaların çoğunda hastalık 40 yaşın altında başlar.
 • Cinsiyet, erkekler kadınlara göre daha fazla saçkırana yakalanma eğilimi gösterir.
 • Genetik yatkınlık
 • Down sendromu 
 • Otoimmün hastalık

Saçkıran belirtileri nelerdir?

Saçkıran belirtileri karakteristiktir ve saçlı deride bir ya da birden fazla düzgün, oval ve tüysüz bölgelerle kendini gösterir.

Etkilenen bölgedeki cilt sağlıklıdır ve ciltte iltihabi durum söz konusu değildir.Saç dökülmesi genellikle kafa derisinde başlar. Ancak kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüyleri dahil her türlü saçlı deri saçkırandan etkilenebilir ve tırnak yapısında değişiklikler meydana gelebilir. Klinik görünüm değişkendir ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Hastalığın gidişatı öngörülemez ve bazen kronik olarak tekrarlayan yapıdadır.

Hastalık sırasında kendiliğinden iyileşme, stabilizasyon veya gidişatta kötüleşme meydana gelebilir. Kel bölgede saç tekrar çıktığında, genellikle ilk önce pigmentsiz yani beyazdır. 

Saçkıran tanısı nasıl konur?

Saçkıran belirtileri oldukça tipik olduğundan tanı çoğunlukla daha doktora gidilmeden hasta ve hasta yakınları tarafından konulur.

Fakat bazı durumlarda saçkıran, saç mantarı işe karışabilmektedir. Doğru bir tanı için cilt hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Doktorunuz öncelikle belirtilerinizi sorgular ve saç dökülme derecenize bakar. Mikroskop altında birkaç saç örneğini inceleyerek tanıyı doğrulamaya çalışır. Gerekliyse kesin tanı için parça alınarak patolojide inceleme yapılır.

Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?

Saçkıran tedavisi, cilt hastalıkları uzmanı tarafından planlanır. Tedavide amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır.

Hafif derecede ve erken aşamadaki vakalardan bazılarında herhangi bir tedaviye gereksinim olmadan saçlar kendi kendine tekrar çıkar. Daha ileri aşamalarda ya da ciddi belirtilerin varlığında tedavide steroid grubu ilaçlar kullanılır. Steroidler öncelikle krem formunda uygulanmaktadır.

Sonraki aşamalarda duruma bağlı olarak enjektörle kafa derisine uygulanabilir. Göz çevresi uygulamalar göz sağlığı açısından riskli olabileceğinden dikkat gerektirir. Alopesi areata, steroid grubu dışında ilaçlarla ve immünoterapi adı verilen farklı bir yöntemle de tedavi edilebilmektedir.

Eğer saçkıran benzeri saç dökülmesinden şikayetçiyseniz bir dermatoloji uzmanına başvurarak muayene olmanız ve tedavi yoluna gitmeniz hastalığın ilerlememesi açısından önemlidir. 

Evde Saçkıran Tedavisi

Evde Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evde Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran fiziksel olarak vücutta kıl kaybı dışında başka sağlık sorunlarına neden olmaz. Genelde stres kaynaklı bir rahatsızlık olduğundan görünüşünüzün ve kişiliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin.

Saçkıran nedeniyle depresyona girmek yerine hastalık hakkında bilgi toplayın ve aynı sorunu yaşayan insanlarla iletişime geçin. Bu konuda doktor kontrolünde bitkisel tedavileri de deneyebilirsiniz.

Sarımsak

Bu hastalığa iyi gelen en iyi tedavilerden biridir. Dökülme yaşadığınız bölgenin büyüklüğüne göre yetecek kadar sarımsak ezin ve suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayın. Çok miktarda kükürt içeren sarımsak kıl köklerini güçlendirecektir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesini ısıtın ve saç derinize uygulayın. Sadece sorunlu bölgeye değil tüm saçınıza da yedirebilirsiniz. 1 saat bekletin ve ılık suyla durulayın. Saç dökülmesine ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

Aloe Vera

Kesilen aloe vera yaprağından çıkan jeli sorunlu bölgeye uyguladığınızda kan dolaşımını arttırır ve saç oluşumunu tetikler.

Yumurta

Yumurta bol miktarda protein kaynağıdır. Bir yumurta beyazını bir kaşık saf zeytinyağ ile karıştırın. Karışımı sorunlu bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra şampuanla durulayabilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan kökü gözenekleri açar ve ölü kıllara neden olan tahrişi ortadan kaldırır. Gözenekleri rahatlatmasıyla kıl kökleri beslenir ve deriyi rahatlatır. Yalnızca saçkırana değil kepeğe, saç dökülmesine ve saç yıpranmasına da faydalıdır.

Lavanta Yağı

Tıbbı araştırmaların sonucunda lavanta yağı saçkıran semptomlarını azaltıcı olarak belirlenmiştir. Saç köklerinin tekrar canlanmasına yardımcı oluyor. Lavanta yağını kekik yağı veya 3 damla biberiye yağıyla karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

Bu rahatsızlık için net bir tedavi olmadığından erken teşhisle doğal yöntemler fayda sağlayacaktır.

Yorum Gönder