Sarı Kantaron Yağı Faydaları

0
57

Sarı Kantaron Yağı

Doğanın insanoğluna sunduğu nimetlerden birisi olan sarı kantaron yağı, pek çok rahatsızlığa ve hastalığa iyi gelmesiyle biliniyor. Her evde mutlaka bulunması gereken bu yağ, ciltteki pek çok leke ve yaraların tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca Sarı kantaron yağının faydaları arasında, hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır.

Sarı kantaron yağının etkisi o kadar güçlüdür ki, tedavi edilmesi istenen yere sadece birkaç damla damlatılsa bile iyileştirmeye başlar. Sarı kantaron yağının faydaları ilk kullanımından itibaren, gözle görülebilir ve olumlu değişimlerin yaşandığını söylememek neredeyse imkansız.

Sarı kantaron yağı hemen hemen her bitki örtüsünde yetişebilmesinden dolayı, kolaylıkla tedarik edilebilen bir bitki olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Yapımı da basit olmasına rağmen, uygun denilebilecek fiyatlarla aktarlardan da alınabilir.

Faydaları nelerdir?

  • Yanıkların tedavisini hızlandırmada ve cildi nemlendirerek yanık sebebiyle cildin kaybettiği suyun ve yağın yerine konmasında büyük rol oynar. Ayrıca derin yanıklarda antiseptik özelliği sayesinde yaranın mikrop kapmamasına yardımcı olur. Yanık izlerininin kalıcığını büyük ölçüde azaltır ve kaşıntıları giderir
  • Açık yaralar dahil her türlü deri üstü yarasına doğrudan uygulanabilir. Vücuttaki hücre yenilenmesine yardımcı olarak yaraların daha çabuk kapanmasını sağlamasının yanı sıra, yaraların enfeksiyon kapmasını da engeller.
  • Kanamalı yaralanmalar, ev kazaları ve iş kazaları sonucunda oluşan kesikler v.b. durumlarda yaralanmalı bölge üstüne uygulandığında, damarların hızlıca büzüşmesine yardımcı olarak kanamanın normalden önce durmasını sağlar, aşırı kan kaybını engeller.
  • Sivilceli yüzler ya da akne oluşumuna yatkın ciltlerde düzenli kullanımı sonucu sivilcelerin iyileşmesinde önemli yol katetmesine yardımcı olur.
  • Güneş yanıklarının tedavisinde başarıyla kullanılır. Cildin korunmasız güneşin zararlı ışınlarına maruz kalması sonucu oluşan deri üstü güneş yanıklarına uygulandığında, yanıkların acısının hızlıca dindiği gözlemlenmiştir. Üstelik ciltte istenmeyen güneş yanığı lekeleri kalıntılarını önler ve kaşıntının da ciddi oranda önüne geçer
  • Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak adeta kolajen görevi yapan sarı kantaron yağı anti aging maskesi olarak da kullanılabilir.
  • Cildin nem dengesini sağlamasına yardımcı olarak istenmeyen pürüzlere engel olur ve duru bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır.
  • Vücuttaki kan dolaşımını arttırır.
  • Bel fıtığı, siyatik ve diğer romatizmal hastalıklardan kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde oldukça faydalıdır.

Kantaron yağı nasıl yapılır?

Sarı Kantaron bitkisini kurutarak çiçeklerini bir kavanoza koyun, çiçeklerin üzerini kapatacak kadar zeytinyağı dökerek ağzı açık ve güneş alacak şekilde 1 hafta bekletin. Ardından kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatarak yine güneş görecek şekilde 1 ay bekletin. Ne kadar çok güneş görürse o kadar iyi bir Sarı Kantaron Yağı elde edersiniz.

Saç bakımında nasıl kullanılır?

Yoğun bir bakım yapmak istiyorsanız avucunuza aldığınız Sarı Kantoran Yağını ellerinizde yayınız kuru saçınıza eşit miktarda dağıtarak uygulayınız. Saç diplerinize parmaklar uçlarınızla yedirerek uyguladıktan sonra sıcak havlu ile sararak yaklaşık 20 dakika bekletiniz ve saç tipinize uygun şampuan uygulayıp durulayınız.

Günlük bakım için duştan sonra ürünü nemi alınmış saç uçlarına uygulayarak yaklaşık 5 dakika bekletiniz, isteğe bağlı olarak durulayınız.

Sivilce ve akne tedavisi

Sivilcelerin geçtikten sonra en olumsuz etkisi izler bırakmasıdır. Fazla derin izler olmasa da sizi rahatsız edecek biçimdedir.Bu yüzden sarı kantaron yağı ile bu izleri yok edebilir veya azaltabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Sarı Kantaron Yağı ile Sivilce Tedavisi başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Zararları nelerdir?

Kantaron aşırı tüketilmediği sürece sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Farklı, ilerlemiş ve ilaç kullanılan hastalıklarla mücadelede kişiler tüketmeden önce doktorlarına başvurmalıdırlar. Bebeklerde kantaron yağını mutlaka inceltin veya doktorunuza danışın. Yetişkinler kantaron yağını günde 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.

Bir Cevap Yazın