Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaŞifalı BitkilerYağlarSarı kantaron yağının...

Sarı kantaron yağının faydaları nelerdir?

Saç bakımı ve sivilce, iz, leke, akne gibi cilt sorunlarında etkili olan sarı kantaron yağı faydaları nelerdir? Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır ve neye iyi gelir?

Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı, genellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bulunan mayasıl otu ve yara otu olarak da bilinen, senelerdir alternatif tıpta sıkça kullanılan ve şifalı olduğu düşünülen sarı kantaron çiçeğinin yapraklarından elde edilen yağdır. Bitki çiçeklenme dönemine geldiğinde, tomurcukları kurutularak, zeytinyağı dolu şişelerde bekletilmesiyle yapılır. Oldukça geniş kullanım alanına sahip olan sarı kantaron yağı, tedavi etkisi olan birçok uçucu yağ içerir.

Sarı kantaron yağının faydaları nelerdir?

  • Yanıkların tedavisini hızlandırmada ve cildi nemlendirerek yanık sebebiyle cildin kaybettiği suyun ve yağın yerine konmasında büyük rol oynar. Ayrıca derin yanıklarda antiseptik özelliği sayesinde yaranın mikrop kapmamasına yardımcı olur. Yanık izlerininin kalıcığını büyük ölçüde azaltır ve kaşıntıları giderir
  • Açık yaralar dahil her türlü deri üstü yarasına doğrudan uygulanabilir. Vücuttaki hücre yenilenmesine yardımcı olarak yaraların daha çabuk kapanmasını sağlamasının yanı sıra, yaraların enfeksiyon kapmasını da engeller.
  • Kanamalı yaralanmalar, ev kazaları ve iş kazaları sonucunda oluşan kesikler v.b. durumlarda yaralanmalı bölge üstüne uygulandığında, damarların hızlıca büzüşmesine yardımcı olarak kanamanın normalden önce durmasını sağlar, aşırı kan kaybını engeller.
  • Sivilceli yüzler ya da akne oluşumuna yatkın ciltlerde düzenli kullanımı sonucu sivilcelerin iyileşmesinde önemli yol katetmesine yardımcı olur.
  • Güneş yanıklarının tedavisinde başarıyla kullanılır. Cildin korunmasız güneşin zararlı ışınlarına maruz kalması sonucu oluşan deri üstü güneş yanıklarına uygulandığında, yanıkların acısının hızlıca dindiği gözlemlenmiştir. Üstelik ciltte istenmeyen güneş yanığı lekeleri kalıntılarını önler ve kaşıntının da ciddi oranda önüne geçer
  • Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak adeta kolajen görevi yapan sarı kantaron yağı anti aging maskesi olarak da kullanılabilir.
  • Cildin nem dengesini sağlamasına yardımcı olarak istenmeyen pürüzlere engel olur ve duru bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır.
  • Vücuttaki kan dolaşımını arttırır.
  • Bel fıtığı, siyatik ve diğer romatizmal hastalıklardan kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde oldukça faydalıdır.

Sarı kantaron yağı nasıl yapılır?

Sarı Kantaron bitkisini kurutarak çiçeklerini bir kavanoza koyun, çiçeklerin üzerini kapatacak kadar zeytinyağı dökerek ağzı açık ve güneş alacak şekilde 1 hafta bekletin. Ardından kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatarak yine güneş görecek şekilde 1 ay bekletin. Ne kadar çok güneş görürse o kadar iyi bir Sarı Kantaron Yağı elde edersiniz.

Saç bakımında nasıl kullanılır?

Yoğun bir bakım yapmak istiyorsanız avucunuza aldığınız Sarı Kantoran Yağını ellerinizde yayınız kuru saçınıza eşit miktarda dağıtarak uygulayınız. Saç diplerinize parmaklar uçlarınızla yedirerek uyguladıktan sonra sıcak havlu ile sararak yaklaşık 20 dakika bekletiniz ve saç tipinize uygun şampuan uygulayıp durulayınız.

Günlük bakım için duştan sonra ürünü nemi alınmış saç uçlarına uygulayarak yaklaşık 5 dakika bekletiniz, isteğe bağlı olarak durulayınız.

Sivilce ve akne tedavisi

Sivilcelerin geçtikten sonra en olumsuz etkisi izler bırakmasıdır. Fazla derin izler olmasa da sizi rahatsız edecek biçimdedir. Bu yüzden sarı kantaron yağı ile bu izleri yok edebilir veya azaltabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için sarı kantaron yağı ile sivilce tedavisi başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

YAN ETKİLER

Kantaron aşırı tüketilmediği sürece sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Farklı, ilerlemiş ve ilaç kullanılan hastalıklarla mücadelede kişiler tüketmeden önce doktorlarına başvurmalıdırlar. Bebeklerde kantaron yağını mutlaka inceltin veya doktorunuza danışın. Yetişkinler kantaron yağını günde 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.