Selülit, gözenek ve lekeler için yosun maskesi tarifleri

Selülit, gözenek ve lekeler için yosun maskesi tarifleri

Yosun maskesi deniz yosunundan elde edilen ham maddenin çeşitli malzemelerle birleştirilmesiyle elde edilen bir maske türüdür. Yosun her yaş grubunun kullanabileceği doğal bir üründür. Ergenlik sivilcelerinden tutunda yaşlılık izlerine kadar her problemle savaşmaktadır. Deniz yosunu spirulina‘dır.

Lekelere Yosun Maskesi

Doğadaki en zengin antioksidan kaynaklarından biri olan Spirulina içeriğindeki E vitamini ve beta-karoten (provitamin a) bakımından fazlasıyla zengindir. En yüksek oranda klorofile sahip yeşil sebzelerden 22 kat fazla klorofil içerir. Yine doğadaki en zengin b12 kaynağıdır. Kas gelişimini ve kas yapımının korunmasını destekler. Aynı zamanda mükemmel bir göz dostudur cildinizin nem oranını dengeler. Yosun maskesi deniz yosunundan elde edilen ham maddenin çeşitli malzemelerle birleştirilmesiyle elde edilen bir maske türüdür.

Deniz yosunu içeriğindeki antioksidan özelliğinden dolayı cildi temizler ve toksinlerden arındırır. Hücre yenilenmesini sağlar ve cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Yosun maskesi düzenli kullanımda cilt sorunlarınızı gidermeye yardımcı olacaktır. Yosun maskesi nasıl yapılır? Yosun maskesinin faydaları nelerdir?

Zeytinyağlı Yosun Maskesi

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı toz yosun
 • 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı

Yapılışı; Tüm malzemeleri karıştırarak cildinize sürüp 20 dakika kurumasını bekleyin. 20 dakika sonra cildinizi bol su ile durulayın.

Ballı Yosun Maskesi

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı yosun tozu
 • 1 yemek kaşığı ılık su
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı; Bütün bu malzemeleri karıştırıp cildinize uygulayarak 15 dakika sonra cildinizi durulayın. Bu maskenin içerisine katılan Aloe vera jeli ve bal cilde muhteşem bir yenilenme ve yumuşaklık sağlayacaktır.

Yosun maskesinin faydaları nelerdir?

Yosun Maskesinin Faydaları
Yosun Maskesinin Faydaları
 • Bu maskede kullanılan deniz yosunu sprulina’dır. Spriluna gıda takviyesi olarak da kullanılabilir.
 • Kara yosunundan daha faydalıdır.
 • Özel bir problemi olmadığı sürece her cilt tipine uygun bir maskedir.
 • Cilt tiplerine göre çok yağlı bir cilde sahipseniz haftada bir, aşırı kuru bir cildiniz varsa 15 günde bir ve karma bir cilt tipine sahipseniz 10 günde bir uygulayabilirsiniz.
 • Bu maskeyi bir haftadan daha sık tekrarlarla uygulamamanız gerekir.
 • Yosun maskesi antioksidan özelliğe sahiptir, dolayısıyla cildi toksinlerden arındırır.
 • Genç yaşlarda ciltteki yağ salınımı fazla olduğu için sivilce problemleri yaşanabilir. Bu sorunun giderilmesi için kullanılabilir.
 • Anti-aging özelliği sayesinde cildin genç kalmasına ve gençleşmesine yardımcı olur.
 • Yüksek oranda E vitamini içerdiği için nemlendirici özelliği vardır, yaşlanmanın etkisiyle ciltte kuruma ve buna bağlı olarak meydana gelen sarkmaları tedavi eder.
 • Çatlak tedavilerinde kullanılır.
 • Selülit tedavilerinde kullanılır.
 • Vücudu dehidrolize eder (ödemini alır)
 • Deniz yosununun hücre yapılandırıcı bir özelliği var. Hücrelerin iyi beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği mineraller cildin birçok ihtiyacına cevap verir.
 • Her yaş grubunda kullanıma uygundur.
 • Hücre deformasyonu nedeniyle ellerde, dekoltede, kollarda oluşan kırışıklıkları azaltmak ve yeni kırışık oluşumunu azaltmak için bu bölgelerde de kullanılabilir.
 • Akşam saatlerinde yapılması daha uygundur. Böylece beslenmiş ve yenilenmiş bir cilt dokusuyla uyuyabilir ve yeni hücre oluşumunu destekleyebilirsiniz.

Spirulina

Spirulina Tarihçesi
Spirulina Tarihçesi

Spirulina, mavi-yeşil alg olarak da bilinen siyanobakteriler cinsinden bir tür su yosunudur. Kuru ağırlığının yaklaşık %70’i protein olan Spirulina’nın %15’i karbonhidrat ve %6’sı yağlardan oluşuyor.

Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin (serbest radikal denen zararlı maddeler) atılmasına yardımcı oluyor.

Sporcuların vücutlarını kısa sürede toparlamasından kas gelişimini desteklemesine kadar birçok olimpiyat ve dünya şampiyonunun Spirulina kullandığı bilinmektedir.

Stres, sigara, hava kirliliği gibi insan vücudu olumsuz etkileyen dış etkenlerden vücudu korumaya ve temizlemeye yardımcı olduğu da bilinenler arasındadır.

Sahip olduğu yüksek besin içeriği nedeniyle, uzay araştırmalarında bulunan astronotlar için Spirulina’dan besin tableti yapılması gündeme gelmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen ilk çalışmalara NASA öncülük etmiştir.

Spirulina, her ne kadar 21. yüzyılın süper gıdası olarak tanıtılsa da yüzyıllar önce insanoğlu tarafından keşfedilmiş bir besindir. Spirulina’nın, Aztekler tarafından bir besin maddesi olarak tüketildiğine dair en eski kaynak 1524 yılına dayanmaktadır.

Aztekler topladıkları Spirulina’yı özel bir ekmeğin yapımında kullanmışlardır. Spirulina’nın ticari kültürlerinin yapılması ve bu alandaki bilimsel anlamdaki çalışmalar ise ürünün 1962 yılında Fransız petrol araştırma enstitüsü tarafından keşfedilerek, laboratuvar koşullarında üretilmesiyle başlamıştır.

Hızla artan dünya nüfusu ve buna paralel olarak artan protein gereksinimi, ayrıca tarım ve orman alanlarının hızla azalarak yerini betonlaşmaya bırakması, dünyanı pek çok yerinde açlık sorununu da beraberinde getirmiştir.

Spirulina, başta yüksek protein olmak üzere, yağ asitleri, vitaminler ve pigment maddeleri bakımından da zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle pek çok alanda araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir.

Açlıkla mücadele için kurulan dernek, çalışmalarına 1971’de başlamış ve bu amaç kapsamında Hindistan, Senegal, Togo, Peru ve Vietnam gibi ülkelerde Spirulina üretimini destekleyici projelere öncülük etmiştir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.